טקס חילופי המפקדים
טקס חילופי המפקדים צילום: דובר צה"ל
אלוף אייל זמיר מונה היום (רביעי) באופן רשמי למפקד פיקוד הדרום, במקומו של אלוף שלמה (סמי) תורג'מן, אשר כיהן בתפקיד זה בשלוש השנים האחרונות. 

טקס חילופי המפקדים נערך במעמד הרמטכ''ל רא''ל גדי איזנקוט וחברי פורום המטה הכללי.

"אירועי הימים האחרונים מעצימים שוב את אתגרי הביטחון של מדינת ישראל", אמר איזנקוט. ''הם גם ממחישים את העובדה כי לצד ההרתעה שלאחר מערכת 'צוק איתן', ארגוני הטרור בעזה וביהודה ושומרון עודם פועלים כדי לפגוע באזרחינו, לשבש את שגרת חייהם ולזרוע חשש ופחד בעורף הישראלי''.

לדברי הרמטכ''ל מול אתגרים אלו צה''ל פועל בנחישות תוך הפעלת כוח ממוקד, עוצמתי ושקול, כלשונו, במטרה למנוע הידרדרות ולהעניק ביטחון לאזרחי ישראל.

"סמי, למעלה משנתיים הובלת את פיקוד הדרום בתבונה ובנחישות", אמר הרמטכ''ל לאלוף הפיקוד היוצא. ''הניסיון, הידע והכישורים שלך עמדו לזכותך בתקופת כהונתך, ובפרט בזמן מערכת 'צוק איתן'. במשך 50 ימי הלחימה פיקדת על המערכה במקצועיות מרשימה, בקור רוח ובאחריות.

''ראיתי אותך מקרוב בשנה האחרונה מוביל גישה משולבת שמציבה את הביטחון ואת תחושת הביטחון בעדיפות עליונה, אך במקביל רואה את התמונה הכוללת ונותן מענה אזרחי- כלכלי רחב לטובת האוכלוסייה משני צידי הגדר''.

רא''ל איזנקוט פנה לאלוף הפיקוד הנכנס, ''אייל, היום אנו מפקידים בידייך את הזכות ואת האחריות הגדולה הכרוכה בהובלת פיקוד הדרום. אני בטוח כי תדע לנצל את הניסיון ואת הכלים שרכשת במשך שנים רבות בשטח ובתפקידי פיקוד רבים, וכי בחרנו במפקד הנכון להטיל עליו את משימת ההגנה על גבולותינו הדרומיים", אמר.

המפקד היוצא תורג'מן אמר בטקס כי הימים האחרונים הם ימים רגישים בעלי פוטנציאל שלילי, כהגדרתו. ''חמאס נכשל בדחיית סיפוקים מידיים, רכב על גל ההתפרצויות במזרח ירושלים ואזור יהודה ושומרון, גרף הישגים טקטיים, אך זה הוא משחק באש שעלול לגרום להתפשטות אש בלתי מבוקרת ברצועה.

"פנינו לשקט, רגיעה וריסון כפי שהיה בכל התקופה שלאחר 'צוק איתן', ולא להסלמה. אך בל נתבלבל, מי שינסה אותנו ימצא כוחות דרוכים, ערוכים ורוח לוחמים ומפקדים איתנה. כך היה בקיץ 2014- יצאנו למערכה נוספת על הבית. מערכה ארוכה ומורכבת, בה הצלחנו להגן ולסכל את כוונותיו הזדוניות וההרסניות של האויב כלפי יישובינו וכוחותינו. מערכה אשר הביאה לפגיעה קשה בחמאס, ואשר מוטטה נתח משמעותי מהתשתית המבצעית עליה עמלו שנים רבות מפקדי החמאס ולוחמיו".

הובהר והומחש לו באופן שלא יישכח מה הוא מחיר ההסלמה והפעלת הכוח נגד מדינת ישראל. אחרי המבצע, מאות אירועים נבדקו ונחקרו, וניתן לומר בפה מלא את מה שידעתי וחשתי גם במהלך המבצע, שמרנו על רף מוסרי גבוה ביותר- ניצחנו ונשארנו בני אדם".

מפקד פיקוד הדרום הנכנס, אלוף אייל זמיר, אמר כי "לפיקוד הדרום היסטוריה צבאית מפוארת מקרבות תש"ח ועד מערכת "צוק איתן". אני מקבל לידיי פיקוד חזק, מוכשר, אשר התנסה בשנים האחרונות בכמה מערכות. הנכס היקר ביותר שלנו והבסיס ליכולותינו להמשיך לנצח ולהכריע את אויבינו הינו איכות אנשינו- שדרת פיקוד איכותית ומסורה לייעודה, לוחמות ולוחמים בעלי מוטיבציה ורוח איתנה.

''מאבקינו ארוך ומתמשך וכך גם נכונותנו להקרבה למען מטרותינו הלאומיות הצודקות", הוסיף זמיר. ''מפקדיי, חיילות וחיילי הפיקוד- אני מוקיר אתכם ואת תרומתכם, נמשיך לפעול מתוך ערבות הדדית, בעוצמה הנדרשת ובצניעות הראויה לעמוד על המשמר, משמר הגנת מולדתנו, מתוך אמונה בצדקת דרכינו. ביחד נוכל לעמוד בכל משימה ולנצח".