'בלי יד קשה זו תהיה אינתיפאדה שלישית'

ראש המטה ללוחמה בטרור לשעבר קורא לממשלה לשנות דיסקט. לדבריו יש לחסל גם מיידי האבנים והדוקרים, "זה יעביר מסר ברור".

בני טוקר , כ"ד בתשרי תשע"ו

בנימין, חיילים, צה"ל
בנימין, חיילים, צה"ל
צילום: Nati Shohat/Flash90.

תא"ל במיל' יחיעם ששון, לשעבר ראש המטה ללוחמה בטרור במועצה לביטחון לאומי, קורא לממשלת ישראל לשנות את הדיסקט בכל מה שקשור לפעילות ביו"ש וירושלים.

"להערכתי אנחנו נמצאים בתחילתה של אינתיפאדה אפשרית שלישית, השאלה היא האם היא תתפתח לאינתיפאדה מלאה, זה תלוי במכלול הפעולות שמדינת ישראל תפעיל במיידית", אומר ששון.

לדבריו חייבת להיות יד קשה, "מדינת ישראל וגורמי הביטחון יכולים לתת תשובה למה שקורה ביו"ש, הממשלה צריכה להגדיר עדיפות עליונה לטיפול באירועים, ואם לא ינקטו צעדים מהירים זו תהיה אינתיפאדה שלישית. יו"ש וירושלים חייבים לקבל עדיפות גבוהה, ושם צריכים לפעול בפעילות יזומה רציפה ובלתי מתפשרת מול החמאס והג'יאהד ולא להסתפק בפעילות תגובתית. גורמי הביטחון חייבים לקבל הנחיות ברורות ולפעול ביד קשה וייתכן שחיילים ושוטרים שמטפלים באירועים האלה של ידויי אבנים ודוקרים יצטרכו לזהות פעילות כזאת, לפגוע במחבלים ולהרוג אותם. להערכתי מספר פעולות כאלה כנגד מחבלים יכולים להעביר מסר".

לדברי ששון בעת הזאת אין להתחשב בשיקולים מדיניים, "הפעילות הצבאית צריכה להיות רציפה ובלתי פוסקת, שלא נתלית בשום סיבה מדינית. בתוך יו"ש ישנם גורמי טרור שחלקם ידועים וחלקם נסתרים. יש בידי צה"ל כלים כדי להגיע אליהם ולחסלם. אסור לנו לנקוט ביד לא קשה כי אחרת זו תהיה אינתיפאדה המונית ועממית. צריכים גם להגביר את הפעילות מול כל תשתיות החמאס ביו"ש, גם אם זה יביא לפגיעה בשיתוף הפעולה עם הרשות הפלשתינית".