מלא בביקורת. באן ונתניהו
מלא בביקורת. באן ונתניהוצילום: אבי אוחיון, לע"מ

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון יגיע היום (שלישי) לביקור בלתי מתוכנן בישראל, וינסה להרגיע את הרוחות במטרה לעצור את גל הטרור הנוכחי, למרות שהוא מראה לאורך השבוע האחרון תמיכה ברורה בצד הפלסטיני.

אל באן יתלווה השגריר הישראלי הטרי, דני דנון, שאמר לערוץ 7 כי הוא "מצפה מהמזכ"ל לצאת בקריאה ברורה נגד ההסתה לאלימות של ההנהגה הפלסטינית".

מיד לאחר תום הפגישה, השגריר דנון יחזור לניו יורק לקראת הדיון במועצת הביטחון על המצב באזור שיתקיים ביום חמישי.

באן מגיע לכאן במטרה להיוועד בירושלים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, וברמאללה עם יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

כמה שעות לפני בואו לאזור פירסם מזכ''ל האו''ם סרטון ובו הוא פונה לאזרחי ישראל ולפלסטינים, וביקש מהם, "להפסיק את ההסלמה המסוכנת ואת האלימות ברחבי השטחים הפלסטיניים הכבושים ובישראל - במיוחד בירושלים".

"אני מיואש כשאני רואה ילדים מרימים נשק ומנסים להרוג. האלימות תפגע בשאיפות הפלסטיניות הלגיטימיות להקמת מדינה", אמר באן אבל גם הודה שהוא מבין את התסכול שחשים בני הנוער הערביים. הוא קרא להנהגה הפלסטינית "לרתום את האנרגיה של אנשיה לעסוק בשלום ולא בדברים אחרים".

באן קי מון התייחס גם למצב בישראל, והיפנה ביקורת כלפיי ההנהגה הישראלית, "כאשר ילדים מפחדים ללכת לבית הספר, כאשר כל אחד ברחוב הוא קורבן פוטנציאלי, ביטחון הופך להיות העדיפות המיידית. אבל קירות, מחסומים, תגובות קשות על ידי כוחות הביטחון והריסת הבתים לא יכולים לקיים את השלום והביטחון שאנחנו זקוקים לו", אמר באן.

הדברים מצטרפים לביקורת שהשמיע מזכ"ל האו"ם גם בשבוע שעבר כאשר האשים את ישראל בשימוש ב"כוח מופרז" נגד מבצעי הפיגועים.