סוללת תותחים בפעולה, מלחמת יום הכיפורים
סוללת תותחים בפעולה, מלחמת יום הכיפורים ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון

ארכיון צה"ל מפרסם היום (שני) שורה של מסמכים נוספים מתוך דיוני ועדת אגרנט אשר מונתה לחקור את אירועי מלחמת יום הכיפורים ואת המחדל המודיעיני בראשיתה.

המסמכים החדשים שופכים אור על מלחמת הגנרלים שהתרחשה במהלך ימי מלחמת יום הכיפורים ולאחריה, ובעיקר על המאבק בין מי שהיה מפקד פיקוד דרום האלוף שמואל (גורדיש) גונן לאריאל שרון ששימש כמפקד אוגדת המילואים 143 תחת פיקודו של גונן.

במסמכים שהגיש גורדיש לוועדת אגרנט, שבחנה את התנהלות הדרג הצבאי והדרג המדיני במלחמה, הוא דרש להשעות את שרון וטען נגדו שורה של טענות קשות ובראשן, סירוב פקודה.

האלוף גונן שלח מכתב אל הרמטכ"ל דאז דוד אלעזר בו כתב, "במהלך המלחמה פניתי אליך פעמיים בתביעה להדיח את אריאל שרון מתפקידו.. אחרי התקפת הנפל בניגוד לפקודה מפורשת, התקפה בה איבד 20 טנקים שחלקם הושארו בשטח האויב על חלק מצוותיהם. פעם שניה אחרי הקרב על ראש הגשר בפעם הזאת הצטרף לתביעה גם רב אלוף בר לב".

גונן פירט במכתב נוסף ששלח לרב אלוף אלעזר את פרטי המקרה ואת העבירות בהן הוא מאשים את שרון. הוא טען כי שרון ביצע תקיפה בניגוד להוראתו, וגם לאחר שהתחייב להפסיק את התקיפה המשיך בה. במקרה אחר טען גורדיש כי שרון סרב לבצע פקודה שהוטלה עליו.

ועדת אגרנט                                                                              יעקב סער, לע"מ

מתיחות נוספת שמתגלה מחשיפת המסמכים היא בין ראש הממשלה בזמן פרסום הדו"ח, יצחק רבין, לבין ראש ועדת החקירה ונשיא בית המשפט העליון, השופט שמעון אגרנט. הדברים החלו בעקבות פרסום בעיתונים מהם השתמע כי ראש הממשלה תקף את הוועדה ואמר כי הדו"ח לקוי. 

בתגובה שלח אגרנט מכתב לרבין בו דרש הבהרה על הדברים שצוטטו בשמו והאם הם משקפים את עמדתו. רבין השיב כי כל כוונתו הייתה לבדוק האם ניתן להשיב את הדו"ח לוועדה שתתן דעתה גם על פעולות הדרג האזרחי והממשלתי.

צילום: ארכיון צה"ל

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו