עניין של אנושיות, לא של עמדה פוליטית. מחאת משפחת תמם
עניין של אנושיות, לא של עמדה פוליטית. מחאת משפחת תמםצילום: יוסי צור

אל משפחת תמם, משפחתו של החייל משה תמם הי"ד שנחטף ונרצח, הגיע מידע ולפיו עיריית חיפה מקדמת מהלך שנועד להחזיר את תיקצובו של תיאטרון 'אל מידאן' התיאטרון שהעלה הצגה בהשראתו ומפרי עטו של המחבל שחטף ורצח את משה.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם אורטל תמם, אחייניתו של משה ומי שמובילה את המאבק המתמשך להפסקת תיקצובו של התיאטרון. לדבריה מדובר במחטף של ממש שמאחוריו עומדת העירייה והעומד בראשה.

"עיריית חיפה התחייבה שלא לקבל שום החלטה עד שמשרד התרבות יקבל החלטה בעניין, והתקצוב הופסק, אבל כעת העירייה בחרה לנהוג במחטף פוליטי ומגעיל ולכנס היום ועדה שתאשר, עוד לפני ההחלטה במשרד התרבות, את החזרת התקציב לאל מידאן".

תמם מחריפה את דבריה ואומרת כי "ההצגה הזו שהופכת את הרוצח לאדם מקסים היא סימפטום לאירועי תמיכה בטרור במחבלים מורשעים, תמיכה בחזית העממית ותמיכה בברגותי. כל זה קורה בתוך התיאטרון. חשפנו את זה ואנחנו ממשיכים לחשוף. קשה לי שראש עיר בישראל מנסה להחזיר תקציבים לתיאטרון שתומך בטרור, בעיקר כשאנחנו רואים את תוצאות ההסתה שמביאה לטרור הדקירות", אומרת תמם.

על דבר הכוונה לכנס את ועדת התמיכות ולחדש את תיקצובו של התיאטרון למדו בני משפחת תמם מידיעה קטנה בעיתון. להערכותיה של תמם כינוס הועדה מתבצע בעקבות איומים שהגיעו מכיוונו של ארגון 'עדאללה'.

היום, היא מספרת, גילתה המשפחה את מכתבו של נמרוד שיין, עוזרו של ראש העיר, המבקש מהועדה לקבל החלטה להחזיר את התמיכות. בשיחה עימה מצטטת אורטל תמם ממכתבו של עוזר ראש העיר ומספרת כי החלטתו החדשה של היועמ"ש של העירייה היא להחזיר את התמיכה לאל מידאן וחברי הועדה מתבקשים להצביע בהתאם. "ההחלטה מבוססת על מכתב שאומר שתיאטרון אל מידאן הפר חוזים עם עיריית חיפה וקיים אירועים פוליטיים ואירועים תומכי טרור, ולמרות זאת היועמ"ש של עיריית חיפה חושב שצריך להחזיר את התמיכה. שיין מבקש להחליט בהתאם לדברי היועמ"ש. אני מקווה שהחברים ישאירו את הפוליטיקה בצד וילכו עם הצדק בעיקר בימים כאלה", היא אומרת.

במסגרת המאבק לייבושו של 'אל מידאן', מספרת תמם, שוגרו חומרים ומידע לחברי הועדה "כדי שיראו שהנושא עדיין בבדיקה, ויראו איך ראש העיר מנסה לעבוד עליהם", היא אומרת ומציינת שוב כי במשרד התרבות החליטו שלא לממן את התיאטרון עד להשלמת הבדיקה המשפטית בעניינו של התיאטרון. במסגרת בדיקה זו נדרש התיאטרון להעביר מסמכים שונים החסרים לו ולהערכתה כל עוד לא יוצגו המסמכים החסרים הבדיקה לא תסתיים ומאידך גם הכספים לא יועברו.

תמם ממשיכה ומעריכה כי הסחבת במסמכים נובעת מכך שהאירועים שבוצעו על ידי התיאטרון חמורים כל כך עד שהם מעדיפים שלא להראות את המסמכים הללו. בין השאר היא מזכירה אירוע שהתקיים בתיאטרון ובו נשאה דברים המחבלת שארגנה את הפיגוע בשוק מחנה יהודה.

כאמור, העירייה אמורה הייתה להמתין עד השלמת הבדיקה של משרד התרבות, אך מישהו שם החליט להתעלם ולקדם את השבת התקציבים לתיאטרון.

תגובת עיריית חיפה לטענות טרם הגיעה למערכת ערוץ 7.

יצוין כי נפגעי טרור הפעילים בארגון 'אלמגור' מבקשים מאז אתמול שלא לקבל החלטה מבלי להיפגש אתם. כמו כן לדבריהם יש להמתין לשובו של שר הפנים מחו"ל שכן גם הוא צריך לשבת על המדוכה בסוגיה זו.

בארגון מדווחים כי גורמים בעירייה שאליהם פנו פעילים טוענים כי מדובר בהנחיה של ראש העיר בשל עתירת עדללה נגד העירייה. יוסי צור, אב שכול תושב חיפה ומראשי 'אלמגור' אומר: "לנו אין ספק שהעירייה עשתה עסקה מאחורי הקלעים עם עדאללה, עסקה בנוסח ׳תרדו מהעתירה ותקבלו המשך תקציב עם התניות קלות שתוכלו לעמיד בהם'".

מאיר אינדור, יו"ר 'אלמגור', מתיחס גם הוא לדברים ואומר "ניאבק נגד כל החלטה שתפגע במשפחת השכול ובזכרם של חיילי צהל והצבור היהודי בחיפה ייחשף לעובדות שגילינו על התיאטרון וטרם נחשפו לצבור".