הרב רבינוביץ': לבנות בית כנסת בהר הבית

ראש ישיבת מעלה אדומים קורא להשתתף במעמד זכר להקהל ומדגיש כי עלייה להר הבית היא מצווה מהתורה ואסור לתת לערבים "להתפרץ'' בהר.

רפאל לוי , ט"ז בתשרי תשע"ו

הרב רבינוביץ': לבנות בית כנסת בהר הבית-ערוץ 7
הרב נחום רבינוביץ'
צילום: אריה מינקוב

הרב נחום אליעזר רבינוביץ', ראש ישיבת ההסדר במעלה אדומים ומבכירי רבני הציונות הדתית, מפציר בציבור להגיע למעמד זכר ל"הקהל" שמתוכנן מחר (רביעי) בכותל המערבי. 

בשיחה עם ערוץ 7 אמר הרב כי הוא מצפה שבמעמד יהיה נוכח נשיא המדינה ראובן ריבלין. "הוא צריך לקרוא בתורה בעצמו והוא ראוי לכך והוא יכול לקרוא, או שיקראו לפניו את הפרשיות כמו שהתורה אומרת".

הרב הסביר את חשיבות המצווה, "אמנם זו מצווה דרבנן (מדברי חכמים ר.ל.) אך זה לא פחות ראוי לקיימה ממצוות שמיטה שגם היא לא מדאורייתא (מהתורה ר.ל.). מצוות הקהל מאחדת את עם ישראל ובכל הדורות לא הייתה אפשרות שראש מצווה יהודית יקיים את מצוות ההקהל. עכשיו שזה מתאפשר אז למה שזה לא ייעשה כראוי?".

לדברי הרב רבינוביץ' יש מצווה לפקוד את ירושלים בשלושת הרגלים וגם היום יש ערך לעלייה להר הבית. "כמובן בטהרה כמו שצריך, יש לזה ערך גדול גם מהתורה".

הרב מציין כי יש לאפשר בניית בית כנסת בהר. "צריך לתכנן ולבנות בית כנסת באזור המותר, כמו שפעם היה שם. היה פעם בית כנסת בקצה השטח של המקדש והרמב"ם כתב שהוא ביקר שם והתפלל שם ובכל הדורות יש על כך עדויות. זה דבר שצריך לחדש".

בניית בית כנסת לא צריכה לפגוע בערבים, מדגיש הרב רבינוביץ', אף על פי שהם מעלים טענות סרק נגד היהודים. באשר למצב הביטחוני אמר הרב כי הוא מצפה מהמשטרה לפעול בכל כוחה על מנת למנוע התפרעויות של שונאי ישראל, כלשונו, ולהחזיר את השקט להר הבית כפי שהיה בעבר.

"עכשיו לא הזמן לבנות על הר הבית, צריך להכיר בכך שאנחנו לא יכולים לעשות את זה, אבל להשכין שלום בהר הבית שיהודים יוכלו לעלות בלי פחד. אנחנו לא מתגרים בערבים אבל אסור לתת להם להתגרות בנו, וזה צריך להיות יסוד במשטרה שלא נותנים מקום לשום התפרצויות".

הרב מנצל את ההזדמנות ומאחל חג שמח לכל בית ישראל. "הנביא אומר שחג הסוכות הוא חג לכל העמים ואנחנו רואים בשנים האחרונות אנשים ממדינות שונות שבאים בגלל הנבואה לראות ולהיראות. אנחנו מקווים שעם ישראל יכיר בחשיבות להיראות בהר הבית ובוודאי שמי שעולה גם בימינו להר הבית הוא מקיים מצווה חשובה מאוד".