ג'ון קרי ואבו מאזן
ג'ון קרי ואבו מאזן פלאש 90

הממשל האמריקני חוזר בו. דובר מחלקת המדינה ג'ון קירבי, פירסם בשעות האחרונות הודעה בטוויטר שבה הבהיר את דבריו, שהובאו לראשונה הבוקר בערוץ 7, לפיהם: "אנחנו מכירים בכך שהסטטוס קוו בהר הבית נשבר על ידי ישראל, מה שהוביל לגל אלימות".

בהודעת ההבהרה, הסותרת את דבריו הקודמים מציין קירבי: "לא התכוונתי בשום צורה לטעון שהסטטוס קוו בהר הבית הופר. אנחנו מברכים על המשך הפעילות של ירדן וישראל למען שמירת הסטטוס קוו".

הדברים של קירבי, שכללו עוד רמיזות שישראל אשמה בגל הטרור, עוררו תרעומת רבה בירושלים, והשר גלעד ארדן אף הגיב להם ואמר כי "דברי דובר מחלקת המדינה של ארה"ב כה מופרכים ומעוותים שאני מצפה מהנשיא אובמה וממזכיר המדינה קרי להתנער מהם ולהבהיר את עמדתה של ארצות הברית".

הלחץ כנראה פעל את פעולתו, והודעת ההתנצלות פורסמה.

חשוב לציין שהדובר לא התנצל על האשמות אחרות. במסיבת העיתונאים היומית של מחלקת המדינה טען קירבי כי "מזכיר המדינה עקבי בעמדתו שאינה מנסה להאשים אף אחד בגל האלימות הנוכחי והוא מגנה בעקביות פיגועים נגד ישראלים. אבל הוא כן מדבר על המגמות בשטח שמצביעות על התגברות האלימות, ובמקביל על התמשכות פעילות ההתנחלות שמטרידה אותנו".

הוא גם טען כי "יש אנשים בודדים בשני הצדדים – הוכיחו שהם מסוגלים לבצע מעשי טרור", ענה קירבי. כשנשאל על ההסתה הפלסטינית, טען כי "אנחנו יודעים שההסתה נעשית משני הצדדים".