ראשי מועצות ביו"ש בקריאה לנתניהו

ראשי מועצות ביו"ש יחד עם שרים בליכוד קוראים לנתניהו לחדש את תנופת הבנייה, נתניהו מסרב

ניצן קידר וחגית רוזנבאום , כ"ה בתשרי תשע"ו

ראשי מועצות ביו"ש בקריאה לנתניהו-ערוץ 7
התמיכה גוברת. שרי הליכוד בביקור במאהל המחאה של ראשי המועצות
צילום: דוברות מועצת שומרון

בעקבות גל אירועי הטרור שהחל בחג, הכריז ראש הממשלה בנימין נתניהו במהלך השבוע לא אחת כי הטרור ייענה בכוח רב.

אבל מסתבר שההרתעה שהבטיח לא הושגה, הטרור נמשך ביתר שאת ונתניהו מתמודד גם עם ביקורת לא פשוטה של שרי הממשלה.

עם שובו מארצות הברית, בערב שמחת תורה, כינס נתניהו התייעצות ביטחונית דחופה. במוצאי החג התכנס הקבינט לישיבה שנמשכה אל תוך הלילה, ובה נקבעה שורה של צעדים: הקמת מנגנון שיקצר משמעותית הליך של הריסת בתי מחבלים, תגבור משמעותי של הכוחות ביהודה ושומרון ובירושלים וקידום סלילת כבישים עוקפים בשטחי יו"ש שיגבירו את ביטחון התושבים.

צעד נוסף שעליו הוחלט, אך טרם ננקט, הוא שימוש במעצרים מנהליים נגד פורעים, ומיצוי הדין עם אזרחים ובעלי חנויות שהיו עדים לפיגוע בעיר העתיקה בירושלים במוצאי השבת שעברה ונמנעו מלסייע לפצועים ואף פגעו בהם. אבל חרף ההתייעצויות הביטחוניות הרבות, לא הורגש שינוי בשטח.

התשובה לטרור: מצלמות

ובמקביל, הביקורת על נתניהו הולכת וגוברת. מול ביתו של ראש הממשלה הוקם מיד לאחר הלווית בני הזוג הנקין הי"ד מאהל מחאה של ראשי הרשויות ביהודה ושומרון, שבו נמתחה ביקורת על ההתנהלות הביטחונית. נתניהו לא נותר חייב. בסיור שקיים בחטמ"ר שומרון ביום שלישי, תקף את הנהגת ההתיישבות ואת המתיישבים, ואת מבקרי התנהלותו הביטחונית אשר דורשים שיאפשר לצה"ל למגר את הטרור: "אין פה שאלה של גיבוי שניתן ביד רחבה לצבא, וכולם יודעים זאת, כולל מי שטוען את ההפך. יש אחריות שנדרשת קודם כול מההתיישבות, ועליהם לדייק".

ראש הממשלה הוסיף: ''אני לא מוכן לקבל שאזרחי ישראל יצטרפו להסתה. אני לא מקבל שיורקים על שוטרים או מניפים דגלי אש"ף וחמאס באצטדיון, לא מצד יהודים ולא מצד מוסלמים. הנחיתי את היועץ המשפטי לממשלה לפעול נגד המסיתים בקרבנו". בנוגע למאבק בטרור הערבי, הבטיח נתניהו לנקוט באמצעים מרתיעים, שהבולט שבהם הוא התקנת מצלמות על הצירים ביו"ש, שלדברי נתניהו יאפשרו סיכול פיגועים.

גם שר הביטחון יעלון הצטרף לביקורת והמליץ לראשי רשויות ופוליטיקאים "להפסיק להתלהם. יש הבדל בין המצב בחומת מגן להיום, ומאז צה"ל בהתקפה באיו"ש. האמירות הללו גורמות לאזרחים לקחת את החוק לידיים. זו תופעה פסולה שמוסיפה שמן למדורה. שרים צריכים לזכור שלממשלה יש אחריות קולקטיבית".

ראשי מועצת יש"ע אמרו בתגובה כי "בתקופה מורכבת זו, כשההתיישבות עומדת מול פיגועים ומתמודדת בתעצומות נפש עם מראות קשים ומשפחות שכולות נוספות, אנו מצפים מראש הממשלה ושר הביטחון לא להפנות ביקורת ולהטיל דופי בהתיישבות".

ראשי הרשויות גם הבהירו כי "המאבק שלנו הוא מתוך אחריות וכך הוא מנוהל. על ראש הממשלה ושר הביטחון להפסיק את ההקלות לפלשתינים, שמאפשרות את הפיגועים הקשים, ולחדש את הבנייה במקום הקפאה, שמשדרת חולשה לאומית ומזמינה טרור בירושלים וביהודה ושומרון".

שרים רבים הגיעו למאהל המחאה, וראש הממשלה החליט במוצאי שמחת תורה להיפגש עם יוזם המאהל, ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, אך בפגישה לא הושגו הבנות. בשל כך התקיימה ביום שלישי בערב פגישה של כלל ראשי המועצות יחד עם נתניהו, אך גם היא הגיעה למבוי סתום. בתום הפגישה יצאו ראשי הרשויות לעיתונאים, והביעו את אכזבתם מחוסר ההיענות של ראש הממשלה לדרישותיהם בתחום הבנייה ביהודה ושומרון. הם טענו כי קיבלו מראש הממשלה "תשובות חלקיות", והודיעו כי מחאתם תימשך מול מעונו של ראש הממשלה לפחות עד תום ימי השבעה על הרב איתם ונעמה הנקין הי"ד, בשבוע הבא.

נתניהו מאיים על בנט

גם בבית היהודי יצאו נגד נתניהו, תוך כדי ישיבת הקבינט, אבל ראש הממשלה הבהיר לשר בנט כי הוא אינו מוכן לסבול את התנהלותו. הוא איים שהממשלה עם השותפות הנוכחיות לא תוכל להמשיך להתקיים אם שרים ימתחו ביקורת על פעילותה, במיוחד בתקופות מתוחות.

אבל הביקורת לא נפסקה, והגיעה גם מבית. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין טען כי הוא אינו נוהג לתת עצות לממשלה, אך מצפה ממנה כאזרח ישראלי לשים קץ לפעילות הטרור. ''עמדתי ידועה שאנחנו לא צריכים לחכות לפיגועים כדי לבנות, זו חובתה של כל ממשלה. אנחנו כתושבי יהודה ושומרון לא אזרחים סוג ב', אנחנו מרגישים פראיירים שטובחים בנו ואנחנו ללא תגובה", דברי אדלשטיין. גם סגנית שר החוץ, ח"כ ציפי חוטובלי, אמרה כי "חובת הממשלה, ובייחוד הממשלה המכהנת, לעשות ככל שביכולתנו על מנת לדאוג לביטחון התושבים ובמקביל לחזור לתנופת הבנייה ביהודה ושומרון".

נראה שהאיום על הבית היהודי אינו משמעותי, אבל הוא גרם לשר בנט להפחית מעט את עוצמת הביקורת. בישיבת סיעת הבית היהודי שהתקיימה השבוע בעיר העתיקה בירושלים, סמוך למקום שבו נרצחו הרב נחמיה לביא הי"ד ואהרן בנט הי"ד, הבהיר השר כי ישראל תעמוד נגד שחרור מחבלים וצעדים נוספים שיקלו עם הפלשתינים. "אנחנו בתחילת שינוי כיוון. אנחנו נמצאים פה ברחוב הגיא בעיר העתיקה, והעיקרון שמנחה אותנו זה דין רחוב הגיא בעיר העתיקה בירושלים כדין אבן גבירול בתל אביב. החלת החוק והריבונות צריכה להיות פה זהה להחלת החוק ברחובות תל אביב. לא יריקות, לא צעקות, לא הטרדות, לא זריקות אבנים ולא בקבוקי תבערה. מדיניות של אפס סובלנות", הבהיר בנט, אבל נמנע מלמתוח ביקורת על נתניהו.

במפלגת המחנה הציוני, המועמדת היחידה שיש כעת לנתניהו להיכנס לממשלה במקומה של הבית היהודי, הבהירו השבוע בכמה הזדמנויות כי הצטרפות לממשלה אינה על הפרק בשום מחיר, והוסיפו כי אין כעת צורך בממשלת אחדות אלא בממשלה שתפעל כפי המצופה ממנה.

עם זאת, בבית היהודי יש מי שלא חוששים לאותת על כוונות. ח"כ סמוטריץ' המשיך גם אתמול לתקוף את הממשלה, וח"כ מוטי יוגב, שהעביר את לשכתו לרחוב הגיא, חסם את דרכה של ערבייה שקיללה אותו ובני נוער שהיו במקום.

השרים מחכים לצעדים נוספים

המחאות נגד הרפיסות הביטחונית באו לידי ביטוי גם ברחבי ההתיישבות במהלך השבוע שלאחר רצח בני הזוג הנקין. מאות תושבים ירדו לצמתים לאורך הצירים ביו"ש, מיישובי גב ההר בשומרון, דרך בנימין וכלה בקריית ארבע ויישובי הר חברון. המפגינים קראו להשיב את הביטחון לצירים, ובחלק מהמקומות חסמו את הכבישים ומנעו מעבר מכלי רכב ערביים לזמן ממושך. פורום 'ערבות יהודית בשומרון', המורכב מנציגי יישובים שונים, ארגן בליל הושענא רבה חסימות של כל הצירים המובילים לשכם. בשמחת תורה שהו כמאה איש במחנה בה"ד 3, וחגגו את ההקפות על הכיכר המובילה לשכם. הציר נחסם במשך הערב והבוקר שלמחרת לתנועת ערבים. במוצאי שמחת תורה התקיימו הקפות שניות במקום הרצח בצומת בית פוריק, ביוזמת הפורום.

צבי סוכות, איש פורום ערבות יהודית בשומרון, מסביר כי מטרת ההפגנות בצמתים וחסימתן לתנועת ערבים, כפולה: "ראשית, יש להעיר את הציבור ביו"ש ולגרום לו להבין שבאחריותו ללחוץ על מי שצריך שיספק ביטחון, ולא לסמוך בעיניים עצומות על הצבא. שנית, הפיגועים האחרונים סביב שכם היו בצורה כזו שהמחבלים ביצעו את הפיגוע סמוך למקום שבו היה מחסום בעבר ומיד ברחו לשכם. לכן אנו דורשים להחזיר את המחסומים שהוסרו בשנים האחרונות, ולמנוע מעבר של כלי רכב ערבים בכבישים המובילים ליישובים יהודיים. חשוב להדגיש שגם בצבא מבינים שכך ישמרו יותר על חיי יהודים, וראיה לכך היא העובדה שכך פעלו בעבר".

סוכות מוסיף כי "ההפגנות מפריעות מאוד לצבא. וראיה לכך דברי ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל בסיור בחטמ"ר שומרון, ולכן עלינו להמשיך וללחוץ עד שייענו לפחות לדרישות המינימליות האלה".

בתוך כך, השבוע התפרסמו טענות לפיהן האמריקנים התערבו באופן בוטה בסוגיית הבנייה ביהודה ושומרון, עד כדי איומים על ראש הממשלה בנימין נתניהו. לטענות הצטרף גם סגן שר הביטחון, ח"כ הרב אלי בן דהן, שאמר בריאיון ברדיו 'קול ברמה': "אין לי ספק שראש הממשלה מעוניין בחיזוק ההתיישבות, אך הוא חושש מפעולות של הממשל האמריקני נגד מדינת ישראל, אם תאשר דברים שנוגעים לחיזוק ההתיישבות".

במהלך התדרוך היומי של מחלקת המדינה, שאל אחד העיתונאים על הדיווח שפורסם ביום שלישי בערוץ 2 ולפיו האמריקנים הבהירו שאם תורחב הבנייה בהתיישבות, הם לא יטילו וטו על הצעות החלטה חד-צדדיות להקמת מדינה פלשתינית במועצת הביטחון של האו"ם. דובר מחלקת המדינה, מארק טונר, הבהיר: "אני מודע לדיווחים מעין אלה, ואני יכול לומר שהם שקריים. עמדתנו בנושא ההתיישבות ידועה לישראל, ואנחנו אמנם לא נוהגים לחשוף שיחות פרטיות, אבל אני רוצה לקטוע את הסיפור הזה באיבו. לא הוצב שום סוג של אולטימטום". הוא גם שיבח את צעדי ישראל שפועלת להרגעת הרוחות בנושא הר הבית, ואמר שפעולותיה עולות בקנה אחד עם הרצון האמריקני להחזיר את הסטטוס קוו והשקט לאזור. גם בכיר מדיני הבהיר ל'בשבע' כי הנושא כלל לא עלה על סדר היום בשיחות שנעשו עם הצד האמריקני, ולכן הניסיונות לפגוע במרקם היחסים בצורת פרסומים מעין אלה, לא יצלח.

מי שמנצל בינתיים את ההזדמנות כדי לנגח את הממשלה הוא יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן. אחרי עוד אירוע של עימותים בין פורעים לשוטרים ביפו השבוע, הבהיר ליברמן כי "המהומות הערב ביפו מבהירות לכל מי שחשב שגל האלימות האחרון לא נוגע לכלל אזרחי ישראל אלא רק לאלו המתגוררים בירושלים וביהודה ושומרון, שלהסתה הפלשתינית אין גבולות ותוצאותיה מגיעות לכל מקום וגם למרכזה של הארץ, קילומטרים ספורים מלב תל אביב".

הוא טען כי "השילוב הזה והאירועים הללו הם לא אוסף של התפרעויות מקריות אלא איום אסטרטגי על מדינת ישראל, שהוא תוצאה של אובדן הרתעה שהשלכותיו רק ילכו ויחריפו. הממשלה חייבת להתעשת ולתת לאיום הזה תשובה מיידית ומוחצת".

בסיומו של השבוע התחושה בקרב חלק משרי הממשלה היא שעדיין לא מוצו הצעדים המשמעותיים שעשויים להפחית את מספר אירועי הטרור. השרים אמנם מגבים את ראש הממשלה, אבל חלקם אומרים בשיחות סגורות שניתן לעשות עוד צעדים שטרם ננקטו, בכדי להבטיח את השקט.

נכון לעכשיו, המערכת המדינית טרם קיבלה החלטות יוצאות דופן בחריפותן במסגרת ההתמודדות עם גל הטרור, אך במערכת הפוליטית מעריכים שאם המצב יימשך, נתניהו ייאלץ לעשות בקרוב צעד משמעותי יותר. גורם מדיני מעריך כי "על פי המציאות נכון לשבוע הזה, לא צפוי לנו מבצע צבאי בקרוב, אלא פעולות נקודתיות בלבד, במטרה לעקור את שורשי הטרור".