ריבלין: ישיבת הכותל- גאוות הרובע

בברכתו לחידוש היכל ישיבת 'הכותל' בירך נשיא המדינה וקבע: "ישיבת הכותל עומדת בראש החץ של הלימוד והעשייה בישראל".

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט' בתשרי תשע"ו

לאחר 30 שנות לימוד על הספסלים הרעועים, התחדשו בישיבת ההסדר 'הכותל' בריהוט חדש ובשיפוץ כללי בסיוע משפחת דרייזן ממונטריאול ובהירתמות של רבים מבוגרי הישיבה לחידוש הריהוט.

במהלך הקיץ האחרון חודש היכל הישיבה ואף לוח הזיכרון לנופלי הישיבה. בישיבה קיימו בראשית השבוע יום הורים ובוגרים ולאחריו טקס חגיגי לחנוכת בית המדרש החדש. מאות מבוגרי הישיבה לדורותיה והורים רבים מילאו את בית המדרש, יחד עם בני הישיבה ורבניה לצד אישי ציבור ובתוכם הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, ח"כ ניסן סלומיאנסקי וסגן שר החינוך לשעבר אבי וורצמן.

במהלך הערב הוקרנה ברכתו המצולמת של נשיא המדינה, ראובן ריבלין, שהזכיר את הימים בהם הלך כילד לכותל המערבי ואת הגעגועים והכיסופים למקום החשוב ביותר לעם היהודי במשך כל הדורות. הנשיא הזכיר בדבריו גם את תלמיד הישיבה החייל אביתר תורג'מן הי"ד, שנהרג במבצע 'צוק איתן', ואת השילוב המיוחד בין ספרא לסייפא המתבטא במסלול ישיבות ההסדר. ריבלין ברך את ישיבת הכותל העומדת בראש החץ של הלימוד והעשייה בישראל ביום חגה, יום חנוכת בית המדרש וקבע כי ישיבת הכותל היא גאוותו של הרובע היהודי בפרט וגאוותה של ירושלים בכלל.

בין המברכים היה גם הרב אביגדור נבנצל, רב העיר העתיקה. ראש הישיבה, הרב ברוך וידר, אמר במהלך העצרת שהזכות בחידוש בית המדרש אינה זכות פרטית של מוסד פרטי או של עסק, אלא זכות של ישיבה של עם ישראל, "המקום הזה הוא חלק מהעברת התורה מסיני לעם ישראל. כל לימוד התורה הוא למען שמו יתברך", אמר והוסיף: ""גם הבניין החדש הזה הוא לשמו יתברך, ומצווה לרומם את בניינו כפי כוח הציבור – "לרומם את בית אלוקינו". הכל למען כבוד ה' – "מצווה לפאר ולרומם" כדי להגדיל את כבוד ה'".

הרב חיים ישעיהו הדרי, הזכיר בדרים שנשא את משמעותו ההיסטורית של התאריך שבו נקבעה חנוכת הבית בח' תשרי, התאריך בו קבע שלמה את חנוכת בית המקדש.

ח"כ ניסן סלומיאנסקי דיבר עם התלמידים על החשיבות של הרגשת החידוש גם בזמני שגרה ולהרגיש תמיד כמבקרים "החכמה היא להמשיך את אותה התלהבות לאורך ימים ושנים "שבתי בבית ה' כל ימי חיי ולבקר בהיכלו"".

את האירוע כולו חתם הרב הראשי, הרב דוד לאו, שהזכיר את ביקוריו הרבים בישיבה ואת הידידות וההערכה לישיבות ההסדר בכלל.

הרב לאו דיבר על כך שביום הכיפורים מתחדש עם ישראל בלוחות חדשים, לוחות שמתאימים לעם ישראל. לקבוע את ביהמ"ד הישן בתוך עטיפה מחודשת ומוארת שמדברת לדור החדש שמגיע – דור דור ודורשיו. "אני מבקש לאחל, שבית המדרש הזה לא יספיק לאלה שיבואו ללמוד כאן. בע"ה זה הגדול קטן יהיה מלהכיל את אלה שיבואו לכאן בכדי לשתות בצמא את הכוחות הכל כך גדולים שיש כאן. שנזכה לראות בהתקיימות הפסוק של "כי מציון תצא תורה ודבר ה' בירושלים".