בית הנשיא, היום
בית הנשיא, היוםצילום: מארק ניימן, לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אירח במשכנו היום (רביעי) את חברי מיזם SpaceIL, העמותה הבונה את החללית הישראלית הראשונה לירח.

האירוע נפתח בהכרזה חגיגית על כך שהמיזם הישראלי שריין מקומו על רקטת השיגור האמריקנית של ענקית החלל SpaceX, כך הפכה העמותה הישראלית למתמודדת המובילה בתחרות.

"אני זוכר כילד את האיחול שהופיע על עטיפות מסטיק, 'עד גיל 21 תגיע לירח'. פעם זה היה נראה בלתי אפשרי ואתם הפכתם את זה למציאות," אמר הנשיא בפתח דבריו והוסיף: "עבור מאות אלפי תלמידים שכבר נחשפו לפועלכם, והמיליונים שעוד ייחשפו, אתם מודל לאומץ, להצלחה, ולחזון של ישראליות פורצת דרך. אני מאחל לכם הצלחה רבה".

במהלך האירוע הוסר הלוט מדגם החללית החדש, עליו הוטבע דגל ישראל ולצידו המילים "עם ישראל חי".

שר המדע, הטכנולוגיה והחלל, אופיר אקוניס אמר באירוע כי "מדובר בצעד נוסף לאנושות, אך בוודאי בצעד ענק למדינה. אני חש גאווה גדולה כי דגל ישראל יגע אף לירח ואיתו הכתובת 'עם ישראל' המוטבעת על הגשושית".

עמותת SpaceIL הוקמה על ידי שלושה מהנדסים שנענו לאתגר התחרות העולמית-  Google Lunar X Prize, בה מתחרים מתמודדים מרחבי העולם על היכולת להנחית חללית בלתי מאוישת על הירח. התחרות מציעה פרס של 20 מיליון דולר לקבוצה הראשונה שתצליח לבצע שלוש משימות: להנחית בנחיתה רכה ולא להתרסק, לנוע 500 מטרים על פני הירח ולשלוח חזרה לכדור הארץ חומרי וידאו ותמונות סטילס.

עמותת SpaceIL שנענתה לאתגר היא המתמודדת הישראלית היחידה בתחרות והצלחתה תהווה אבן דרך חשובה בהתפתחות הטכנולוגיה הישראלית, עד כה הנחיתו רק שלוש מדינות חללית על הירח- סין, ארה"ב וברית המועצות לשעבר.