מתעלמים מהקפאת הבנייה בירושלים

יידויי האבנים ובקבוקי התבערה תופסים כותרות, אך בינתיים נמשכת ובשקט הקפאת הבנייה בשכונותיה בעיר. יש לכך השפעה על הטרור?

שמעון כהן - ערוץ 7 , ח' בתשרי תשע"ו

מתעלמים מהקפאת הבנייה בירושלים-ערוץ 7
מראה נדיר בירושלים
צילום: נתי שוחט. פלאש 90

בעוד תשומת הלב התקשורתית מופנית לאירועי הטרור בשכונותיה הצפוניות והמזרחיות של ירושלים, מעלה ביומן ערוץ 7 מאור צמח, יו"ר תנועת 'לך ירושלים' סוגיה נוספת שלדבריו גם לה השלכות ביטחוניות, סוגיית הקפאת הבנייה בעיר.

"שמנו לנו למטרה להחיל את ריבונות ישראל בירושלים, והסממן המובהק לריבונות הוא בנייה. היום אנחנו בהקפאת בנייה בירושלים", הוא אומר ומדגיש כי בשכונות כמו פסגת זאב, גילה, נווה יעקב, קדמת ציון וכיוצא באלה, כל אותן שכונות חדשות של העיר "הבנייה מזערית ובימים כאלה שהטרור מרים ראש צריך לומר שבונים ובהיקפים גדולים, ובראש מורם ולא בשקט".

לדברי צמח יש לבצע את הבנייה מבלי להתחשב בסיבות ובנסיבות שכן בכל תקופה צצים תירוצים ועולות סיבות מדוע למה אין מדובר בעיתוי הנכון לבנייה. "יש לנו ממשלה לאומית אבל אנחנו זוחלים מאוד מבחינת הבנייה".

לטעמו של צמח בנייה ברחבי העיר תהווה גם מענה לטרור. "זה יהיה מסר חד משמעי לרשות הפלשתינית, נאמר לה שהטרור לא יגרום לנו שלא לבנות. הציבור חייב להבין שיש חלקים שלא בונים בהם ובפועל זה גורם לחלוקת ירושלים כי אם אנחנו לא בונים באזורים הללו הערבים בונים שם ובהיקפים גדולים ובאופן לא חוקי".

כמי שמעורב גם במפלגת 'הבית היהודי' נשאל מאור צמח איך להערכתו קורה שקולה של המפלגה הזו אינו נשמע. לדבריו יש לזכור ש"הבית היהודי עם שמונה מנדטים והמהלכים שלה לא גדולים כל כך. בליכוד קיבלו שלושים מנדטים וחלקים גדולים מתוכם הם מהציונות הדתית. בחרנו ממשלה לאומית ואנחנו מחזקים אותה. גלעד ארדן אמר ביום ירושלים האחרון ש'בירושלים בונים בכל חלקי העיר, בכל מקום ובכל שכונה, לא נפחד ולא נרתע מכל איום ולחץ בינלאומי'. אנחנו כציבור צריכים לחזק את הממשלה הלאומית ולהיות נכונים לקבל גינויים בינלאומיים אבל לבנות".

"לא יכול להיות מצב שבו זוג צעיר לא יכול לקנות דירה בירושלים. ירושלים הופכת להיות רק לעשירים או למבוגרים. ירושלים צריכה להיות ציונית צעירה ותוססת ואת זה אפשר לעשות רק בבנייה. האפשרות היחידה לבנות בניה מאסיבית היא דווקא בשכונות שמוגדרות בעולם, ולא בעינינו כבמחלוקת כמו פסגת זאב גילה וכו'. יש היום חוסר מיידי של עשרת אלפים יחידות דיור. זו כמות שתכניס אוכלוסיה ציונית וצעירה. זה צו השעה. מדברים על מלחמה בטרור ובזורקי האבנים, אבל בסופו של דבר במקום שבו יש יהודים אין טרור. צריך לבנות בעיר וזה הזמן".