יעלון בסעד. היום
יעלון בסעד. היום צילום: רפי בביאן

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, סייר היום (שלישי) ביישובי עוטף עזה וביקור בסוכה בקיבוץ הדתי סעד שבמועצת שדות נגב, שם התייחס למצב הביטחוני בדרום ולמצב הביטחוני באזורים נוספים.

יעלון ציין כי ישראל הצליחה להרתיע את חמאס במהלך מבצע 'צוק איתן'. "עברנו שנה מאז מבצע 'צוק איתן', שבה אין ספק שפה, מעבר לגדר, ברצועת עזה, חמאס כמי ששולט ברצועה מורתע, מתמודד עם אתגרים פנימיים, גם מול גורמי דאעש כאלה ואחרים שלעתים יורים מהרצועה כדי להתריס כנגדו".

שר הביטחון ציין כי ישראל מתמודדת עם המצב בעזה בשיטה של 'מקל וגזר', "חמאס מתמודד עם אתגרים אחרים, ואנחנו מנסים בעניין הזה להשתמש לא רק במקלות אלא גם בגזרים, לאפשר הכנסת חומרי שיקום או סחורות אחרות כדי להניע כלכלה, כי אין לנו שום עניין שתושבי עזה יחיו תחת מצוקה. כל עוד הם לא מאיימים עלינו או לא פוגעים ביישובינו, אנחנו כמובן מאפשרים ואף מעודדים את זה. כך שאני מקווה שהמצב הביטחוני הנוכחי יימשך גם בשנים הבאות".

יעלון התייחס גם למצב בירושלים ולגורמים שמתסיסים את השטח בבירה, "בירושלים, לצערי, יש גורמים מתסיסים, כולל מקרב ערביי ישראל, התנועה האסלאמית בעיקר וחלק מהפוליטיקאים שלהם, שסביב הר הבית מנסים לעשות הון פוליטי. יש גם גורמים אחרים שלצערי לא טומנים ידם בצלחת, כמו הרשות הפלסטינאית עם ההסתה שלה בהקשר להר הבית כמקום רגיש".

"אנחנו בהר הבית שומרים סטאטוס קוו כבר לאורך שנים. לצערי זה מנוצל על ידי גורמים קיצוניים כמו אלה שמתבצרים בתוך המסגד, שאמור לשמש כתפילה. הם עושים את זה עם סלעים, לא רק אבנים, בקבוקי תבערה, מטעני צינור וזיקוקים, ומנסים לפגוע בסיורים של יהודים ולא יהודים שעולים לבקר בהר על פי הסטאטוס קוו. האתגר הזה הוא כמובן בעיקר למשטרת ירושלים, שאני מקווה שגם עם מה שאישרנו כממשלה, מבחינת מה שמותר להם, לשוטרים, בכל מה שקשור לזריקות אבנים שמסכנות חיים ובקבוקי תבערה שמסכנים חיים - מבחינת הוראות פתיחה באש - אני מקווה שזה יאפשר להם להתמודד באופן יותר טוב עם המצב שם", הוסיף יעלון.

שר הביטחון הוסיף בהקשר זה כי  "בהר הבית מי שפעיל ודוחף את הגורמים השונים לפרובוקציות נגד המבקרים יהודים ולא יהודים שעולים לבקר בהר, זה גם החמאס וגם התנועה האסלאמית הערבית הישראלית בראשות השייח' ראאד סלאח. אנחנו בעניין הזה פועלים. אני חתמתי לאחרונה על צו שמוציא את ה'מוראביטון' וה'מורביטאת' - שלמעשה הם גורמים שממומנים על ידי אותם גורמים אסלאמיים - אל מחוץ לחוק. זה יאפשר לנו, ולמעשה כבר עכשיו מאפשר, להגביל את פעילותם, להרחיק אותם מהר הבית ואני מקווה שגם לטפל במקורות המימון שלהם, כך שגורמים כאלה יפסיקו לפעול בהר הבית".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו