רוה"מ ביקר את אדל בנט

האלמנה אדל בנט: "אמרתי לנתניהו: יש לנו עסק עם קיצונים, צריך להוציא אותם מפה"

תגיות: בשבע 663
משה גלנץ , כ"ה בתשרי תשע"ו

רוה"מ ביקר את אדל בנט-ערוץ 7
בנימין נתניהו בביקור אצל האלמנה אדל בנט בבית החולים
צילום: קובי גדעון, לע"מ

"אני לא יכולה לטפל כרגע בילדים שלי ומרגישה אשמה. אפילו לחבק או ללטף אני לא יכולה עם הפציעות", כך אומרת בכאב אדל בנט, אלמנתו של אהרן הי"ד שנרצח בפיגוע במוצאי שבת – ליל הושענא רבה.

אדל, אשר מתאוששת בימים אלה בבית החולים הדסה עין כרם, יצאה מכלל סכנה. סמוך אליה שוכב נתן, בנה בן השנתיים, שנפצע אף הוא מירי ברגלו, ובני המשפחה והמבקרים הרבים שנמצאים כל העת בחדרה מנסים לנחם על האובדן הגדול.

בריאיון ל'בשבע' היא מתארת את רגעי האימה שבהם נרצח גם הרב נחמיה לביא הי"ד שנחלץ להצלתם. "האכזריות פשוט בלתי ניתנת לתיאור. הייתה שם שנאה עמוקה ורשע שאי אפשר לתאר ולדמיין", היא אומרת. "עשרות ערבים הסתכלו וראו את המחבל דוקר ולא פצו פה, ואפילו צחקו. אני ממש התחננתי לעזרה. הסכין הייתה עליי על הצוואר, עוד בתוך הגוף שלי, והם החטיפו לי סטירות, צחקו, צעקו. אף אחד לא ניסה לעזור", היא מספרת.

בין המבקרים של האם ובנה הפעוט בבית החולים היו גם ראש הממשלה נתניהו ורעייתו שרה, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ועוד רבים. "אמרתי לראש הממשלה שראיתי שהפיגוע היה מאורגן. שזה בן אדם שבא לרצוח והוא היה מיומן כמו בצבא - לא פחות מדאע"ש, והרגשתי שהייתה לו אוזן קשבת", מוסיפה אדל. "הוא אמר שהוא יטפל במלוא החומרה באותם סוחרים וערבים שהיו שם וקיללו אותי וירקו עליי בעודי זועקת לעזרה. הסברתי לו שיש לנו עסק עם קיצונים כמו דעא"ש וצריך להוציא אותם מפה, והוא אמר לי שעם קיצונים נתנהג בקיצוניות".

מה את מצפה שיקרה עכשיו?

"עכשיו אנחנו עסוקים בכאב, וקשה לי לצפות לכל מיני דברים. כרגע הבן שלי בוכה הרבה וזה לא פשוט. אבל בעזרת ה', למרות הקושי, נתגבר על הכול".

"הגיע לחזק את הישיבה בעיר העתיקה"

הפיגוע התרחש בצומת הויה דולורוזה ורחוב הגיא, סמוך לשער האריות. מוהנד חלבי, תושב אל-בירה, התנפל עם סכין על בני הזוג שצעדו עם עגלות ובהן שני הילדים בדרכם חזרה מהכותל המערבי, והחל לדקור אותה ואת אהרן. אדל זעקה לעזרה והצליחה להימלט מהמקום, אך אהרן, שנאבק במחבל, נפל מתבוסס בדמו. הרב נחמיה לביא, שהתגורר בסמוך ושמע את הזעקות, יצא עם אקדחו כדי לסייע ונדקר אף הוא למוות. המחבל נטל את האקדח וירה לכל עבר – ירי שממנו כנראה נפצע הפעוט בן השנתיים. בסופו של דבר הצליח כוח משטרה שהגיע למקום לחסל את המחבל.

אהרן בנט הי"ד ללא קרדיט צילום

אהרן בנט הי"ד, שהותיר אחריו את אשתו אדל ושני פעוטות, התגייס בשנה האחרונה לפרויקט שח"ר המשלב חרדים בשירות צבאי, ובצה"ל ביקשו לערוך לו הלוויה צבאית בהר הרצל. משפחתו התנגדה לכך לאחר התייעצות עם רבנים בולטים בציבור החרדי, אולם בצבא התעקשו. כשאדל התעוררה למחרת בבית החולים, הכריעה שתיערך לבעלה הלוויה אזרחית. מאות בני אדם הגיעו ללוותו בדרכו האחרונה בהר המנוחות בירושלים.

אהרן הוא השישי מתוך תשעה אחים ואחיות. בזמן הפיגוע שהו הוריו ואחד מאחיו של אהרן בביקור משפחתי בקנדה, והם לא הספיקו להגיע להלווייתו. משפחתו מספרת כי הוא היה אדם ערכי וירא שמיים שנהג לקום בכל בוקר לתפילה בנץ החמה וללימוד תורה ואף הרבה להתבודד כנהוג בחסידות ברסלב. גם חבריו בצה"ל מספרים על חבר מסור ואמיץ שחיפש כל הזמן אפשרות לתרום לסביבתו.

אביה של אדל הוא הרב יוסף גל, אחד מרבני ישיבת 'שובו בנים'. הזוג, כאמור, שהה בשבת אצל הוריה של אדל המתגוררים בעיר העתיקה, על קו התפר בין שכונות מגורים יהודיות לערביות.

אחיה של אדל, נחמן גל, ששוהה כל העת לצדה, מספר ל'בשבע' כי הוא היה זה ששידך בינה ובין אהרן, שאיתו למד יחד בישיבת 'שובו בנים' של חסידי ברסלב בעיר העתיקה, לא רחוק ממקום הרצח. "מאוד אהבתי אותו. הוא הגיע ללמוד איתנו מישיבה טובה יותר, לאחר שקראו לו להגיע ולחזק את הישיבה שלנו. אהרן היה מאוד חזק ומהתחלה הפליאו אותי המידות הטובות שלו", הוא מספר. "הצעתי אותו לאחותי והם הקימו בית כל כך יפה. כל דבר שביקשו ממנו, היה רץ לעשות. בחיים הוא לא אמר לא. היה כולו נתינה, תמיד עם חיוך, והוא השרה סביבו אווירה טובה", הוא מוסיף בכאב.

לדבריו, התמיכה שאדל מקבלת בימים אלה היא אדירה, אך העזרה האמיתית תימדד כשיסתיימו ימי השבעה. "יש פה אישה אלמנה ושני יתומים, ואנחנו נתמודד בימים הקרובים בחיפוש אחר בית שיכול לספק את הצרכים שלה. זה לא קל", הוא מציין.