הקשר הקלוש להר הבית – פרק ב'

ד"ר גולן ממשיך במאבקו נגד הסתרת עברו ההיסטורי-יהודי של הר הבית בבית הספר החיפאי בו לומד בנו. לסיפור שהחל בשבוע שעבר יש המשך.

שמעון כהן , ה' בחשון תשע"ו

הר הבית
הר הבית
פלאש 90

ביומן ערוץ 7 הבאנו היום (ראשון) את פרק ההמשך בפרשת המנהלת מבית הספר 'ליאו-בק', עליה דיווחנו כי סיפרה לתלמידי בית הספר כי הקשר בין העם היהודי להר הבית מסתכם בכך שיש המאמינים ששם התבצעה עקידת יצחק.

בראיון ליומן מספר ההורה שהעלה את הפרשה בשבוע שעבר, ד"ר שחר גולן, החבר בועד המנהל של תנועת 'אם תרצו' על אי מייל שקיבל ממנהלת בית הספר ומהמנכ"ל המתבקשים לנמק את החלטתה של המנהלת לחסוך מהתלמידים את המידע על בית המקדש הראשון והשני שהיו בהר הבית ועל כיסופי העם היהודי למקום מזה אלפיים שנה.

במייל עליו מספר ד"ר גולן נכתב: ״אנו מבקשים להדגיש את האבחנה הברורה בין שתי גישות חינוכיות: האחת- החינוך ה"אידיאולוגי", שאין לו לתפיסתנו מקום בין כותלי בית הספר, כיון שמטרתו המרכזית היא הטפה והעברת מסרים חד צדדיים ומוטים. הגישה השנייה, חינוך "פוליטי", שמה לה למטרה את טיפוח החשיבה הביקורתית, המודעות למתרחש, הבעת הדעות ושיח פלורליסטי מוגן. גישה זו היא נר לרגלנו במרכז חינוך ליאו באק".

ד"ר גולן מגיב לדברים ותוהה: "בהחלט חשיבה ביקורתית היא חשובה, אבל איך ילד בכיתה א' או בכיתה ו' יכול לפתח חשיבה ביקורתית אם לא נותנים לו את העובדות כדי שיתייחס אליהן בצורה ביקורתית?". מעבר לכך הוא תוהה כיצד ייתכן שעובדות היסטוריות בסיסיות זוכות בבית הספר ליחס כאל איזכורים

איך יתכן שמתייחסים לאזכור עובדות בסיסיות כמו קיומו של המקדש כאיזכורים מוטים וחד צדדיים.

הבוקר הוזמן ד"ר גולן לשיחה עם ממלא מקום המנכ"ל השוהה בחו"ל. על המפגש הזה הוא מספר: "ניסיתי למצות אתו את מה שלא הצלחתי לעשות מול המנהלת ואולי להגיע לפתרון שיקדם אותנו לאנשהו".

''קיבלתי תשובה שאין כאן בעיה בהתנהלות המנהלת ושהתלונה אינה במקומה, כיוון שבסקירה שטחית שכזו של נושא הר הבית, סקירה שהועלתה בדרך אגב, אין מקום לספר את כל המידע הרלוונטי אלא רק מידע אנקדוטי", מספר גולן.

עוד מוסיף ד"ר גולן ומציין כי במהלך השיחה נאמר לו שבעתיד יכול להיות שתתקיים שיחה בנושא הר הבית ואם אכן תהיה שיחה כזו, שיחה שהנושא המוגדר שלה הוא הר הבית, אזי יועלו העובדות החסרות הללו. ד"ר גולן ביקש מממלא מקום המנכ"ל לציין בפניו אם אכן ידוע על כוונה לקיים שיחה כזו או שמא יש לה כבר תאריך, אך בתגובה נענה שכעת לא ידוע על כוונה קונקרטית שכזו ובוודאי שלא על מועד לשיחה שכזו.

כאן המקום לשוב ולהזכיר כי בקשת תגובה ממשרד החינוך, בקשה שהועברה כבר ביום רביעי שעבר, לא זכתה עד כה למענה. לכשיגיע מענה שכזה הוא יפורסם במלואו.