סצנת התערטלות בהצגת חובה לצוערים בצה"ל

צוערים בקורס קצינים חויבו להיכנס להצגה 'גורודיש' בה גילו לתדהמתם סצנת התערטלות. צה"ל: מיצרים על הפגיעה ברגשות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ה בתשרי תשע"ו

סצנות בעייתיות בקאמרי
סצנות בעייתיות בקאמרי
צילום: משה שי. פלאש 90

ההצגה 'גורודיש' בכיכובו של נתן דטנר המועלית בתיאטרון 'הקאמרי' בתל אביב העוסקת בדמותו הטראגית של האלוף שמואל גונן, 'גורודיש', זוכה להצלחה רבה וגם בצה"ל בחרו בה כהצגה מומלצת לצפיית חיילים וקצינים.

לו הייתה ההצגה עוסקת אך ורק במהלכיו המבצעיים של האלוף גונן הן במלחמת ששת הימים, הן במלחמת יום כיפור ובמבצעים צבאיים כאלה ואחרים הרי שהחלטת צה"ל להראות את ההצגה לחיילים צוערים וקצינים הייתה מובנת, בעיקר לנוכח הכוונה לקיים דיון משותף בסופה, אך מסתבר שההצגה, כהצגות רבות בתיאטרון הישראלי, אינה חפה מפגיעה בערכי הצניעות שעליהם חונכו חיילים וקצינים רבים, בעיקר בני המגזר הדתי והחרדי, אך לא רק הם.

למערכת ערוץ 7 הגיעה בימים אלה תלונתו של אחד הצופים הללו, צוער בקורס קצינים שיחד עם חבריו לקורס קיבל הוראה להגיע אל תיאטרון הקאמרי על מנת לצפות בהצגה שעל פניו נראה היה לו על פי שמה שהיא עוסקת בדמותו של קצין בכיר בצה"ל, וככזו לא צפויה לו בעיה ערכית לצפות בה.

אך ההצגה, כך מסתבר, אינה עומדת בסטדנרט הערכי של בני המגזר הדתי והחרדי. מסתבר שבמהלכה של ההצגה נותרת אחת השחקניות בלבוש תחתון בלבד. הצוער המזועזע, שלדבריו נאכפה עליו ועל חבריו צפייה בהצגה, בירר עם צוערי קורסים קודמים וגילה שגם הם הוכנסו להצגה.

גורם הקשור לאירוע מלין גם הוא על התקרית וקובע כי לטעמו "הצגה שכזו, הכוללת סצנה שכזו, כלל לא הייתה צריכה להיכלל במסגרות התרבות הצבאיות, ועל אחת כמה וכמה לא ניתן לחייב חיילים לצפות בה. מדובר בפגיעה קשה וחמורה לצוערים שומרי מצוות שחונכו על ערכים שונים בתכלית ובשמם התגייסו לצה"ל והתנדבו לקורס הקצינים. מדובר בכפיה אנטי דתית ובחוסר התחשבות משווע".

לדבריו "הפגיעה אינה רק בעצם העובדה שהצוערים נחשפו למראה שאינו מקובל עליהם, אלא גם באכזבה הקשה של לוחמים שמגלים שהצבא שאותו הם מעריכים כצבא ערכי ומחנך ובעיקר חיל החינוך המבקש להנחיל ערכים לחיילי צה"ל רואים בסצנה שכזו סצנה קבילה ולגיטימית, על אף היותה פוגעת גם בחלק גדול מהחיילים הצופים וגם במעמד האישה".

"הזוי בעיניי שצפייה בהצגה שכזו מוגדרת כחובה לחיילים בצה"ל", אומר גורם נוסף שנחשף לפרטי האירוע. "הזוי שמפקדים לא מודעים לרגישות של חיילים דתיים, הזוי שלא מתריעים בפניהם שזה מה שהולך להיות על הבמה שלפניהם והזוי שלא מאפשרים להם לצאת מהאולם עוד לפני שההצגה מתחילה. הזוי עוד יותר לחשוב שאירוע כזה קורה בימים שבהם הצבא מנסה לגייס את הציבור החרדי. אם זו ההתייחסות כעת לרגישות של חיילים דתיים, מה יהיה בהמשך?", הוא שואל.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "מדובר בהצגה שאושרה ע"י חיל החינוך לצפייה עבור מפקדים, המעלה דילמות פיקודיות וערכיות. עד כה מפקדים ביחידות שונות בצה"ל צפו בהצגה, כאשר עם סיומה נהוג לקיים שיח רב חינוכי בהשתתפות המפקדים. עם זאת, נציין כי צה"ל מצר על כל פגיעה ברגשותיהם של חיילים ורואה חשיבות במתן סביבת שירות ההולמת את אורח חייהם של כלל המשרתים".