חוק נהרי חזר לכנסת

וועדת החינוך אישרה את החוק המחייב רשויות מקומיות לתקצב את המוסדות החרדיים. נהרי: החזרת העטרה ליושנה. חדו"ש: זו כניעה לחרדים

חיים לב , כ"ט בתשרי תשע"ו

יעקב מרגי
יעקב מרגי
צילום: פלאש 90

ועדת החינוך של הכנסת בראשות ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) אישרה את החוק במסגרתו רשויות מקומיות תחויבנה לתקצב את מוסדות החינוך החרדיים.

על פי החוק, רשות מקומית המשתתפת בתקציבי מוסדות חינוך רשמיים הפועלים בתחומה, תהיה מחויבת להשתתף בתקציביהם של מוסדות חינוך מוכרים לא רשמיים הפועלים בתחומה וזאת בהתאם לשיעורים ולתנאים היחסיים שבהם תומכת המדינה במוסדות המוכרים והרשמיים.

התיקון יוביל לכך שההשתתפות של הרשות המקומית תעשה על פי קריטריונים ברורים ושוויוניים ובהתאם לקבוע ביחס להשתתפות המדינה בכל הארץ. התיקון לחוק אינו מגביל את השתתפות הרשות המקומית המבקשת מרצונה להגדיל את שיעור השתתפותה בתקציבי המוסדות מעבר לשיעור שבו היא מחויבת.

נועה היימן, נציגת משרד האוצר בדיון אמרה לוועדה כי בשנתיים האחרונות התקבלו הרבה פניות ממוסדות חינוך חרדיים מוכרים שאינם רשמיים בערים חרדיות, שהלינו כי תקציביהם קוצצו לאחר שהחוק בוטל בשנת 2013. החוק אושר פה אחד וזכה לתמיכת האופוזיציה.

לדברי יו"ר הוועדה ח"כ מרגי, הוועדה החזירה למעשה את המצב לקדמותו לפני התיקון לחוק משנת 2013, בזמן ממשלת הבית היהודי, הליכוד ויש עתיד שביטלו את הסעיף הזה.

סגן השר משולם נהרי אמר כי היום ניתנה האפשרות להחזיר 'עטרה ליושנה'. "החוק הזה הוא שוויוני מאין כמותו כיוון שלא מדובר בתקציבים ממשלתיים. כל התלמידים במוסדות הללו לומדים לימודי ליב"ה ולכן מי שאמר בזמנו שהתלמידים אינם לומדים ליב"ה הטעה והטעה".

יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ מוזס אמר בדיון כי מדובר בהשבת תקציב המגיע מלכתחילה ולפי כל דין לתלמידי החינוך המוכר שאינו רשמי. "תלמידי החינוך המוכר שאינו רשמי הם תושבי הרשות בדיוק כמו תלמידים הלומדים בחינוך הרשמי. הרשויות המקומיות מממנות את כל צרכי תושבי העיר בעלות של עשרות מיליארדים. רק כשמגיע העת לממן חשמל ומים לתלמידי המוכר שאינו רשמי, פתאום אין להן תקציב. פתאום הן מסתתרות מאחורי חוק שבוטל.

"הממשלה היוצאת היתה ממשלת זדון והיא איפשרה את ההחלטה המרושעת של ביטול חוק נהרי. מה רצו, שאמהות של תלמידים וסבתות מבוגרות תגענה לשטוף את בית הספר? שתלמידים ישבו בחשיכה כי העירייה לא מממנת את החשמל? הדבר הנוראי הזה בא אל קיצו".

ואילו בעמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הגיבו בזעם. מנכ"ל העמותה אורי רגב אמר כי "העברת חוק נהרי בוועדת החינוך היא ירייה ברגל של נסיונות מדינת ישראל לשלב את מקצועות הליב"ה בחינוך החרדי. במקום להתנות את תקציבי החינוך החרדי בלימודי ליב"ה מלאים, מחייבים עכשיו גם את הרשויות המקומיות לממן מוסדות ללא ליב"ה.

"קיים חשש כבד שזה רק צעד ראשון בשורה של מהלכי כניעה של הקואליציה למפלגות החרדיות במסגרת אישור התקציב וחוק ההסדרים, מהלכים שיפגעו קשות בשילוב החרדים בשוק העבודה ובחברה הישראלית".