סופר בריקיאוויק
סופר בריקיאוויקצילום: רויטרס

ראש עיריית ריקיאוויק, דאגור אגרטסון, הודיע הערב כי לאחר הביקורת הקשה על החלטת מועצת העיר השבוע להחרים מוצרים מישראל, תצביע מועצת העיר השבוע על הגבלת החרם רק למוצרים המיוצרים במה שהגדיר "השטחים הכבושים".

דאגור היה דווקא ממובילי הצעת החרם, אך הודה שלאור הביקורת של הממשלה האיסלנדית, יש בעיה עם החרמה של כלל התוצרת הישראלית.

"אני חייב להודות שאני כועס על עצמי משום שלא הייתי יסודי יותר בהכנת ההחלטה מראש. ציפיתי לתגובות אבל לא בקנה מידה כזה, ולגינויים כאלה", הבהיר ראש עיר הבירה של איסלנד.

חשוב לציין שראש העיר לא מתנער מרצונו להחרים את ישראל באופן מלא. הוא סיפר כי שוחח בסוף השבוע עם ראש עיריית קופנהאגן, שקיבלה בעבר החלטה דומה, וקיבל ממנו חיזוק.

כזכור, הגורמים הרשמיים באיסלנד התנערו מהחלטת מועצת עיר הבירה של המדינה, ריקוואויק, להחרים תוצרת ישראלית.

משרד החוץ של המדינה פרסם הודעה רשמית שבה נאמר כי "החלטתה של מועצת עיריית ריקוואויק להטיל חרם על מוצרים ישראלים, עומדת בניגוד מוחלט למדיניות החוץ שלנו, ואינה משקפת את היחסים הטובים של איסלנד עם מדינת ישראל".

בממשל האיסלנדי הבהירו כי ההחלטה בעייתית גם מבחינה מוניציפלית, כיוון שהיא נוגדת את המדיניות הנוהגת במדינה, ועלולה שלא לעמוד בקנה אחד עם החוק.

במשרד החוץ אמרו לערוץ 7 לאחר שהתקבלה ההחלטה כי "הר געש של שנאה מתפרץ מבניינה של מועצת העיר רייקיאוויק. ללא שום סיבה והצדקה, מלבד שנאה לשמה, נשמעות קריאות להחרמת מדינת ישראל.

"אנחנו מקווים שמישהו באיסלנד יתעשת ויפסיק את העיוורון והחד צדדיות שמופגנת נגד מדינת ישראל, הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון", אמרו במשרד החוץ.