באן ונתניהו, הערב
באן ונתניהו, הערבצילום: קובי גדעון/לע"מ

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש הערב (שלישי) עם מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, המבקר בישראל בניסיון להביא להרגעת הרוחות. 

בפתח הפגישה מסרו השניים הצהרות לעיתונות, בהן הבהירו את עמדותיהם בכל הנוגע לגל הטרור הנוכחי.

נתניהו הפנה את האצבע המאשימה לעבר יו"ר הרשות הפלסטינית, "בשבועות האחרונים ישראלים ספגו פיגועי דקירה ופיגועי ירי. זה קורה בגלל שמחמוד עבאס הצטרף לחמאס ודאע"ש בטענה שישראל מאיימת על מסגד אל אקצא".

לדבריו, "זה כמובן שקר גמור, ישראל מגנה על המקומות הקדושים כולם. הפלסטינים הם אלו שהכניסו חומרי נפץ למסגד אל-אקצה".

"אני חושב שצריך לדבר על האמת ועל השורשים של הטרור הפלסטיני, אלו לא התנחלויות ולא תהליך השלום", ציין נתניהו, "אבו מאזן לא גינה אף לא פיגוע אחד והוא ממשיך להלל את הטרוריסטים".

נתניהו הגיב גם לטענות נגד ישראל על 'שימוש מופרז בכוח' ואמר, "אנחנו לא משתמשים בכוח רב מדי. הקהילה הבינלאומית צריכה לאשר שישראל לא מפרה את הסטטוס קוו".

מזכ"ל האו"ם פתח בברכות לנתניהו. "אני מודה לראש הממשלה נתניהו שהוא מקבל אותי בהתרעה כל כך קצרה. אלו ימים קשים לישראלים ולפלסטינים. אני מקווה שנוכל להפסיק את האלימות ולהביא לאופק של שלום".

בהמשך גינה באן את פיגועי הטרור ואמר, "אני רוצה להביא את תנחומי לעם בישראל ומגנה כל פגיעה באזרחים. אני הולך לפגוש מחר כמה ממשפחות קורבנות הטרור".

באן הוסיף, "אני מאוד מוטרד מהצהרות של גורמים פלסטיניים שמהללים את ההתקפות הללו. בשיחה עם אבו מאזן גיניתי את השיח המסית".

"אני דוחק בממשלת ישראל לעשות הכל על מנת להרגיע את הסיטואציה", ציין באן ושיבח את התבטאויות נתניהו בעניין הר הבית, "אני מברך על ההתבטאויות שלך, של שרים נוספים ושל רבנים בכרירים בעד שמירה על הסטטוס קוו בהר הבית".

"עלינו לשמור שלא תהיה הסלמה נוספת, ושהמצב הנוכחי לא ישפיע וישליך על העתיד. על ישראל והפלסטינים לקבל החלטות קשות שאף אחד לא יקבל במקומן", קבע באן.