הנאום השפיע? האו"ם קורא להפסקת ההתנחלויות

ראש הממשלה נועד הלילה עם מזכ"ל הארגון, שבמקום לגנות את הפיגוע קרא לשני הצדדים "למנוע הסלמה", ודרש "הקלות משמעותיות לפלסטינים".

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ט בתשרי תשע"ו

ראש הממשלה בנימין נתניהו מתח בנאומו בפני העצרת הכללית של האו"ם ביקורת קשה על התנהלות הארגון והחד צדדיות של כלפי ישראל, אבל נראה שדבריו נפלו על אוזניים ערלות.

נתניהו נועד עם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, זמן קצר אחרי פיגוע הירי שהיה בין איתמר לאלון מורה בו נרצחו בני הזוג הרב איתם ונעמה הנקין הי"ד, ובמקום גינוי שמע ממנו דרישות לשינוי מדיניות.

המזכ"ל, שעודכן בפיגוע, קרא בתגובה לשני הצדדים "למנוע כל הסלמה" ואמר כי אלימות ופרובוקציות מהוות סכנה לישראלים והפלסטינים.

הוא גם אמר לנתניהו שיש לעשות "שינוי מדיניות משמעותי כדי להשפיע על המצב ולשפר את חייהם של הפלסטינים", ודרש מראש הממשלה "להפסיק את כל הפעילות בהתנחלויות, ולעשות הקלות משמעותיות לאוכלוסיה הפלסטינית".

מי שכן טרח לגנות את הפיגוע בצורה רפה, אבל שוב טרח להזכיר את שני הצדדים באותו משפט הוא שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדנוב. 

"אני מגנה את פיגוע הירי שהסתיים במותם של שני אנשים. מבצעי המעשה האלים הזה חייבים לעמוד לדין. כדי למנוע הסלמה כל הצדדים חייבים להימנע מהצהרות משלהבות ומפעולות תגמול שרק יכולות להחמיר את המצב המתוח ממילא", דברי מלדנוב.

מחלקת המדינה האמריקנית פרסמה הודעה דומה בה נאמר: "אנו מביעים את צערנו בפני משפחת הקורבנות וקוראים לשני הצדדים להימנע מהסלמת המצב ולפעול יחד כדי להביא את המפגעים לדין".

בתוך כך, היום יוועד ראש הממשלה בניו יורק עם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, אחרי חודשים ארוכים שהשניים לא שוחחו בארבע עיניים, פנים מול פנים. הפגישה אמורה להוות מעין הכנה למפגש בין ראש הממשלה נתניהו ונשיא ארה"ב ברק אובמה בתחילת חודש נובמבר.