ישיבה, אילוסטרציה
ישיבה, אילוסטרציה צילום: פלאש 90

52 יוצאים בשאלה הגישו בימים האחרונים לבית המשפט המחוזי בירושלים תביעת נזיקין על סך 4 מיליון שקל נגד משרדי החינוך, הכלכלה והביטחון.

התובעים טוענים כי המדינה אפשרה להם להתחנך במוסדות חינוך חרדיים הנעדרים לימודי ליב"ה, ובכך לטענתם נפגעה יכולתם להשתלב בשוק העבודה הישראלי.

"המדינה בחרה להתכחש לאחריותה כלפי התובעים, והניחה לבתי הספר ולישיבות שבהם למדו לחמוק מחובתם ליישם את תוכנית הליב"ה ולהקנות לתלמידיהם את היכולת הבסיסית לרכוש מקצוע ולהתפרנס בכבוד. כתוצאה מכך, סיימו התובעים את לימודיהם כשברשותם ידע בסיסי בלבד במקצועות חיוניים דוגמת מתמטיקה, אנגלית ומדעים", נאמר בכתב התביעה.

לטענת התובעים הם הצליחו להתגבר על הקושי, אולם הדבר עלה להם בקושי רב. "התובעים הצליחו בכוחות עצמם ועל חשבונם להגשים את חלומם ולהשלים את פערי ההשכלה. ואולם רובם ככולם נאלצו להקדיש לשם כך שנים ארוכות, והשקיעו סכומי כסף ניכרים ברכישת השכלה שאותה היה על המדינה לספק להם — בדומה ליתר בני גילם".

אנשי עמותת 'יוצאים לשינוי' שחלק מאנשיה עומדים מאחוריה כתב התביעה אומרים, "התביעה מוגשת מתוך שאיפה לגרום לרשויות הרלוונטיות לייצר פתרונות השכלה ראויים עבור כל בוגרי המגזר החרדי ולעסוק בסוגיית לימודי הליב"ה. מטרת התביעה אינה כלכלית גרידא, אלא מבקשת להוביל שינוי במתן הזדמנויות להשלמת פערי השכלה בקרב יוצאים בשאלה והובלת המדינה לקבלת אחריות על בוגרי המגזר החרדי ובכללם היוצאים והיוצאות בשאלה".