"להכניס יחידות צבא למזרח ירושלים"

ח"כ מוטי יוגב, חבר ועדת החוץ והביטחון: כשיאמרו לגדוד של גולני לטפל בעיסאוויה הוא ידע לעשות זאת. יש לסייע למשטרה עם כוחות צבאיים

שמעון כהן - ערוץ 7 , ח' בתשרי תשע"ו

מוטי יוגב
מוטי יוגב
צילום: פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 קובע חבר הכנסת מוטי יוגב, חבר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, כי על מנת לפתור את המציאות הביטחונית הבלתי נסבלת בירושלים יש לגייס כוחות חי"ר צבאיים ולהעמיד אותם לרשות כוחות המשטרה. להערכתו בכוחם של חיילים המאומנים לשם כך לאתר ולטפל במוקדי הטרור בבירה.

עם זאת את חבר הכנסת יוגב מציין כי לפני כל מהלך יש להעניק למשטרה גיבוי מנהיגותי וגיבוי משפטי, גיבוי שלא פעם מתברר כחסר מצידו של היועץ המשפטי לממשלה.

באשר לפריסת הכוחות בירושלים אומר יוגב כי אופי פעילותה של המשטרה אינו התמודדות עם טרור ולכן גם תוספת תגבור כוחות לכוחות המשטרה המצויים כעת בבירה לא יניב פתרון, ולעיתים הכוחות שנשלחים לירושלים הופכים בעצמם למטרות עבור המחבלים.

"המשטרה ברובה הגדול לא יודעת להתמודד עם טרור. זו התמודדות של מלחמה ששייכת לצבא, לחיל הרגלים. לירושלים צריך להוציא תגבור לא של שוטרים שהופכים למטרות, ולא מגיעים לזורקי האבנים ובקבוקי התבערה. צריך להכניס כוחות צנחנים, גולני וכו', ולהקצות להם גזרות לפרק זמן של שנה עד שייבנה כוח מתאים לירושלים. תגבורים לא עושים זאת בהכרח. תגבורים ממלאים זמן ולא בהכרח את משימתם והאפקטיביות שלהם נתונה בספק. כשמדובר בסכנת חיים יומיומית, ולכך מכוונים הערבים, הרי שהסכנה הזו וההפקרות מחייבת שמדינת ישראל תמצא את כוחותיה ותקצה כוחות צבא לפרקי זמן".

חבר הכנסת יוגב מחדד את דבריו ומבהיר כי אין בכוונתו להצבת חיילים בשכונות כדוגמת פסגת זאב ונווה יעקב שלהן די בפעילות של שוטרים, אך במקומות כמו עיסאוויה, סילוואן, הר הזיתים וג'אבל מוכאבר יש בהחלט צורך בחיילים. "בשכונות הללו המציאות היא של טרור ויש צורך בכוחות שיודעים להתמודד איתו".

ומה באשר למשמעותו של צעד שכזה כחלוקה בפועל של העיר עם הצבת משטר צבאי בה? יוגב מחדד גם כאן ומבהיר כי כוונתו היא לסיוע צבאי שיינתן למשטרת ישראל ולא למשטר צבאי. יוגב מזכיר כי בסיטואציות ביטחוניות כאלה ואחרות מצאה ישראל את הדרך להלביש חיילים במדי שוטרים או משמר הגבול על מנת לבצע את משימתם תחת פיקודה של המשטרה.

באשר לגיבוי המשפטי לפעילויות השונות, גיבוי שאינו מגיע מכיוונו של היועץ המשפטי לממשלה אומר חבר הכנסת יוגב כי "ברור שאם היועץ המשפטי למשלה לא יודע להגן על המהלכים הללו אז יש או להחליף אותו או לקבל חוות דעת משפטית אחרת שתגן על כך".

"האסטרטגיה הנוכחית היא לסמוך על הנס, אבל כידוע זו לא שיטת עבודה. מדי יום מתרחשים ניסים. מדי יום ברחוב הגיא שבין שער שכם לכותל אנשים ניצלים בנס, כך בהר הזיתים, כך בקדמת ציון, בכפר השילוח ובמקומות אחרים במזרח ירושלים וכך גם בארמון הנציב".

"כדי שלא ייהרגו עוד ערבים ויהפכו לשהידים שיסלימו את המצב וכדי שלא יהרגו עוד יהודים נכון שישראל תמצה את כוחה ותקצה למשטרת ירושלים גם כוחות צבא".

לטעמו של חבר הכנסת יוגב אין צורך לשנות את הוראות הפתיחה באש הקיימות, הוראות אותן הוא מגדיר כנורמטיביות ומוסריות. "אני רוצה שהמציאות תהיה שפותחים באש רק כשיש סכנת חיים. בכל דרך אחרת שניתן ללא אש לתפוס את המיידים זה עדיף. צריך למנוע הרוגים בירושלים אבל לעצור ולהרחיק, גם מנהלית את ראשי הפורעים ואת המנהיגות הדתית והמבצעית של הפורעים, ולזה צריך לתת את כל הגיבוי המשפטי. אם ליועמ"ש יש בעיה ורפיון אז צריך לקבל חוות דעת אחרת", הוא אומר ומזכיר כי הוא עצמו הניח "הצעת חוק שתאפשר קבלת חוות דעת משפטית שנייה, ולא יהיו חייבים להיות כבולים ומשועבדים דווקא לחוות דעתו של היועמ"ש. כפי שראינו מחלוקות אצל חכמנו יש גם בין המשפטנים".

בהמשך דבריו שב חבר הכנסת יוגב ומסכם את הפתרון המיידי שהוא רואה לנכון – הכנסת צבא לפעילות תחת פיקודה של משטרת ירושלים. "כששוטרים מגיעים כתגבורות הם לא תמיד מחויבים למשימה. הם עושים את זה מתוך הג'יפים ולא מתוך נקודות שולטות ומעל גגות כפי שמתבקש. צריך לרוץ בסמטאות ולא תמיד הם נכונים לכך. אם לא רוצים לסמוך על הנס צריך להסתייע גם בתגבור של חיילים תחת פיקוד המשטרה. אם היו אומרים לגדוד גולני שהכפר עיסאוויה נתון לאחריותו מהלילה בחצות, הוא היה יודע להביא ביטחון ולשמור על חוק וסדר במקום, כי זה חלק מהמיומנות של חייל בחיל הרגלים".

לקראת סוף הדברים התבקש חבר הכנסת יוגב להתייחס גם להצהרותיו במכתב לראש הממשלה ובפורומים שונים, לפיהן על השר ארדן למנות את ניצב בנצי סאו למפכ"ל ולוותר על מינויו של גל הירש, בין השאר בשל המציאות הביטחונית המורכבת שלפנינו.

"זכיתי להכיר את ניצב בנצי סאו כמפקד פלוגת מג"ב בהיותי מח"ט אפרים לפני שנים רבות, תוך כדי הסכמי אוסלו. האיש דורש מעצמו תפוקות מבצעיות בצורה יוצאת מהכלל וביושר גדול. הוא מוערך מאוד. סברתי שיש ניצב במשטרה שיוכל לחולל שינוי. הוא אדם שדורש קודם כל מעצמו וסברתי שהוא יוכל לחולל את השינוי הדרוש שמשטרת ישראל. עם זאת כשהשר ארדן בחר בגל הירש גיביתי אותו ותמכתי בו. הוא השר האחראי. מכיוון שהמינוי של גל הירש מתמהמה ויכול להיות שלא יבוא, אזי אני סבור שאין זמן וצריך לקחת את האיש הטוב ביותר, ולתת לו את המשטרה לאחריותו, ולאפשר לו לבנות את הכוחות, ולמנות אותו למפכ"ל ולבנות את המשטרה כפי צורכי ההתמודדות".