איתם ונעמה הנקין הי"ד
איתם ונעמה הנקין הי"דצילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הרבנית חנה הנקין, אמו של הרב איתם הי"ד שנרצח בפיגוע ירי בעיצומו של חג הסוכות יחד עם אשתו נעמה הי"ד, מספרת על האסון הנורא ועל ארבעת היתומים שעוד לא מעכלים שאבא ואמא אינם.

"אני זוכרת שאכלנו וצחקנו וממש נהנינו", נזכרת הרבנית הנקין בראיון לעיתון ידיעות אחרונות. "איתם ונעמה בישלו ואפו. הם הכינו נקניקיות וחזה עוף ולקינוח אפו עוגה. עשינו מה שכל משפחה עושה בחול המועד''.

בסביבות השעה ארבע אחר הצהריים הם נפרדו. ''אנחנו נסענו לירושלים, ואיתם, נעמה והילדים מתן (9), ניצן (7), נטע (4) ואיתמר בן ה־9 חודשים נסעו למפגש עם חברים באלון־מורה. הם חבורה יוצאת דופן ששמרה על קשר עוד מאז שהיו נערים בני 16-15, ולמרות שכל אחד המשיך בדרכו הם הקפידו להיפגש פעם בכמה זמן".

בסביבות השעה תשע בערב עשו בני המשפחה את דרכם חזרה הביתה ליישוב נריה שבבנימין. בסמוך ליישוב איתמר פתחה חוליית מחבלים בירי לעבר הרכב, ואיתם ונעמה נהרגו במקום. בנס, ארבעת הילדים שהיו עדים לזוועה לא נפגעו מירי המחבלים.

זה לא לחיות בלי אבא ואמא ליום אחד או לשבוע, הילדים האלה לא יראו את הוריהם כל החיים
"אמא שלי התקשרה אליו ואמרה לי שאיתם נמצא באזור איתמר ושהיא לא מצליחה לתפוס אותו", מספר אחיו של איתם הי"ד, יגיל הנקין. "הבנתי שייתכן שקרה משהו, ואז קיבלתי הודעות לטלפון שאמרו 'תהיה חזק, אנחנו איתך'. אז הבנתי שהנורא מכל קרה".

מאז הפיגוע, ארבעת הילדים צמודים לסבתות - הרבנית הנקין והילה ערמוני, אמה של נעמה הי"ד. "צריך להבין שהילדים היו נוכחים באירוע הזה, הם חוו את זה", אומרת הנקין.

"כמה מהם ישנו באוטו, אבל חלקם היו ערים בהחלט וראו הכל. את מה שהם מספרים אי־אפשר לעכל. זה יבוא לידי ביטוי בשנים הבאות. זה לא לחיות בלי אבא ואמא ליום אחד או לשבוע, הילדים האלה לא יראו את הוריהם כל החיים".

"כולנו מבינים שהילדים האלה צריכים טיפול רציני ומסור", היא מדגישה. "הם הפכו להיות הילדים של כולנו, הילדים של עם ישראל. אנחנו עושים ישיבות משפחתיות בנוגע לגידולם ומנסים למצוא את הדרך הטובה ביותר לשמור עליהם ולגדל אותם כמו שאיתם ונעמה היו רוצים".

לדבריה, "איתמר הקטן כבר לא יזכור את החודשים הרבים שבהם הוריו ניענעו אותו כשבכה כדי שיירגע", היא אומרת בצער. "נטע, מתן וניצן אולי יזכרו משהו קטן. חשוב לי להדגיש שספגנו אבידה משפחתית גדולה, אבל גם עם ישראל איבד דמויות מאוד משמעותיות. אנחנו לא בעד נקמה אלא דורשים מההנהגה לתת ביטחון לתושבים".

תיעוד: כוח מיוחד של מסתערבים חודר לבית החולים בשכם וחוטף את המחבל שנפצע בפיגוע בו נרצחו בני הזוג הנקין.

אמש הותר לפרסום כי לאחר מאמץ מודיעיני ומבצעי אותרו רוצחי איתם ונעמה הנקין הי"ד. מעצרם של חברי החוליה, כיממה לאחר ביצוע הפיגוע, התאפשר בזכות פעילות מודיעינית ומבצעית משותפת לשב"כ, צה"ל ומשטרת ישראל.

העצורים הועברו לחקירת השב"כ והודו במעורבותם בפיגוע המזעזע. במסגרת החקירות בשב"כ עד כה עולה כי החוליה אשר משתייכת לתנועת החמאס בשכם מנתה חמישה מחבלים אשר לכל אחד מהם תפקיד מוגדר בביצוע הפיגוע. כמו כן נעצרו מספר חשודים נוספים כסייענים של החוליה.

חברי החוליה מסרו בחקירתם כי בערב ביצעו שניים מחברי החוליה נסיעה בציר בו מומש הפיגוע ובחרו את הנקודה שבה יבצעו את הירי. לאחר מכן אספו את יתר חברי החוליה, כאשר אחד מהם יצא לבצע פתיחת ציר.

עם קבלת האישור לכך שהציר 'נקי', יצאה חוליית הירי לנסיעה, זיהתה את רכבם של משפחת הנקין וביצעה לעברו ירי. לאחר עצירת הרכב, שני חברי החוליה ירדו מרכבם וביצעו ירי נוסף, מטווח קרוב מאוד, לעבר יושבי הרכב.

תוך כדי ירי זה נורה בטעות אחד המחבלים בידו על ידי חברו, ואקדח שהיה ברשותו נפל ונותר בשטח. אקדח זה נתפס על ידי כוחותינו. לאחר ביצוע הפיגוע נמלטו מהמקום אל העיר שכם.

בנוסף מסרו חברי החוליה כי היו מעורבים בשבועות האחרונים בשני פיגועי ירי ללא נפגעים – בפיגוע לעבר רכב ישראלי בסמוך לכניסה לקדומים (ליד צומת ג'ית שבשומרון) באמצע חודש אוגוסט נפגע רכבו של רונן אדרי, תושב שבי שומרון, ממספר קליעים. פיגוע נוסף בוצע אף הוא באזור.

מעצרים בעקבות הפיגוע בשומרון