חגי בן ארצי
חגי בן ארציערוץ 7

גיסו של ראש הממשלה, ד"ר חגי בן ארצי, אינו עושה הנחות לבעלה של אחותו ובדברים תקיפים הוא מאשים אותו כמי שמעשיו הובילו במידה כזו או אחרת למעשי הטרור האחרונים.

בהמשך הוא גם קורא לבית היהודי והעומד בראשו להציב את עצמם כאלטרנטיבה שלטונית לליכוד לעומד בראשו.

"בצדק הפנה ראש הממשלה אצבע מאשימה כלפי אבו מאזן כאשם בגל הטרור, בגלל ההסתה של הרש"פ ושלו אישית, אבל ראש הממשלה צריך להפנות אצבע מאשימה גם כלפי עצמו", פותח ד"ר בן ארצי ואומר.

לדבריו "גם הוא (נתניהו) אחראי באופן אישי לגל הטרור הזה, כי מי ששחרר מאות רוצחים של החמאס אחראי ושותף באחריות לגל הטרור. נתניהו עצמו כתב ספר מפורסם על המלחמה בטרור, ובמידה רבה בזכות הספר הזה הוא התחיל את הקריירה שלו. בספר הזה הוא כותב על הגורמים המעודדים את הטרור, והגורם המרכזי הוא הכניעה לסחטנות הטרוריסטית ובראש ובראשונה שחרור מחבלים".

בן ארצי מחדד את דבריו ואומר כי שחרור המחבלים אינו רק מוציא מכלאם מחבלים נוספים השבים אל זרועות הטרור, אלא יש במהלך שכזה גם עידוד למחבלים פוטנציאליים עתידיים שמבינים שלא ייענשו על מעשיהם. "זה לא רק שחרור של המחבלים שיחזרו לרצוח אלא נותן עידוד למחבלים הבאים, כי הם יודעים שאין דין ואין דיין ומבינים שהם לא ירקבו בכלא, אלא יהפכו לגיבורים. נתניהו כותב על זה בהרחבה. לכן הייתה לו עמדה נחרצת נגד שחרורי מחבלים, אבל בעסקת שליט הוא נשבר ושחרר את הרוצחים הגדולים ביותר של האינתיפאדה השנייה, מחבלים של חמאס שממשיכים להילחם בנו. זו כניעה מבישה לארגון טרור שממשיך להילחם בנו".

לדבריו כאשר זו המציאות "לא פלא שהארגון הזה הוציא עוד חוליה שביצעה את רצח הזוג הנקין. הם יודעים שתהיה עסקה נוספת. מה הוא יגיד למשפחת החייל הבא שייחטף? הרי כבר היום יש לנו שני אזרחים בידי חמאס ושתי גופות בידיהם. המחבלים יודעים שאפילו נתניהו נשבר".

"אני טוען שההתפארות של נתניהו בתפיסתם של המחבלים אינה אומרת דבר. הרי מצפה להם אותו מסלול שאלפי מחבלים עברו אותו – הם הרגו ישראלים, ישבו בכלא, גמרו תואר ראשון ושני, המשפחות קיבלו מענקים נדיבים ובסוף הם השתחררו ומתייחסים אליהם כגיבורים. מה רע בזה? כדי להתבסס בחיים תהרוג יהודי או שניים...".

"אם ראש הממשלה והממשלה רציניים בלחימה בטרור הדבר הראשון שצריך לעשות זה לקבל החלטה רשמית שמעכשיו אין יותר עסקאות של שחרור מחבלים. הסיפור נגמר. אחרת, אתה עושה צחוק מעצמך ומהמדינה", אומר ד"ר בן ארצי המתאר בשפתו הציורית את מבצעי רצח בני הזוג הנקין יושבים עם משוחררי העסקאות הקודמות שמדרבנים אותם לצאת ולבצע את זממם.

בעקבות הדברים נשאל בן ארצי אם ייתכן וישנו מידע או לחץ שאינו מוכר להמון העם אלא רק לניצבים בראש הפרמידה. בהקשר זה הוזכר שמעון פרס שכשר ביטחון יצא למבצע אנטבה ובראיון מאוחר אמר שיצא למבצע זה כי אסור להיכנע לטרור ולימים חתם על עסקת שליט כנשיא. בן ארצי אינו מקבל את הטיעונים הללו. לדבריו "אין שום לחץ, לא אמריקאי ולא בינלאומי, לשחרור. עובדה היא שהם לא משחררים מחבלים. הם הבינו את מה שביבי לימד אותם. לפני שלושים שנה היו שחרורי מחבלים והיום זה לא קיים. לגבי עסקת שליט לא היה שום לחץ אמריקאי. העולם מסתכל עלינו המום ורואה לאיזה שפל מוסרי הגענו".

כשנשאל אם יתכן ומה שעומד מאחורי המהלך אינו לחץ מבחוץ אלא לחץ מהחברה הישראלית עצמה פורס ד"ר בן ארצי משנה חריפה כלפי החברה הישראלית, ובעיקר החילונית: "החברה הישראלית החילונית נשברה. המאבק התיש אותה, וכיוון שאין לה עוז ותעצומות שמגיעים מאמונה ומתורה ואין לה אורך רוח ונשימה, היא נשברה. זה ביטוי של חולשה, עייפות וקריסה מוסרית של החברה החילונית בכל המערכות – המדינית, החברתית, המשפטית וכו', וביבי הוא חלק מהקריסה הזו", הוא אומר וקובע כי נתניהו נכנע ללחץ כאשר ראה שרוב התקשורת והעם תמכו במהלך עסקת שליט בגלל עייפות ואבדן שפיות, כהגדרתו.

"החברה הישראלית איבדה את השפיות המוסרית שלה, את הבריאות הנפשית ואת העוצמה הרוחנית. יש כאן תהליכים קשים ולכן ההנהגה הנוכחית לא יכולה לחלץ את ישראל מהמשבר הזה. לכן במשך שנים האחרונות אני קורא לבית היהודי ולעומד בראשו לקום ולהציג אלטרנטיבה – לא עוד הליכוד ולא עוד נתניהו, אלא אלטרנטיבה שנותנת כוחות".

בן ארצי נשאל אם העם ערוך ונכון לקבל הנהגה ערכית מבית מדרשה של הציונות הדתית, או שמנהיג הציונות הדתית עשוי למצוא את עצמו כמצביא ללא גייסות. "זה בדיוק תפקידו, לעשות את רצון העם לא במובן של נכנע לרצון העם, אלא במובן של לעצב את רצון העם. לבנט ולהנהגה הדתית יש כוחות להנהיג, לדבר בשפה של אמונה, בשפה של תנ"ך, ולהחזיר את יסודות הציונות והיהדות לחברה הישראלית. בעיקר בנושא של שחרור מחבלים צריך לפעול כפי שנתניהו לא פעל".

בהקשר זה הוא שב ואומר כי "כל עוד נתניהו לא מכריז 'טעיתי', הוא לא רק אחראי לגל הטרור הזה במידה רבה אלא שגם להכרזות שלו אין ערך".

לקראת תום השיחה עמו נשאל בן ארצי אם בימים אלה הוא מהרהר בדבר האפשרות לפנות לאפיק הפוליטי. במענה הוא אומר כי הוא "חושב על כיוון פוליטי רק במובן הזה שבו אני מגוייס לטובת נפתלי בנט. כאזרח אני מרגיש שיש כאן סיכוי לאלטרנטיבה שיש לממש אותה, ואני מגוייס לרשותו של בנט ולרשות הבית היהודי, בתנאי שיכריזו שאינם לוויין של הליכוד שהוכיח את אפסותו ואת היותו עבד נרצע של בג"ץ. הולכים להנהגת המדינה עם דרך חדשה וכוחות חדשים. בתוך המשבר הגדול שאנחנו נמצאים בו אני קורא לבנט לא לחשוש ולהודיע שהוא לא פורש מהממשלה אלא מודיע שאנחנו אלטרנטיבה לליכוד, ולעניין הזה אני מגוייס כל כולי".