כתבי אישום נגד מתפרעים ערבים בטייבה וקלנסואה

הפרקליטות הגישה כתבי אישום נגד שני מתפרעים מטייבה ושלושה מתפרעים מקלנסואה, אשר היו מעורבים בידוי אבנים והצתת צמיגים.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ב' בחשון תשע"ו

כתבי אישום נגד מתפרעים ערבים בטייבה וקלנסואה-ערוץ 7
התפרעויות ערבים
צילום: פלאש 90

פרקליטות מחוז מרכז הגישה הבוקר (חמישי) לבית משפט השלום בכפר סבא כתבי אישום כנגד מתפרעים בהפגנות בטייבה ובקלנסוואה.

ליית נציראת, בן 21 מטייבה, מואשם בעבירות של התקהלות אסורה, ניסיון השתתפות בהתפרעות, התנגדות למעצר והפרעה לשוטר בשעת מילוי תפקידו. במקביל הוגש לבית המשפט לנוער כתב אישום נגד קטין בן 16 גם כן בגין האירועים בטייבה, בעבירות של התפרעות, מעשה פזיזות ורשלנות באש והתנגדות למעצר.

בעקבות האירוע בקלנסואה הוגשו כתבי אישום נגד תושב בן 24, המואשם בעבירות של התפרעות ומעשה פזיזות ורשלנות באש. במקביל הוגש לבית המשפט לנוער בעיר כתב אישום נגד 2 קטינים בני 17 בגין אותן עבירות. לאחד מהם מיוחסת גם עבירת התנגדות למעצר.

על פי כתבי האישום, בעקבות המצב הביטחוני התקהלו במקומות שונים בארץ עשרות אנשים אשר יצרו מהומות והתפרעו, בין השאר, על ידי חסימות כבישים, זריקות אבנים כלפי שוטרים וניידות משטרה, הבערת צמיגים וקריאות בגנות מדינת ישראל. בנוסף, במהלך תקופה זו התרחשו פיגועים רבים.

ביום שישי האחרון התקהלו מספר רב של מתפרעים, חלקם רעולי פנים, בסמוך לגשר בכניסה לטייבה, חסמו את כביש 444, הציתו אש במרכז הכביש ואף זרקו אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות משטרה שנכחו במקום.

בשלב זה, היה נציראת במרחק של כ-280 מטרים מהמתפרעים, והלך לעבר ההפגנה, יחד עם שלושה רעולי פנים אחרים שזהותם אינה ידועה. נציראת חבש מסכה ובה רק שני חורים לעיניים אשר כיסתה את כל פניו, ואחז בידיו אבנים, כל אחת מהן בגודל אגרוף.

בשלב מסוים ניתנה הוראה לכוחות המשטרה הגלויים אשר נכחו באזור הגשר לעצור את המתפרעים שהחלו לנוס מהמקום. נציראת שהבחין בכך, סב על עקביו וניסה להימלט מהשוטרים. בהמשך, התנגד למעצרו בכך שנאבק עם שוטר.

בזמן מעצרו, הגיעו המתפרעים למקום, התפרעו והחלו ליידות אבנים, בקבוקי תעברה ובקבוקי זכוכית לעבר השוטרים, עד אשר השוטרים חשו אימה וסכנה לחייהם.

כתב אישום נוסף הוגש כנגד קטין שנכח באותה הפגנה. בעת ההפגנה הניחו המתקהלים דבר מה שזהותו אינה ידועה על כביש 444 והציתו אותו, ובהמשך אף זרקו לתוך האש חפצים שונים וגרמו לחסימת הכביש ולהפרעה לתנועת כלי הרכב עליו. הקטין, יחד עם אדם נוסף, זרקו ספה לתוך החסימה ומיד לאחר מכן נעמדו יחד עם המתקהלים בסמוך לחסימה בצומת בסמוך לגשר. בהמשך, עת נעצר במקום, השתולל והתנגד למעצרו.

באותו יום שישי החליט אחד הקטינים מקלנסואה להבעיר צמיגים בכניסה לכפר. לשם כך פנה לקטין נוסף וביקש שימסור לו בקבוקים מלאים בדלק על מנת שיוכל להצית צמיגים באמצעותם. הקטין פנה לנאשם הבגיר וביקש ממנו כי ייסע עמו ברכבו של לתחנת הדלק הקרובה, שם ימלא בקבוקים בדלק, והבגיר נעתר לבקשתו.

בשעת ערב, סמוך ל- 21:00, התקהלו כעשרים מתפרעים בכביש באזור הכניסה הדרום מזרחית לקלנסוואה, חלקם רעולי פנים. הנאשמים הגיעו למקום ומסרו את הבקבוקים המלאים בדלק, במטרה שישמשו להצתת הצמיגים.

אחד הקטינים הניח עם המתקהלים צמיגים בכביש שהוצתו, שפך את החומר הדליק על הצמיגים וכך ליבה את האש ללהבה גדולה, כל זאת במטרה לגרום להפרת השלום שיש בה כדי להטיל אימה על הציבור. בשלב מאוחר יותר הגיעו שוטרים למקום וביקשו לעצור את אחד הקטינים, שהתפרע והתנגד למעצרו.