סליחות מתוזמרות

ג'אם ניגונים סוחף אליו רבים בבית כנסת "אוהבי ציון" בשכונת נחלאות במרכז ירושלים.

יערה וייס , ח' בתשרי תשע"ו

אמירת סליחות
אמירת סליחות
פלאש 90

סיורי סליחות הם כבר מזמן דבר שבשגרה, אך הפעם רצינו לכתוב על בית כנסת מיוחד בו הסליחות שם הם לעילא ולעילא.

בית הכנסת "אוהבי ציון", או בפי כל "בית הכנסת של הבנאים" (על שם משפ' בנאי שבאה בהמשך הדרך) הנמצא בלב נחלאות, הוא מקום העלייה לרגל של רבים הבאים אליו בחודשי הסליחות ומתפללים בו.

הסיבה היא ה"ג'אם ניגונים" המתקיים מדי ערב בבית הכנסת, וסוחף אליו רבים השומעים את הניגונים מרחוק, נכנסים לבית הכנסת ונשארים גם לסליחות על הדרך.

אז מה מיוחד בבית הכנסת הקטן ברחוב שילה, המושך אליו באישון ליל את כל סיורי הסליחות המתקיימים בשכונה? הגבאי הצעיר של בית הכנסת תומר הכהן, מספר, "זו השנה השנייה שאנו מקיימים את הניגונים, וב"ה מכל קצות הארץ מתקבצים ובאים. רק אתמול הגיעה קבוצה מרמת השרון, שהייתה פה גם בשנה שעברה עם מדריכה בסיור סליחות, ואתמול הגיעה ללא הדרכה מהחוויה הטובה שהייתה לה בשנה שעברה".

עבור תומר, שהוא גם נין של אחד המייסדים של בית הכנסת, בית הכנסת הוא "מקום של התכנסות, ולא רק של תפילה", כדבריו, שזכה לעדנה בשנים האחרונות, ומתקבצים אליו רבים מרווקי ורווקות השכונה לצד הוותיקים המתמידים.

המיוחד בניגונים הוא, שהם לא מתבצעים רק לפני הסליחות, אלא גם תוך כדי הסליחות עצמן, וכך בניגוד להרגשה המוכרת של רצון לסיים את הסליחות, ההרגשה כאן היא הפוכה לגמרי – לא רוצים שהסליחות ייגמרו. בנוסף לכך, הכלים הם מגוונים – מאקורדיון וגיטרה ועד עוּד וסקסופון, והקהל כולו משתתף בשירה ומציע שירים משלו.

מביאים לכם מעט מן הניגונים שהיו שם:

"ניגון הצמח צדק":

"למען אחי ורעי" של קרליבך:

"בזכרי על משכבי":