קורבן תקיפה מינית הוכרה כנפגעת פעולות איבה

לראשונה, משרד הביטחון הכיר באירוע של תקיפה מינית כפעולת איבה שבוצעה על רקע לאומני.

קובי פינקלר - ערוץ 7 , ז' בחשון תשע"ו

משרד הביטחון בקרייה בתל אביב
משרד הביטחון בקרייה בתל אביב
צילום: משה שי, פלאש 90

בתום חקירה מעמיקה שארכה חודשים רבים החליטה הבוקר (שלישי) 'הרשות המאשרת' במשרד הביטחון, בקביעה תקדימית, כי נערה שהותקפה מינית על-ידי ארבעה נערים פלסטינים, תוכר כנפגעת פעולת איבה, על-פי חוק התגמולים לנפגעי פעולות איבה.

האירוע התרחש בחודש יוני 2006. ארבעת הנערים הפלסטינים עקבו אחרי נערה יהודייה בשכונת פסגת זאב בירושלים, הטרידו אותה ותקפו אותה. הנערה הצליחה להימלט מהמקום והנאשמים נתפסו בהמשך על-ידי משטרת ישראל.

חוק התגמולים מגדיר פגיעת איבה כ"פגיעה ממעשה אלימות, שמטרתו העיקרית היא פגיעה באדם בשל השתייכותו למוצא לאומי- אתני, ובלבד שהוא נובע מהסכסוך הישראלי- ערבי". על-פי החוק, הכרה בנפגע איבה תתקבל ב"נסיבות שיש בהן יסוד סביר להניח שנפגע פגיעת איבה".

ההחלטה המנומקת שקיבל הסגן הבכיר ליועץ המשפטי של מערכת הביטחון, עו"ד ידידיה (דידי) אורון, התבססה על חומרי החקירה בתיק, על עדויות שנגבו מגורמים שונים ועל מכתבו של ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה, ניצב מני יצחקי, שבו ציין כי למיטב הערכתו המקצועית, יש יסוד סביר להניח כי התקיפה כוונה נגד הנערה בשל היותה יהודייה, על רקע הסכסוך הערבי- ישראלי.

"מקום האירוע, האווירה הכללית והמתח המתמיד השורר בו, על רקע הסכסוך הישראלי-ערבי, אופי האירוע וזהות התוקפים - יש בהם כדי להוות 'יסוד סביר' להניח כי האירוע הינו אירוע איבה", נכתב בהחלטה.

החלטת הרשות המאשרת הועברה לטיפול אגף נפגעי פעולות איבה במוסד לביטוח לאומי, ותאפשר להעניק לנפגעת את מלוא הזכויות והסיוע המוענק לנפגעי איבה.