גבורת ישראל - עם אביגדור קהלני

"מלחמת יום הכיפורים היא מבחינתי אחת מנקודות השיא של העם היהודי מאז אברהם אבינו". ראיון מיוחד ומרגש.

אלירן אהרון , ט' בתשרי תשע"ו

תת אלוף במיל' אביגדור קהלני, גיבור ישראל, חבר כנסת ושר, שוחח עם ערוץ 7 על מלחמת יום הכיפורים.

"היו מספר רגעים קשים. אחד מהם הוא הרגע שבו המטוסים הסורים פתחו עלינו באש והפציצו אותנו, ואני שכבתי על הרצפה רחוק מהטנק שלי וגוננתי על עצמי עם שתי ידיים, ואמרתי לעצמי 'מה זה הטייסים המטומטמים האלו', הייתי בטוח שאלה טייסים ישראלים שבטעות מפציצים אותנו.

בכלל לא יכולתי לעכל שטייס סורי יחצה את הגבול וחיל האוויר שלנו לא יפיל אותו זה היה שוק טוטאלי. שכבנו והיבטנו לשמים וראינו מיגים וסוחויים וזורקים פצצות ועוד פצצות ואני רחוק מהטנק שלי. זה היה רגע מביש והוא נתן לי להבין שקרה כאן משהו גדול".

קהלני נזכר,רגע נוסף שהוא מספר לנו עליו אלה הדקות שלפני ההסתערות של הגדוד ופתיחת הקרב ההירואי בעמק הבכא, "עמדנו שם שנים עשר טנקים שלנו מול מאה ושישים טנקים סורים והיו בפני שתי ברירות, לסגת קילומטר אחורה או להסתער על הגבעה. החלטתי להסתער נתתי הוראה בקשר ואף אחד לא זז. סימנתי להם בדגלים ואף אחד לא זז. העברתי את כולם לקשר שלי ואף אחד לא זז.

בסופו של דבר נתתי את הנאום ציונות שלי ואמרתי, 'תסתכלו על הסורים איזה לוחמים טובים הם, תראו איזו מוטיבציה' ואז שאגתי בקשר, 'מה קרה לנו? אנחנו יהודים! אנחנו יותר טובים מהם! מה אני רואה כאן פחדנים אצלי בגדוד?! תתחילו לנוע! מי שרוצה שיצטרף אליי'.

אני זוכר את הרגע הזה שאני אומר לנהג שלי להתחיל להתקדם ואני מסתכל ימינה ושמאלה לראות מי מצטרף ופתאום עוד טנק מצטרף ועוד טנק מצטרף ואני אומר 'אלוקים, תעשה שאני אגיע רק עד הגבעה הזו' כי אני יודע שאם הם מגיעים עם כל המאסה הזו אני לא יכול להסתער. הצלחנו להגיע כשהם היו ממש לרגלי הגבעה ואז היה שם קרב קשה מאוד. אני עזבתי את הגדוד באותו רגע עמדתי עם הטנק שלי והשמדתי עוד טנק, עוד טנק ועוד טנק. בעמק הזה שנקרא עמק הבכא ראינו אחרי המלחמה למעלה ממאתיים חמישים טנקים".

"מלחמת יום הכיפורים היא מבחינתי אחת מנקודות השיא של העם היהודי מאז אברהם אבינו, במלחמה הזו כמעט איבדנו עצמנו לדעת כמעט איבדנו את המדינה, והייתה פתאום רוח אלוהית כזו שבאה והחזירה אותנו לשפיות והצלחנו לנצח". 

קהלני שעובד הרבה עם נוער, עונה בנחרצות לשאלה האם הנוער של היום מסוגל לעמוד במשימות כפי שדורו עמד, "לדור שלנו קראו דור האספרסו כי באותם ימים המציאו את המכונה, ואמרו עלינו 'זה נוער זה? זה בררה' ופקפקו ביכולת שלנו לעמוד ומאז נלחמנו חמש מלחמות.

אני מסתכל על הנוער ואני רואה נכונות להחזיק את דגל המדינה מונף. אם נסתכל נראה שבגולני על כל מקום נלחמים שישה אנשים ובגבעתי ארבעה. זאת אומרת שלא הולך ופוחת הדור. אני חושב שהנוער של היום יכול לעמוד באותם אתגרים".