ישראל אייכלר
ישראל אייכלרצילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) נפגש אתמול (רביעי) עם משלחת ארגוני הסוחרים העצמאים לקראת הדיון בוועדה לפניות הציבור ביום שני הקרוב.

"בימים רחוקים בארה"ב רבבות יהודים נאלצו להפסיד את מקום העבודה למען שמירת השבת. הדור השני למהגרים לא עמד בניסיון הזה וזה יסוד חורבנה של יהדות אמריקה. לא נסכים שיהודי בארץ ישראל יידחק ממקום עבודה בגלל שמירת שבת", אמר אייכלר לסוחרים.

הארגון, המייצג את התאחדות הסוחרים והעצמאים בישראל, נפגש עם אייכלר והביע את זעקתם של בעלי עסקים קטנים שאינם מוכנים לפתוח עסקיהם בשבת ומפסידים קונים רבים לרשתות מחללי שבת.

"לא רק עובד שכיר שומר שבת מפסיד פרנסתו, גם בעלי חנויות ועצמאיים קורסים בגלל התחרות הלא הוגנת והבלתי חוקית עם הטייקונים וסוחרים המפרים את החוק בריש גלי ו"שלטון החוק" אינו מונע בעדם מהפיכת השבת ליום שיווק וקניות", אמרו.

כמו כן פנו ארגונים סוציאליים לא דתיים למשרד הכלכלה ולעיריות בדרישה לאכוף את החוק ולהגן על העובדים והמעסיקים שומרי השבת. בדבריהם הביאו דוגמאות מהעולם. "בצרפת למשל אין מסחר ביום ראשון שהוא יום המנוחה שלהם וכל הקניונים והחנויות סגורות ומסוגרות", אמרו. "יתר על כן, ישנן תחנות 'מטרו' - הרכבת התחתית - שסגורות ביום המנוחה שכן הן מצויות בקניונים ואף על פי שסגירת הקניון שוללת את זכות הנוסעים לרדת לתחנה הם נאלצים ללכת רגלית עד לתחנה הבאה. כך ברוב מדינות העולם. החוק מגן על האזרח ליום מנוחה שבועי. רק במדינת ישראל ודומיה, אין שום הגנה לשומרי שבת מול מפירי חוק העבודה והמנוחה".

עוד הוסיפו כי ערבי המבקש לפתוח חנות בעיר יהודית לא יתירו לו אבל טייקון יהודי שמעסיקים עשרות עובדים בחנות פתוחה בשבת, מציב ערבי אחד בקופה ו'בזכותו' 'מותר' לכולם לחלל שבת. "זאת שערוריה שאסור להשלים איתה". 

אייכלר הזמין אותם לוועדה שתדון באפליית עובדים שומרי שבת כשכירים או כעצמאיים והוסיף, "עלינו לדעת, כי אנו חייבים לשמור שבת לא בגלל החוק החילוני אלא בגלל צו האלוקי: "שמור את יום השבת לקדשו". לצערנו משטר המתיימר לשמור על "שלטון החוק" עוקר את השבת והופך את "יום המנוחה" החילוני ליום מסע קניות. בכך הוא עוקר את הבסיס המוסרי של קיום המדינה בארץ ישראל, אל מול טענת "ליסטים אתם שכבשתם". חילולי השבת פוגעים בביטחון העם היושב בציון כנאמר: "ואם לא תשמעו אלי לקדש את יום השבת וכו' והצתי אש בשעריה ואכלה ארמנות ירושלים והיא לא תכבה".