'הפתרון שימנע את הרס בית הכנסת – סיפוח'

בארגון 'בצלמו' רואים בסיפוח מיידי של גבעת זאב פתרון שימנע את הרס בית הכנסת שם. "בג"ץ יצטרך אז לדון לפי החוק ולברר מי בעל הקרקע"

שמעון כהן - ערוץ 7 , ז' בחשון תשע"ו

מחאה בבית הכנסת
מחאה בבית הכנסת
צילום: יהודה פואה

יהודה פואה, יו"ר ארגון 'בצלמו' ומהפעילים המרכזיים לבלימת הכוונות להרס בית הכנסת אילת השחר בגבעת זאב, סבור שגם היום עדיין ניתן למצוא פתרון שימנע את הרס בית הכנסת.

את דבריו אומר פואה ביומן ערוץ 7 בעקבות החלטת בג"ץ לדחות את מועד ההרס המתוכנן בשבועיים נוספים. "היום היה אמור להיות התאריך האחרון להרס בית הכנסת. המדינה ביקשה בעקבות המצב הביטחוני דחייה, ובג"ץ נעתר לבקשה ומאפשר לדחות בשבועיים", הוא אומר בפתח הדברים.

בדבריו מציין פואה כי מאז פונה בית הכנסת שבו אליו המתפללים בחגי תשרי, קיימו בו תפילות ותלו שלטים במקום בגנות בג"ץ והאפלייה בה הוא נוקט כלפי יהודים. "למתפללים ברור שהסיבה להחלטה היא רדיפת היהודים בידי בג"ץ".

"בג"ץ הורס כי הוא טוען שבית הכנסת נבנה על קרקע פרטית למרות שיש בעיה קטנה והיא שהוא עצמו לא יודע למי שייכת הקרקע, ולמרות שהמתפללים שילמו למעלה משבעים אלף דולר למי שנטען שהקרקע בבעלותו", אומר פואה ומוסיף: "אפשר לעצור את המהלך גם משפטית, כי בית המשפט טוען שמדובר בשטח כבוש וכו', אבל בגלל שזו גבעת זאב ניתן יהיה לנצל את הזמן ולספח את השטח ואז בג"ץ ייאלץ לעבוד לפי החוק ולברר של מי הקרקע, ואם יש בעלים לפצות אותו".

פואה נשאל אם להערכתו לראש הממשלה יהיה העוז והאומץ לומר שבגלל תסבוכת משפטית הוא יהיה נכון להיכנס לתסבוכת מדינית מול אובמה והאירופים כאשר יספח את שטח גבעת זאב. לדברי פואה אכן ראש הממשלה בבעיה, אך יש לזכור שהאירוע כולו אינו אלא אמירה פוליטית הנתונה באצטלה משפטית, ומקור ההחלטה הוא בסך הכול הטענה בה מחזיקים אובמה והשמאל ולפיה אין לספח את השטח "כי הארץ בעיניהם לא שלנו, וחלק מזה זה גם להרוס בתים בבית אל בעפרה ובית הכנסת בגבעת זאב".

הוא מוסיף כי למרות הכול הוא עדיין מאמין בממשלה ובעומד בראשה שיידעו להציב תשובה נחרצת מול עתירת השמאל ותדע לקבוע שהשטח שייך לעם היהודי ולמדינת ישראל. "כשהגענו למצב שבו בית כנסת מפואר הולך להיהרס בגלל הרדיפה הפוליטית ניתן לבלום זאת. יש כאן הזדמנות היסטורית. הציבור שמבין שהארץ שלנו צריך לבוא ולהגיד שגבעת זאב צריכה להיות מסופחת בשבועיים הקרובים ולמנוע את הרס בית הכנסת ואם צריך אומץ וגבורה נוסיף אומץ וגבורה".