סלאח זחאלקה וטיבי מאיימים באינתיפאדה

מנהיגים ערבים ישראלים וח"כים ערבים חוברים לשורת איומי אינתיפאדה מתקרבת, אולי אפילו בחג הסוכות, בשל מה שהגדירו כפגיעה באל אקצא.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"א בתשרי תשע"ו

אחמד טיבי בסבב ראיונות בבג"ץ
אחמד טיבי בסבב ראיונות בבג"ץ
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

בכירים בתנועה האסלאמית מאיימים באינתיפאדה מתקרבת, ויש בהם אף הנוקטים בחג הסוכות כתאריך יעד לאינתיפאדה שכזו, שתתחולל, לדבריהם, בעקבות ההתקפות הישראליות על מסגד אל אקצה, כהגדרתם.

יו"ר הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, השייח' ראאד סלאח, מצוטט על ידי מכון ממר"י מראיון שהעניק לסוכנות ידיעות תורכית, כאומר "אם יימשכו ההפרות של ישראל, תפרוץ אינתיפאדה פלסטינית שלישית בגדה המערבית ובירושלים".

בהמשך הראיון קרא סלאח לרשות הפלשתינית ללחוץ על ישראל באמצעות פנייה רצינית לבתי הדין הבין-לאומיים. מירדן דרש את מה שהגדיר כצעדים אמיצים יותר מאשר גינוי ישראל.

במכון מביאים גם את דבריו של יועץ התנועה האסלאמית לענייני ירושלים ואל-אקצא, עלי אבו שיח'ה, שהעריך כי "אינתיפאדה אמתית תהיה בסוף חודש ספטמבר בחג סוכות...". לדבריו "המצב באל-אקצא גורלי ומסוכן ומחייב פעולה פלסטינית וערבית רצינית עד כדי אינתיפאדה שלישית שתרתיע את הכיבוש".

 גם כמה מחברי הכנסת הערבים מצטרפים לנימה המאיימת ובממר"י מצטטים את חברי הכנסת טיבי וזחאלקה כמי שהתבטאו באופן שכזה. חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה אמר כי "ההתקפות נגד מסגד אל-אקצא הגיעו לשלב מסוכן שאיש אינו יכול להישאר ניטראלי כלפיו. הפנים הכבוש (כינוי לערביי ישראל) יחולל פעולות זעם בסוף החודש הזה כאשר יהיו התפרצויות של יהודים למסגד אל-אקצא בחג סוכות".

חבר הכנסת אחמד טיבי הזהיר כי "נתניהו משחק באש וכי הפגיעה בקדושת אל-אקצא וההתעקשות לחלקו הן משחק בחבית אבק שריפה... המשך התוקפנות נגד הפלסטינים ומקומותיהם הקדושים יבעיר אינתיפאדה שלישית משום שהאווירה כיום שונה. די בצעיר אחד שהיד כדי שתהיה התפרצות. הסכנה מחייבת פעולה של הערבים והמוסלמים והצטרפות ערי הגדה הכבושה למחאות והסלמת המחאה מצד ערביי ישראל. אל-אקצא זקוק להגברת המחאה ולהגדלת מספר המוראביטון. עלינו לחסום את רחובות מזרח ירושלים ואת סמטאותיה באלפי מוראביטון ולהכשיל את ניסיון המתנחלים הרוצים להיכנס למסגד אל-אקצא", דברי טיבי.