התראות מזיהומים לקראת הגשם הראשון

לקראת הגשם הראשון מתריעים בעמותת 'צלול' מהצפת זיהומים הפוגעים בחי בצומח בים ואף בבני אדם. גם בחברת החשמל נערכים לתקלות ראשונות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ח' בתשרי תשע"ו

התראות מזיהומים לקראת הגשם הראשון-ערוץ 7
גשם
צילום: פלאש 90

גשם צפוי לרדת במהלך היום (שני) וברחבי הארץ נערכים לתקלות ראשונות, בעיקר בעקבות מזג האוויר האביך ששרר בשבועות האחרונים.

לקראת הגשם, שברוב המקומות הוא הראשון לחורף זה, פנתה עמותת צלול אתמול (ראשון) לרשויות המקומיות במטרה לברר האם וכיצד נערכו לקראת הגשם הראשון של השנה באזור החוף.

אנשי העמותה מסבירים כי החשש הוא שפסולת רבה שהצטברה בתעלות הניקוז תישטף לים ותגרום לזיהום ופגיעה בבריאות הציבור. כמו כן פנתה העמותה למשרד הבריאות כדי לברר מדוע טרם יצאה הודעת אזהרה לציבור הרוחצים לקראת ימי הגשם.

"הגשם הראשון באזורים עירוניים יוצר תופעה הקרויה First Flush: הוא סוחף לנחלים ולים זיהום רב שהצטבר ברחובות במהלך הקיץ דרך המרזבים ותעלות הניקוז העירוניות: דלקים, שמנים, מתכות כבדות, בדלי סיגריות, פסולת, אבק, הפרשות בעלי חיים, פגרי בעלי חיים, שאריות ביוב ועוד. אלה מזהמים את מי הנחלים ואת חופי הרחצה, פוגעים בחי ובצומח בים ואף פוגעים בבריאות המתרחצים, שכן בישראל הגשם הראשון מגיע, בדרך כלל, בטרם מסתיימת עונת הרחצה", אומרים ב'צלול' ומוסיפים כי "אשתקד למשל, מיד לאחר הגשם הראשון שפקד את תל אביב בערב סוכות, נשטפו לחוף הדולפינריום פגרי חולדות ופסולת רבה".

"כדי למנוע את הזיהום והנזק לסביבה ולבריאות הציבור מוטל על הרשויות לנקות מבעוד מועד את תעלות הניקוז ואת פתחיהן מפסולת שהצטברה במהלך הקיץ, ולהגביר את ניקוי הכבישים והמדרכות מאבק, בדלי סיגריות ומהפרשות בעל חיים לבל ימצאו את דרכם לחוף לים. כמו כן צריכות הרשויות לאתר חיבורים אסורים של תעלות הניקוז למערכת הביוב - ולנתק אותם".

ב'צלול' מוסיפים ומזכירים כי הזיהום הכבד שנוצר לאחר הגשם הראשון אשתקד הוביל לדיון מיוחד בוועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת, ובו נחשפה שורה של מחדלים, בהם בין היתר העובדה כי הרשויות לא ניקו כנדרש את תעלות הניקוז ואת בריכות החורף. עוד עלה בדיון, כי הרשויות המקומיות אינן נעזרות בשירותי חיזוי מדויקים ולכן אינן יודעות מראש מה צפי הגשמים ולא נערכות מבעוד מועד בהתאם. היערכות זאת חשובה לא רק מבחינה סביבתית, אלא גם על מנת להיערך בהתאם בכדי לתת את השירות המיטבי לתושבי העיר ולמבקרים בה.

מעבר להיערכות השנתית, בעמותת צלול סבורים כי דרושה היערכות מקיפה ורחבת היקף לפתרון בעיית הנגר העילי העירוני (מי הגשם הנשטפים ברחובות לתעלות הניקוז ומשם לנחלים ולים). כדי להביא לשינוי אמיתי ולתיקון המעוות על הרשויות לקדם שורה של מהלכים שונים, כגון הפרדה של אזורי סדנאות, מוסכים ושווקים ממערכת הניקוז הכללית כדי למנוע את חיבורם לים, ולהעביר את המים הניגרים מהם (בגלל איכותם הירודה במיוחד) לטיפול במתקן לטיפול בשפכים. כמו כן, יש לעודד יצירת גגות ירוקים ומערכות ניקוז מקומיות להחדרת מי גשם לאקוויפר, לצד החלפת החומרים המרפדים את הכבישים והמדרכות במסגרת השיקום השוטף של תשתיות אלה, לחומרים המאפשרים חלחול.

גם בחברת החשמל נערכים לתקלות הצפויות בעקבות הגשם הראשון ומוסרים כי "בשל האבק והאובך הכבד שפקדו את ישראל בימים האחרונים, הגשם הראשון צפוי לגרום לתקלות מקומיות בשיעור גבוה מהרגיל".

עוד מוסרים מחברת החשמל כי אנשיה נערכים מבעוד מועד לגשם זה והתקלות שבעקבותיו עם צוותים מיוחדים.