אלמגור: פיצוי - כן, הכרה - לא

בארגון נפגעי הטרור 'אלמגור'' דורשים מהמדינה לא להכיר במסתנן מאריתראה שנהרג בפיגוע בבאר שבע כחלל פעולות איבה.

ידידיה בן אור , ז' בחשון תשע"ו

באר שבע אמש
באר שבע אמש
צילום: מאיר אבן חיים, פלאש 90

ארגון נפגעי הטרור אלמגור קורא הערב (שלישי) לרשויות המדינה שלא להכיר במסתנן האריתראי שנהרג בפיגוע בתחנה המרכזית בבאר שבע כחלל פעולות איבה.

קריאת אלמגור באה בעקבות הידיעות הערב לפיהן מדינתו ומשפחתו של המסתנן האריתראי הפטום זרהום קוראות להכיר בו כחלל פעולות איבה, זאת בעקבות יוזמה של עורך דין ישראלי.

באלמגור מזכירים כי מבחינת החוק היבש המסתנן האריתראי אינו זכאי לפיצוי כלשהו שכן נפגע פעולות איבה הוא "מי שנכנס לישראל על פי אשרה או רשיון שניתנו לפי חוק הכניסה לישראל".

אם זאת אומרים בארגון, "אם המדינה מבקשת לפצות את משפחתו, אין ארגון אלמגור רואה בעיה באקט הומני של פיצוי כספי באמצעות ועדה מיוחדת שתדון בנושא ותגיש מסקנותיה".

"הבעיה נובעת מכך שהגדרתו כנפגע פעולות איבה גוררת אחריה גם הכנסתו לרשימת החללים הזכאים להנצחה באנדרטה בהר הרצל, בספר היזכור, באתר האינטרנט "לעד" של הבטוח הלאומי ובערוץ 33 ביום הזכרון", מסבירים באלמגור.

"המדינה אינה יכולה להוסיף להנצחה כאלה שאינם אזרחי ישראל ואשר משפחתם רואה עצמה ישראלית ובמקרים רבים לוקחים את יקירם לקבורה במדינתו שלו ובזה מסתיים הקשר שלהם לישראל", מציינים בארגון ומזכירים את הסערה שהתעוררה ביום הזיכרון האחרון לאחר שהמוסד לביטוח לאומי חרט את שמו של הנער מוחמד אבו חדיר באנדרטה בהר הרצל, צעד שעורר את זעמן של משפחות שכולות רבות וגם את זעמה של משפחת אבו חדיר.

"ברור לכולם כי בעקבות הנסיבות המצערות שהביאו למותו של המסתנן האריתראי לאחר שנורה בטעות ואף עבר לינץ' של ההמון שראה בו מחבל, רואה מדינת ישראל צורך לחפות על הנסיבות, אך טעות קריטית תהיה להגדירו כחלל פעולות איבה במקום לפצות את משפחתו באופן כלכלי בלבד", קובעים באלמגור.