פעילות V15 לקראת הבחירות האחרונות
פעילות V15 לקראת הבחירות האחרונות צילום: דניאלה שטרית, פלאש 90

ארגון השמאל V15 שנכשל בהפלת שלטון נתניהו בבחירות האחרונות, סיים ללקק את הפצעים ונערך כעת לבחירות הבאות, מתוך כוונה לתקן את הטעויות של אנשיו.

פעילי הארגון, שהוקם חודשים אחדים לפני הבחירות, לא פעלו לשכנע קהלים חדשים להצביע לגוש השמאל ולא ניסו להניע מצביעי ימין מתונים שלא לתמוך בליכוד. את שתי הנקודות הללו הם ינסו לשפר בבחירות הבאות לכנסת.

בראיון לעיתון "הארץ" סיפרה המנכ"לית פולי ברונשטיין כי "האסטרטגיה שלנו לא היתה לשכנע מצביעים חדשים, אלא להוציא את התומכים שלנו להצביע ביום הבחירות.

"חטפנו הרבה מאוד אש. שאלו אותנו למה לא פעלנו בפריפריה אלא מתחת לפנס״, אמרה ברונשטיין בעקבות הכישלון. ״לא אכחיש, היינו המומים מתוצאות הבחירות אבל יצאנו מאוד מחוזקים אחרי ההלם הראשוני״, הודתה ברונשטיין.

לדבריה, בכל מקום בו פעל V15, עלה אחוז ההצבעה למפלגות המרכז-שמאל ונעצרה העלייה באחוז ההצבעה של הימין. "בכל הקלפיות בהן עבדנו ההצבעה עלתה בממוצע ב-2.5 אחוזים, מתוכם העלייה בהצבעה למפלגות הימין היתה של 0.2 אחוז".

בימים הקרובים צפוי הארגון, שהתאחד כזכור עם ארגון השמאל "קול אחד", להכריז על קמפיין ראשון תחת שם חדש ולשנות את תפיסת העולם שהנחתה אותם במערכת הבחירות. "אנחנו למדנו בבחירות האלה שהשיטה להעלות את אחוז ההצבעה לא מספיקה. זה לא יספיק לנו בבחירות הבאות. אם אתה לא מעביר מצביעים ממחנה למחנה לא תנצח בבחירות", הסבירה ברונשטיין.

"הפעם אנחנו מחפשים את האנשים שהם לא איתנו מהסיבות הלא נכונות: מצביעי ליכוד שמקומם במחנה המתון. אנחנו תופסים את הליכוד כמפלגה שהקצינה ימינה והיא קיצונית יותר ממצביעיה. אם נוכל להיפגש פנים אל פנים עם מצביעי הימין הרך נוכל להראות שיש לנו הרבה יותר מה במשותף מאשר מה שמפריד.

"זה לא קמפיין בחירות", היא טוענת. "אנחנו מחפשים את הציבור שיכול להתאחד סביב אותם ערכים: מדינה יהודית ודמוקרטית, שתי מדינות כדרך היחידה לשמור על מדינה יהודית שלא רוצה לספח 2.6 מיליון אזרחים בגדה. אנחנו מדברים על צדק חברתי ועל סולידריות חברתית".