מפת היישובים הזכאים להטבות מס תיקבע בחקיקה

אחרי שבג"צ פסל את מפת היישובים הזכאים להטבות מס, ועדת הכספים תקבע אותה בחקיקה.

רעות הדר , כ"ד בתשרי תשע"ו

משה גפני
משה גפני
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ועדת הכספים תקדם במסגרת חוק ההסדרים הצעת חוק שתקבע מתווה למתן הטבות מס ליישובים על בסיס קריטריונים שוויוניים ואחידים, כך הודיע היום (ד'), יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) בתום דיון בשאלה כיצד לחלק את התקציב המיועד למתן הטבות המס.

גפני הצהיר, כי אינו מתכוון להותיר חלל ריק בנושא חשוב זה, מה שיוביל להכרעת בג"צ בעניין והציג את עקרונות המתווה החדש שיעמוד בבסיס החקיקה מטעם ועדת הכספים כולה, אשר יקבע קריטריונים ברורים למתן ההטבות.

בתום דיון ממושך נרשם קונצנזוס בקרב חברי הוועדה בצורך לקדם את הצעת החוק בהקדם על-מנת למנוע פגיעה ביישובים.

בפתיחת הדיון מתח גפני ביקורת על גישת האוצר נגד מתן הטבות מס, "גישת האוצר היא שמתן הטבות מס איננה דבר חיוני אלא השקעה ישירה בתשתיות, בחינוך וכד', מה שאמור לספק איכות חיים טובה יותר לתושבים, אלא שהדבר לא קורה ואין השקעות ולעומת זאת המנגנון של הטבות המס הוכיח עצמו בפועל.

"אם לא יהיו הטבות ליישובים שזקוקים לכך, היישובים הללו ישקעו ותושביהם יעזבו. כבר שנים שהנושא נגרר, חרף פניות חוזרות ונשנות שלי לממשלה עוד בקדנציה הקודמת שלי כיו"ר ועדת הכספים. הממשלה השיבה בלשון רופסת לבג"צ בעניין הזה".

גפני ציין כי "אין בכוונתו להשאיר את הנושא להכרעת בג"צ. זה תפקידינו כחברי כנסת וכממשלה לקבוע מדיניות של חלוקת משאבים. עלינו לקדם את המתווה החדש בחקיקה בהקדם, אחרת 5 יישובים יצאו מרשימת היישובים שמקבלים את ההטבות עד 30 בנובמבר בגלל פסיקת בג"צ".

מנהל רשות המיסים, משה אשר, טען כי "לא הוכחה יעילותן של הטבות מס בהשוואה לכלים אחרים. יש לתת את הדעת לעלות התקציבית של הדבר הזה ויעילותו. האם לא נכון יותר להשקיע ביישובים בצורה ישירה יותר".

ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו), ראש עיריית ערד לשעבר, הזהירה כי "המצב שהיה עד כה של חבר מביא חבר לא יכול להימשך. רק מי שמתגורר ביישובים כאלה מבין מה זה יכול לחולל, כי אנחנו כמדינה לא יכולים לספק לתושבים ביישובים האלה את מה שמספקים ליישובים במרכז הארץ. ברור שצריך גם להשקיע בתעשייה, בתשתיות, בחינוך וברפואה, אך עד שזה ייעשה התושבים יקומו ויילכו וכבר לא יהיה במי להשקיע. יש לוודא שיפוצו כל תושבי קו העימות".

ח"כ ג'קי לוי (הליכוד), לשעבר ראש עיריית בית שאן: "הוועדה חייבת להכריע. אני מתנגד למתווה של רשות המיסים. הטבות המס הינן רצועת ביטחון לתושבי הפריפריה. בבית שאן הדבר הוכיח עצמו".

יו"ר הוועדה גפני סיכם, "יישובי קו העימות חייבים לקבל את הטבות המס. אפנה לשר הביטחון בבקשה שמערכת הביטחון תישא גם היא בעלויות הטבות המס. נצטרך למצוא פתרונות נקודתיים כמו במקרה של כפר ורדים. במועצות אזוריות כל יישוב ייבחן עצמאית על בסיס נתוני הלמ"ס". לבסוף הורה גפני ליועצת המשפטית של הוועדה לנסח בהקדם את הצעת החוק לקראת הדיון הבא בנושא מתוך כוונה לאשרו עוד במסגרת חוק ההסדרים''.