'על נתניהו להדגיש אינטרס רוסי-ישראלי משותף'

נתניהו יוצא לביקור במוסקבה. על סדר היום – מעורבות רוסיה בשדה הקטל הסורי. האם האוזן שם קשובה גם לאינטרסים שאינם רוסיים?

שמעון כהן - ערוץ 7 , ז' בתשרי תשע"ו

יש אוזן קשבת? נתניהו ופוטין
יש אוזן קשבת? נתניהו ופוטין
צילום: קובי גדעון. פלאש 90

לקראת צאתו של ראש הממשלה לביקור מחר ברוסיה שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם מי שהיה ציר בנציגות ישראל במוסקבה, ד"ר אבינועם עידן, איש אוניברסיטת חיפה.

ד"ר עידן סבור כי הקו המנחה את מפגשיו של נתניהו ברוסיה צריך להיות איתור נקודות ההשקה בין האינטרסים הישראליים לאלו הרוסיים.

ביקורו של נתניהו אמור להתמקד במעורבות הרוסית במתרחש בסוריה והחשש הישראלי ממעורבות זו הגוברת והולכת בחודשים האחרונים. בראשית השיחה עמו נשאל ד"ר עידן אם לישראל אוזן קשבת במוסקבה או שמא מהלכיו של הממשל הרוסי ממוקדים אך ורק באינטרסים שלו.

"הדברים אינם עומדים בסתירה אחד מהשני. יש לרוסיה אינטרסים כמו לכל מדינה, ובוודאי למעצמה כמו רוסיה, ויש גם אוזן קשבת כאשר מזהים אינטרסים משותפים או דומים. שני הדברים יכולים ללכת יד ביד", קובע עידן ומוסיף: "אין ספק שהביקור חשוב לאור ההתפתחויות בסוריה והגברת הנוכחות הרוסית בסוריה והעניין המיוחד שלנו לגבי מה שקורה שם. אני מניח שיהיה בביקור הזה ניסיון למצוא את האינטרסים המשותפים לנו ולרוסיה ולנסות להגיע לתיאום ושיתוף פעולה".

באשר לעבר נשאל ד"ר עידן אם עלה עד כה בכוחה של הדיפלומטיה הישראלית להביא לשינויים בעמדות ובצעדים הרוסים בשל החשש מפגיעה באינטרסים הישראליים. לדבריו "צריכים מעט צניעות כדי להבין. רוסיה היא מעצמה לא רק אזורית אלא מעצמה גלובאלית. קשת האינטרסים הרוסית היא לא רק אזורית. המדיניות הרוסית לא מתמקדת רק במזה"ת אלא זו מערכת אינטרסים גלובאלית. הם מתייחסים לכל מה שמתרחש לא רק באזור שלנו כחלק מהיחסים הלא פשוטה עם ארה"ב, ובמכלול הזה אנחנו צריכים לדעת איך לתמרן ולהגיע להבנות איפה יש ממשק אינטרסים שמאפשר לנו ולרוסים להגיע לתיאום שיתוף פעולה בזירה מסוימת".

"בעבר היו ניסיונות שלנו להגיע להבנות עם הרוסים, והדברים עלו בתקשורת הרבה מאוד בנושא האיראני, לא בהכרח בהצלחה. כאן מציאות חדשה ואחרת ויש ניסיון נוסף להגיע להבנות ותיאום מול הרוסים", אומר עידן וההשוואה בין הכישלון הישראלי בסוגיית הקשר הרוסי איראני מעוררת חששות באשר לכישלון צפוי גם בזירות משמעותיות פחות כדוגמת זו הסורית. "צריך ללמוד להסתכל על המציאות הבינלאומית לא רק מזווית המבט שלנו. מדינה כמו רוסיה מסתכלת על הנושא האיראני באופן שונה במידה רבה מאוד מזווית המבט שלנו. המקרים שונים. מעל הכול הנסיעה של ראש הממשלה עם פמליה מכובדת מצביעה על החשיבות שישראל מייחסת לנוכחות הרוסית החדשה בסוריה. כאן יהיה מבחן איך נראה את ההבנה הרוסית לגבי שיתוף פעולה איתנו".

ומה באשר לארה"ב? האם ההתקרבות בין ישראל לרוסיה גורמת לאמריקאים תחושות לא נוחות? ד"ר עידן סבור שהמענה שלילי. "אם עקבתי נכון אחרי ההתבטאויות של קרי גם האמריקאים מדברים על צורך בדיאלוג בין ארה"ב לרוסיה לגבי המתרחש עם סוריה. יש קשר עמוק ואסטרטגי עם ארה"ב, קשר שאינו חדש והוא משהו חיוני לישראל גם בעתיד, אבל השיח עם רוסיה לא אמור להחליף את הברית האסטרטגית החשובה כל כך לישראל עם ארה"ב. טוב שעושה ראש ממשלה ישראלי כשהוא מנסה לבחון מה האפשרויות ומה חופש הפעולה שלו מול מציאות חדשה שמסתמנת מעבר לגבול. כך צריך לראות את המשמעויות של הנסיעה הזו למוסקבה ולא לתת פרשנויות של קשרים עם רוסיה על חשבון קשרים עם ארה"ב".

את דבריו מסכם ד"ר עידן כשהוא מתבקש לתת המלצה לראש הממשלה, לו הוא כמומחה לרוסיה היה מתבקש לעשות זאת. "אם נדבר על דבר אחד חיוני – הייתי מתמקד בצורך להבין מהו האינטרס הרוסי במרחב הזה, מה הדברים שחשובים להם במיוחד, ועל רקע זה להבין את התחום וממשק האינטרסים של שתי המדינות. הייתי מתחיל מהעניין הזה ובכל השאר נתניהו לא זקוק לעצות שלי ושל אחרים".