צפו: סליחות בבית הנשיא

נשיא המדינה התייחס בפתח אמירת הסליחות בבית הנשיא להסלמה בירושלים, "גורמים עוינים שמנסים לדרדר את המצב הביטחוני".

חזקי ברוך , ז' בתשרי תשע"ו

לא ניתן לערער את אחיזתנו
לא ניתן לערער את אחיזתנו
צילום: חזקי עזרא

נשיא המדינה ארח הערב (ראשון) את תפילת הסליחות המסורתית זו השנה השנייה בבית הכנסת שבמשכן הנשיא. את אמירת הסליחות הוביל המוזיקאי יצחק מאיר.

בית הכנסת של בית הנשיא הוקם לפני כעשור ופועל באופן יומי בזכות קבוצת מתפללים קבועה שהשתתפה בסליחות הערב, אליהם הצטרפו תושבי השכונה ואורחים נוספים.

לפני התפילה ניזכר הנשיא בימי ילדותו, כנער ירושלמי ואמר: "אינני יכול שלא לזכור את ימי הסליחות כימים מיוחדים, ימים של יראה ושל רוממות. טעמו המתוק של התה החם ברגעי הבוקר הקרירים, מראה המתפללים הממהרים לבתי הכנסת וצליל קולם של החזנים בבית הכנסת ישורון באמירת 'אשרי יושבי ביתך'. ועל כל אלה- צליל קולם של גבאי בתי הכנסת של עדות המזרח, אשר היו מהלכים בשכונותיה הוותיקות של העיר, קוראים - 'ס-ל-י-ח-ו-ת' ודופקים על התריסים על מנת להעיר את המתפללים".

הנשיא המשיך והדגיש את ההכרח שיוצרת אמירת הסליחות לקיים שיח: "הסליחות הן הכרח לדבר", אמר והוסיף: "לדבר עם הבורא, לדבר עם חברינו, עם קהילתנו, עם עמנו. הסליחות אינן מאפשרות לנו להישאר כשתריסינו מוגפים אלא מאלצות אותנו להתבונן מבעד לחלון ולמצוא את עצמנו עם הקהילה, רחוקים וקרובים".

הנשיא התייחס לאירועים האלימים בירושלים בימים האחרונים והבהיר כי יש לעשות כל שניתן על מנת למנוע פגיעה בתושביה ולדרדר את המצב הבטחוני בעיר.

"ירושלים, הייתה מאז ומתמיד מעין מיקרוקוסמוס של החברה בישראל. לצערי הרב בשנה שעברה חווינו ביתר שאת את התהומות הפעורות והתריסים המוגפים בין תושבי העיר. יהודים וערבים, דתיים, חרדים וחילונים, התעמתו על רקע פוליטי, על רקע תרבותי, על רקע דתי, ועל רקע מגדרי. כשאין שיח מתפתחת שתיקה עמוקה ואילמות שסופה לא פעם, בריחוק ודחיה ונורא מכך- בשנאה סמויה ובאלימות גלויה", ציין ריבלין.

לדבריו, "בימים האחרונים, חלה הסלמה שמקורה בפרובוקציות של גורמים עוינים שמנסים לדרדר את המצב הביטחוני בירושלים ולפגוע בשלום תושביה. רק הבוקר, נחמתי את משפחתו של אלכסנדר לבלוביץ' שנהרג בפגוע האבנים בערב ראש השנה. שבנו לירושלים כדי לבנות אותה ולא ניתן לאף גורם, לערער את אחיזתנו בעיר, את שלומה, ואת בטחונה".

תפילת הסליחות התקיימה בנוסח משולב - נוסח ליטא, פולין ונוסח עדות המזרח גם יחד. נוסח אחיד זה נוסד על ידי סבו של הנשיא ר' יושע ריבלין, מבוני בית הכנסת הראשון מחוץ לחומות העיר העתיקה בירושלים, על מנת למנוע מחלוקת בעם. על נוסח זה אמר הנשיא :" נימוקו של סבי לנושא היה ש'נוסח תפלה מאוחד' שווה בגימטריה ל'בנין ירושלים'. מי ייתן והשנה הבאה עלינו לטובה תהיה שנת סליחה ואהבה, שנת יצירה ובניין, שנה שבה נשאל כולנו לשלום ירושלים".טוען....