הגיבורים מאחורי השפופרת

החובשים והפאראמדיקים במוקדי 101 של מגן דוד אדום מצילים חיים בגל הפיגועים. "הרבה זמן לא זכורה לי כזו היסטריה בקולם של המתקשרים".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ב' בחשון תשע"ו

הגיבורים מאחורי השפופרת-ערוץ 7
הילתה חתוקה במוקד
צילום: דוברות מד"א

גל הטרור הערבי המשתולל ברחבי ישראל בשבועיים האחרונים, משאיר את צוותי מד"א ברחבי הארץ בכוננות גבוהה מהרגיל ובמוכנות לאירועים השונים כשאמבולנסים והניידות לטיפול נמרץ מגיעים במהירות לזירות הפיגועים ומצילים חיים על בסיס יומיומי.

אולם, מאחורי אותם הצוותים, הרחק מאור המצלמות והמיקרופונים נמצאים האנשים הראשונים שמקבלים את המידע על ההתרחשויות, האנשים שמכוונים את הצוותים בשטח והאנשים שמצילים חיים באמצעות מילים- החובשים והפאראמדיקים במוקדים השונים של מד"א.

בימים האחרונים מורגשת עלייה משמעותית של עשרות אחוזים בשיחות החירום שמתקבלות במוקדי מד"א ברחבי הארץ בדגש על מוקד מד"א מרחב ירושלים שמתמודד עם גל פיגועים אכזרי וקשה, כאשר לעיתים רק דקות ספורות מפרידות בין פיגוע אחד למשנהו.

ההתמודדות עם הלחץ של האזרחים בצידו השני של הקו והעומס הרב אינם משימה קלה, אולם החובשים והפאראמדיקים במוקדי מד"א עומדים במשימה ולעיתים קרובות מצילים חיים כבר עם המענה לשיחת הטלפון.

הרבה מההצלחה והיעילות של המוקדים בימים הקשים הללו נזקפת למערכות הטכנולוגיות החדשות שנכנסו לשירות מד"א בשנה האחרונה.

הטכנולוגיות הללו, מבטיחות כי כל שיחה מכל מקום בארץ תקבל מענה בפרק בזמן של 3 עד 5 שניות על ידי כך שהיא מנתבת את שיחות החירום שמגיעות למוקדי מד"א למרחבים השונים בארץ ולמוקד הלאומי המשולב הארצי (ממל"מ) המהווה את מרכז הבקרה והמוח של כלל מוקדי מד"א בארץ.

"בימים האחרונים חווינו רצף של אירועים שהביאו לעומס כבד מאוד וחריג על המוקד" מספרת הילה חתוקה, חובשת רפואת חירום שהייתה במשמרת במוקד המבצעים הארצי של מד"א במהלך האירועים. "בימים האחרונים אנו מרגישים פניקה גדולה בציבור מצד המתקשרים, במיוחד בימים בהם פיגוע רודף פיגוע, ואנחנו מנסים לחבר במהירות את המידע שאנו מקבלים מהשיחות השונות על מנת לתת לכוחות בשטח את תמונת המצב המלאה ביותר האפשרית עוד לפני הגעתם למקום.

"נוצרה סיטואציה שבה לאנשים קשה מאוד להבדיל בין פיגוע לבין אירוע אחר על רקע שונה ואנחנו מנסים למקד את השאלות שלנו על מנת שנוכל להבין במה באמת מדובר", היא מסבירה. "יש תחושה מהשיחות ששורר לחץ בציבור מהמצב, הרבה זמן לא זכורה לי כזו היסטריה בקולם של המתקשרים. אנחנו מנסים להרגיע עד כמה שאפשר ומשמשים לעיתים גם כפסיכולוגים לרגע עבור המתקשרים".

לדבריה, אם המדווח נמצא במצב בו הוא יכול לסייע בשטח, הם מתדרכים אותו בדרכים בהן ניתן לסייע לפצועים בשטח עד להגעת הכוחות, סיוע שלעיתים יכול להציל חיים ממש.

גם שגית מרדכי, פאראמדיקית במד"א וקצינת משמרת במוקד הארצי של מד"א, מתקשה להיזכר בימים עמוסים שכאלו: "הימים האחרונים הם ימים קשים, נקודת המוצא של כל אדם המתקשר למוקד לדווח על אירוע דקירה, דריסה, תאונה או כמעט כל אירוע בו מעורבים נפגעים היא כי מדובר באירוע פח"ע ועלינו מוטלת האחריות לנסות ולברר האם אכן מדובר באירוע חבלני. מעבר לשיחות מהאזרחים אנחנו מקבלים מידע ממספר מוקדים בהם המשטרה, הצבא וכיבוי אש ובאמצעותו אנו מנסים להשלים את המידע עבור הכוחות שמגיעים לשטח".

שגית מרדכי במוקד הארצי צילום: דוברות מד"א

כמובן שאת מירב השיחות והפעילות בימים האחרונים, חוו על בשרם החובשים והפאראמדיקים במוקד מד"א מרחב ירושלים, שמתמודדים כבר למעלה משבוע עם קצב פניות הולך וגובר על בסיס יומי, כפי שמסבירה סימה מזרחי, חובשת רפואת חירום במוקד מד"א בירושלים.

"כמות הטלפונים שקיבלנו ועדיין מקבלים בשבועיים האחרונים גבוהה משמעותית מימים רגילים, אני ושאר הצוות נמצאים בדריכות יוצאת דופן כי התחושה היא שכל טלפון הוא הודעה על פיגוע נוסף", היא אומרת.

בימים האחרונים הייתה סימה הראשונה שנחשפה לדיווחים מהפיגועים והיא מספרת על הלחץ בקולם של המתקשרים. "אני הייתי במשמרת בזמן שהתקבלה הקריאה על הפיגוע בארמון הנציב. קיבלתי טלפון מאישה שראתה ממרפסת ביתה את האוטובוס ואת הנהג שצועק 'פיגוע, פיגוע'.

"היה קצת קשה להבין אותה בגלל הלחץ והפניקה וניסיתי להרגיע אותה. מיד התחילו לזרום עוד ועוד שיחות של אזרחים לגבי האירוע ובמקביל החלו להיכנס שיחות גם על הפיגוע הנוסף ברחוב מלכי ישראל, הראשונה בהן של אזרחית שהתקשרה ואמרה שהיא רואה 5 פצועים שרועים על הכביש ושחייבים לשלוח במהירות אמבולנסים למקום".

אנשי מד"א שעונים לטלפון מנסים לאגור כמה שיותר מידע מהשיחה הראשונה ולחבר את המידע משאר השיחות הנכנסות ובמקביל גם לנסות ולהרגיע ככל יכולתם את המתקשרים.

יש לציין כי לא תמיד המתקשרים למוקד נמצאים בפניקה ודווקא אותם מטלפנים קרי רוח יכולים לסייע רבות לסיוע לנפגעים בשטח לאחר תדרוך מהמוקד כפי שקרה בפיגוע הדקירה בגבעת התחמושת.

"התקשר למוקד אדם אשר דיווח על הפיגוע והוא היה מאוד קר רוח ומאוד מדויק לגבי המתרחש בזירה", מספרת סימה, "הוא תיאר שהוא נמצא ליד אדם מדמם, דקור בפלג גופו העליון ושאל מה עליו לעשות. הדרכתי אותו מיד כי במצב הקיים חשוב מאוד להפעיל לחץ על הדימום עד הגעת הכוחות לשטח ובשום פנים ואופן לא לשלוף את הסכין מאזור הדקירה.

"חשוב לנו שהאזרחים בזירה יבינו שיכולה להיות להם השפעה גדולה על הצלת חיי הפצועים בזירת האירוע. טיפול נכון על פי ההדרכה שהם מקבלים מאיתנו עד להגעת כוחות מד"א יכול לעיתים לעשות את ההבדל בין חיים למוות", היא מוסיפה.