פסח קציר ז"ל
פסח קציר ז"ל צילום: מד"א

פסח קציר ז"ל, תושב ראשון לציון, מתנדב שירותי הדם של מד"א, נפטר בערב יום כיפור והוא בן 71.

פסח ז"ל הותיר אחריו את ציפי אשתו ושלוש בנות: אפרת, יעל ואלינור.

פסח שעבד במכון הוולקני ועסק במחקר בחקלאות, החל את התנדבותו במד"א בשנת 1979 כחובש רפואת חירום בתחנת מד"א בתל אביב, ובהמשך סיים בהצלחה קורס מתרימי דם של מד"א והחל להתנדב בשירותי הדם.

הלוויתו נערכה היום (ה') בהשתתפות עשרות רבות מבני משפחה וחבריו מהמכון הוולקני ובמד"א.

פרופ' אילת שנער, מנהלת שירותי הדם של מד"א, אמרה כי "פסח היה אהוב על כולם, אני מצטרפת לדבריה של ציפי אשתו שאמרה שכולם אהבו את פסח ושלא היו לו אויבים, הוא היה אדיב מאוד וקיבל את כולם בסבר פנים יפות עם חיוך רחב.

"ההתנדבות במד"א הייתה בנשמתו, מד"א היה הבית השני שלו. גם כשהחלו הטיפולים במחלתו פסח ז"ל המשיך להתנדב בתחנת מד"א בראשון לציון למרות הקושי. פסח היה מגיע בימי ראשון ורביעי לתחנת מד"א בראשון לציון וסייע רבות להתרמות הדם. מעל הכל פסח ז"ל היה איש מקסים, חייכן, אדיב, צנוע וישר לב והוא יחסר לנו מאוד", סיפרה.

יו"ר ועד עובדי שירותי הדם של מד"א, ליאת ציון, סיפרה גם היא על פסח ז"ל. "בכל התקופה הזו, מאז היוודע דבר מחלתו והטיפולים שעבר, בכל שיחותיי עמו פסח נשמע תמיד אופטימי, תמיד הייתה לו תקווה שהטיפולים יעזרו. תמיד סיפר באדיבות על הממצאים הרפואיים ועל חוות דעת הרופאים וכל הזמן בליבו תקווה שהוא ינצח את המחלה. הוא היה אדם מיוחד שיחסר לכולנו".

דרור ריכטר, מנהל מערך ההתרמות של מד"א, העיד כי "פסח ז"ל היה מתרים דם מסור שפתח פעם בשבוע את תחנת התרמת הדם בראשון לציון. הוא התנדב במד"א למעלה מ-35 שנים. עשרות אלפי בני אדם חייבים לו את חייהם".

אלי בין, מנכ"ל מד"א, הוסיף כי "פסח קציר ז"ל היה אדם מיוחד, מתנדב למופת שההתנדבות הייתה בדמו ושימש דוגמא למלח הארץ. במשך למעלה מ 30 שנה שבהן הקפיד להתנדב במד"א סייע להתרים עשרות-אלפי מנות דם ובמעשיו סייע להציל את חייהם של רבים".