שדולת שטרן-לביא: "הרבנות מתחרדת"

במשכן הכנסת הוקמה שדולת "עם, דת ומדינה" במעמד הרב סתיו והרב ריסקין שטען: "הרבנים הראשיים מסכנים את החברה בישראל".

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ח' בחשון תשע"ו

במשכן הכנסת הוקמה היום (רביעי) שדולת "עם, דת ומדינה" של חברי הכנסת אלעזר שטרן ועליזה לביא (יש עתיד).

בהשקת השדולה השתתפו יו"ר ארגון צהר ורב היישוב שהם הרב דוד סתיו, ורבה של המועצה המקומית אפרת הרב שלמה ריסקין.

אחרי דברי הפתיחה ערכו המשתתפים דיון תחת הכותרת "הווטו הקואליציוני המונע חקיקה בנושאי דת ומדינה".

הרב ריסקין הלין כי "הרבנות הראשית לא רוצה להכיר בבית דין לגיור אחרים''. לדבריו ''זו שערורייה שיש רק 8,000 גיורים מתוך 400 אלף שרוצים להתגייר. צריך להיות פלורליזם באורתודוקסיה. אני רואה טרגדיה בחברה הישראלית מכך שהרבנים הראשים מסבירים את ההלכה בצורה מאוד זרה''.

"הממשלה נותנת לרבנים הראשים יותר מידי כוח, הכנסת צריכה להחליט שהרב הראשי הוא לא אפיפיור", טען הרב ריסקין ותקף את הרבנים הראשיים שלדבריו ''מסכנים את החברה הישראלית" ועל כן ''יש לתת לרבני עיר להקים בתי דין של גיור".

הרב סתיו קרא להפריט את מערכות הרבנות הראשית. ''לא לפרק את המערכת אלא בתוך המערכת. בכשרות, בנישואין, בגירושין וגם בגיור. אסור שאנשים יחשבו שהם מונופול. יש צורך לייצר תחרות פנימית כדי להיטיב עם הציבור".

ח"כ אלעזר שטרן נעדר מהשקת השדולה בשל אמו המאושפזת במצב קשה. יו"ר השדולה ח"כ עליזה לביא אמרה כי "הרבנות הראשית כבר מזמן לא מייצגת את התפיסה של 'אתחלתא דגאולה'. הרבנות הראשית הולכת ומתחרדת ופונה לחלקים קטנים בציבור.

''הרבנות מאבדת מהרלוונטיות שלה בגלל דרך הקיצון שלה", הוסיפה, ''במקום לחשוב על כלל ישראל היא חושבת על קבוצות שבשוליים של מדינת ישראל ומקדמת אינטרסים צרים ועוסקת בקידום כוחה. חייבים להחזיר את שירותי הדת לציבור. לצערי הרוב הדומם משלם מחיר יקר''.

לדברי לביא המאבק של השדולה הוא לא מאבק של מגזר אחד במגזר אחר, ''זהו מאבק של הציבור השפוי והאכפתי".