מטוסי תופת ללא טייס נגד האופוזיציה הסורית

גורמי אופוזיציה סורים טוענים כי לראשונה נעשה נגדם שימוש במטוסי תופת זעירים ללא טייס. הדעות חלוקות לגבי הגורם ששיגר את המטוסים.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ב בחשון תשע"ו

סוריה
סוריה
רויטרס

מספר אתרי אופוזיציה סוריים מדווחים על שימוש ראשון מסוגו במטוסי תופת זעירים ללא טייס נגד המורדים בשטח סוריה. הדעות באשר לגורם המשלח של מטוסי התופת חלוקות. האם היה זה אסאד עצמו או שמא גורמים איראניים?

על הפרשה והדעות החלוקות סביבה מדווח המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון ממר"י. על פי הדיווח אתר האינטרנט של רשת "סיריא מובאשר", המזוהה עם האופוזיציה הסורית, דיווח בים ה-19.10.15, כי שישה מטוסי תופת קטנים המופעלים מרחוק התפוצצו באותו יום סמוך למרכזים של תנועת אחראר אל-שאם בעיירה מערשמארין, הקרובה לעיר מערת אל-נעמאן שבריף אדלב.

האתר טוען כי פיצוץ המטוסים הוביל למותם ולפציעתם של כמה לוחמים של התנועה והסב נזק רב לציוד שהיה במקום. באשר לגורם המשגר של המטוסים והפעלתם קיימות הערכות שונות. לא ברור אם היו אלו מטוסים רוסיים ששוגרו מבסיס חיל האוויר בחמימים שבריף לאד'קיה, אשר משמש בימים אלה את הכוחות הרוסיים, או שמא הם שוגרו על ידי משגרים ניידים מהאזורים שבהם מתפרסות המיליציות האיראניות.

דיווח נוסף על האירוע מגיע מסוכנות הידיעות הסורית 'סמארט ניוז' יום לאחר מכן. על פי דיווח זה מדובר בפעולה ראשונה מסוגה ובה פגעו חמישה מטוסי תופת רוסיים במפקדה של תנועת אחראר אל-שאם בכפר מער שמארין שבריף אדלב. כתוצאה מהתקיפה נהרג אחד מלוחמי התנועה ונגרם נזק למספר כלי רכב.

בדיווח מובאים דבריו של אחד מקציני השטח של תנועת אחראר אל-שאם, ולפיהם המטוסים נחתו ולאחר מכן התפוצצו לכמות גדולה של שברים.

גם האתר של ערוץ הטלוויזיה הסורי 'אוריינט ניוז', המזוהה עם האופוזיציה, דווח על האירוע. בדיווח זה צויינה גם הערכה ולפיה האחראי על שיגור המטוסים הן 'המיליציות העדתיות של איראן'. בדיווח זה הובאו דבריו של האחראי על ההסברה הצבאית בתנועת אחראר אל-שאם, שאמר כי כתוצאה מהתפוצצות המטוס הזעיר ללא טייס ששוגר מרחוק על מבנה של התנועה נהרג לוחם מהתנועה וכמה אחרים נפצעו.

הדובר אף קרא לכל הפלגים לפנות את המפקדות הצבאיות במידה ויחזור על עצמו השימוש במטוסי תופת ללא טייס. האתר ציין כי ברשות המיליציות השיעיות הפועלות בריף חלב, באידליב ובחמאה יש מטוסים ללא טייס מתוצרת איראנית המשוגרים ממשגרים ניידים באזורים בהם פרוסות המיליציות הללו.

יצוין כי דו"ח ממוקד שפרסם מכון ממרי על סוגיית מטוסי התופת ללא טייס מבית הייצור של איראן הציג מידע העולה מדיווח באתר האינטרנט האיראני 'משרק ניוז', אתר המוגדר כמקורב לחוגים ביטחוניים באיראן, ובו הוצגו עשרה דגמים של מטוסים שכאלה שלטענת האתר חלקם כבר משמשים למשימות התאבדות ואחרים יכולים לעבור הסבה ולשמש למשימות כאלה.