רב בית הכנסת: "אסון בקנה מידה שקשה לתאר"

רב בית הכנסת, שעלה באש בניו ג'רזי סיפר כיצד ניסה להציל את ספרי התורה ללא הצלחה. "הקומה העליונה עלתה בלהבות ולא היה ניתן להיכנס"

חיים לב - ערוץ 7 , י"ג בחשון תשע"ו

כוחות הכיבוי בניו ג'רזי, ארכיון
כוחות הכיבוי בניו ג'רזי, ארכיון
צילום: רויטרס

מספר ימים לאחר השריפה הקשה בניו ג'רזי שכילתה את בית הכנסת ההיסטורי 'פועלי צדק' בעיר ניו ברונסוויק, מתאר רב בית הכנסת, הרב אברהם מייקוף, את הדקות הקשות בהן הבין שהנורא מכל קרה למרכז ההיסטורי.

"וכל בית ישראל יבכו את השריפה", הוא צוטט הבוקר (שני) בעיתון החרדי 'המבשר', "לא ניתן לתאר את ההרגשה האיומה, מלבד עצם בית הכנסת שעלה באש עם ספרי התורה שבארון הקודש, מדובר בקרוב למאה שנים שנמחקו בבת אחת, בית הכנסת שספוג עם תפילות של יהודים שהתפללו כאן מאה שנה בקירוב, זה אסון בקנה מידה שלא ניתן לתאר גם אם נרצה", אמר.

הרב סיפר על הדקות הקשות בהן ניסה להציל את ספרי התורה אך הבין כי הדבר כבר לא יצלח. "הוזעקתי לבית הכנסת מיד כאשר פרצה האש, הקומה העליונה כבר עלתה בלהבות ולא היה ניתן להיכנס פנימה בכדי להציל את ספרי התורה, רצתי לקומה התחתונה והוצאתי לפחות את ספר התורה שהיה בקומה התחתונה. הבניין נשרף כליל ונותרה רק המעטפת החיצונית של הבניין, ועדיין איננו יודעים אם נוכל לבנותו מחדש או שנאלץ להרוס הכל", סיפר.

בית הכנסת ההיסטורי "פועלי צדק" נשרף כליל ביום שישי האחרון. כוחות הכיבוי שהוזעקו למקום בעיצומה של השריפה הצליחו לכבות את האש אך המקום נשרף כולו.

השריפה פרצה בשעות אחר הצהריים של יום שישי ולפי שעה לא ברורה סיבת התפרצות הדליקה. על פי כוחות הכיבוי, הם עודכנו על השריפה יחסית מאוחר מדי, כשכבר לא ניתן היה להציל את המקום.