פרס בינלאומי מאיראנים גולים לישראלית

קריקטוריסטית ישראלית זכתה בפרס בינלאומי על קריקטורה המבקרת את פגיעת האיסלאם הקיצוני בזכויות אדם. מעניקי הפרס: איראנים גולים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ל' בתשרי תשע"ו

הענקת הפרס לאלתר
הענקת הפרס לאלתר
צילום: באדיבות אביטל אלתר

ללא תשומת לב ישראלית מתבקשת זכתה קריקטוריסטית ישראלית בפרס בינלאומי לאחר שקריקטורה שעיצבה זכתה במקום הראשון בין מאות קריקטורות שעסקו בזכויות אדם ובחופש הביטוי.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם הקריקטוריסטית הזוכה, אביטל אלתר, שאת הפרס קיבלה מידיהם של צמד איראנים גולים שעמדו מאחורי המיזם כולו. את הפרס, העתק מדוייק של הצהרת כורש, קיבלה בטקס שהתקיים בנורבגיה מעט לפני תקופת החגים.

אלתר מספרת על למעלה משש מאות קריקטורות שהתמודדו בתחרות ולאחר שהוצאו מהן כל הסממנים המזהים נבחרה הקריקטורה שלה במקום הראשון. את הפרס העניקו לאלתר בכנס UTO בדראמן, נורבגיה, שני איראנים - מוחמד מוסטאפיי, מקים ארגון UTO, הוא עורך הדין האיראני שייצג בין השאר את האישה שנידונה למוות בסקילה, הוציא את המידע לתקשורת הבינלאומית ומאז נרדף ועבר לנורבגיה, ומרים אימאני, בתו של אחד מבכירי האייתולות באיראן שעזבה את איראן ופועלת למען שלום בין תרבויות בעולם.

התחרות נערכה במקורה לזכר הקריקטוריסטים שנרצחו ב"שארלי הבדו" ולמען חופש הביטוי והפרס הוענק במסגרת כנס שהפגיש מומחים לחברה, דת, כלכלה וממשל, עיתונאים ואקטיביסטים, בני דתות שונות ממקומות שונים בעולם, בדיון נישאו נאומים והתקיימו פאנלים מנקודות מבט מגוונות על קיצוניות וסובלנות. אלתר עצמה נשאה בכנס נאום על חירות האמנות וחשיבותה לחיינו בארץ ובעולם.

על הקריקטורה הזוכה היא מספרת כי בה ניתן לראות במעין תהליך אבולוציוני כיצד על אישה מערבית מוטלות צעד אחר צעד מגבלות השאריעה וחירותה נלקחת ממנה. על אף הביקורת החריפה שבקריקטורה נגד הקיצוניות האיסלאמיסטית זכתה הקריקטורה בכבוד ובמקום הראשון.

בדבריה מציינת אלתר את הסמליות שבפרס שניתן לה, דגם של הצהרת כורש המהווה סמל לחירות המבטא את האישור שנתן כורש לכלל העמים לנהוג בחופש דת ולעם ישראל אושרה גם השיבה לארץ ישראל ובנייתו המחודשת של המקדש.

אלתר נשאלה אודות השימוש שנעשה, או לא נעשה, על ידי ישראל בכוחן של קריקטורות לצורכי הסברה בינלאומית. לדבריה שימוש כזה נעשה אך לא מספיק. "זה כלי עם הרבה כוח בעיקר בעולם הגלובאלי שבו השפה האיורית הויזואלית מדברת אל רבים", היא מדגישה, אך נראה שאת כוחה זה של ההבעה האמנותית טרם הפנמנו מספיק.

על ההתעלמות התקשורתית מההישג שלה היא מעירה כי נראה שהתקשורת, הן בישראל והן בעולם, מעדיפה להתמקד באלמנטים השליליים וכך אירוע שכזה חומק מתחת לרדאר שלה.

הפרס:

הקריקטורה הזוכה: