המערכת החדשה מותקנת
המערכת החדשה מותקנתצילום: רפא"ל

חברת רפאל מערכות לחימה מתקדמות תציג בתערוכת היבשה AUSA שתתקיים בשבוע הבא בוושינגטון מערכת הגנה אקטיבית קלה לרק"ם.

המערכת, הנקראת "Trophy-LV" ומבוססת על "מעיל רוח" לטנקים, תוצג על גבי רכב קרבי מתקדם מדגם M-ATV של חברת אושקוש דיפנס (Oshkosh Defense). רכב זה נחשב לרכב המתקדם ביותר מסוגו בצבא ארה"ב ואף הוצע לצה"ל.

חברת אושקוש דיפנס זכתה בחלק הראשון מתוך מכרז ענק לאספקת רכבי שטח לצבא ארה"ב, במסגרתו היא תייצר כ-6,000 רכבים טאקטיים קלים מסוג JLTV Joint Light) Tactical Vehicle) עבור הצבא.

רכב זה יחליף את רכבי ההאמר המתיישנים. היקף החוזה הכולל הוא כ-55 אלף רכבים בהיקף של כ-30 מיליארד דולר.

"Trophy-LV" הנה נגזרת לרכבים קלים של מערכת ההגנה האקטיבית "מעיל רוח", אשר יירטה מספר רב של איומי נ"ט מאז פריסתה בשנת 2009, בייחוד במסגרת מבצע "צוק איתן", שם הצילה את חייהם של חיילים רבים.

ברפאל מציינים כי המערכת מסוגלת להגן על מגוון רב של רכבים קלים מפני איומי נ"ט מתקדמים ובכך מאפשרת יכולת תמרון, גמישות וביטחון גבוהים לכוחות בשטח.

בדומה ל"מעיל רוח" לטנקים, גם "מעיל קל" פועלת ב-360 מעלות, ראשית באמצעות גילוי השיגור של האיום, עקיבה אחרי מסלולו ולבסוף השמדתו, זאת במידה והוא עומד לפגוע בכלי הרכב, תוך שמירה גבוהה על בטיחות החיילים בתוך הרכב או בסביבתו.

מערכת "מעיל רוח" היא כיום המערכת המבצעית היחידה בעולם המסוגלת להגן באופן יעיל ביותר נגד המגוון הרחב של איומי הנ"ט הנמצאים בידי צבאות וארגונים בעולם.

כמו כן תציג רפאל בהקשר זה את SAMSON, מערכת נשק נשלטת מרחוק באמצעותה ניתן לנטרל את מקור הירי מטווח קרוב לאחר גילוי מיקום היורה, או בטווח רחוק יותר על-ידי שימוש באמצעים אחרים כגון טילי "גיל" של רפאל, גם אותם ניתן לשגר ממערכת הנשק.