הרב אלי בן דהן
הרב אלי בן דהןצילום: תומר נויברג, פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס סגן שר הביטחון, חבר הכנסת הרב אלי בן דהן' להכרזת ראש הממשלה על מניעת התפילה ליהודים בהר הבית ועל יחסיו המורכבים עם שר הביטחון שאתמול התבקש על ידי המשנה ליועמ"ש לנזוף בסגנו.

באשר להכרזת נתניהו בדבר איסור התפילה היהודית בהר הבית אומר הרב בן דהן שבימיו כסגן שר הדתות ניסח תקנות לתפילת יהודים בהר, כי הוא "מסכים שהדברים מאוד מאוד לא פשוטים. עמדתנו היא שמי שרבותיו פוסקים לו שמותר לו להתפלל בהר יוכל להתפלל שם".

מעבר לכך מוסיף הרב בן דהן ומזכיר את עמדתו לפיה יש לאפשר לאנשי כוחות הביטחון, שלהם בוודאי מותר לעלות להר, להתפלל במקום. "לא נוכל להסכים למציאות בה יהודים לא יוכלו להתפלל בהר הבית. עמדתנו צריכה להיות ברורה".

בדבריו מציין הרב בן דהן ומדגיש כי "תפילת יהודים לא פוגעת בתפילת המוסלמים. אף אחד לא נכנס למסגדים. כל מי שנכנס להר הבית יודע שהוא מתרחק מהמסגדים. לא רק לא בתוכם, אלא גם לא בסביבתם. לכן לא הגיוני ולא סביר שיהודי לא יוכל להתפלל בהר".

עם זאת הוא מעיר כי קיימת הסתה חמורה כלפי כל מי שעולה להתפלל שם ו"יכול להיות שלתקופה קצרה יהיה שינוי, אבל לאורך ימים לא נוכל להסכים שיהודי לא יוכל להתפלל ובוודאי שלא להכריז על כך באופן רשמי".

בהמשך השיחה עמו התייחס סגן השר ליחסי העבודה המורכבים בינו לבין שר הביטחון משה יעלון. את הדברים אומר סגן שר בעקבות דרישתה של המשנה ליועמ"ש, עו"ד דינה זילבר, מהשר יעלון לנזוף בו לאחר שאתמול השתתף באירוע ליד קריית ארבע.

על האירוע אתמול אומר סגן שר הביטחון כי "זו פרשייה מוזרה ביותר. נסעתי לנחם את משפחת חסנו. הגעתי לקריית ארבע ואמרו לי שיש כאן עצרת לחיזוק הישוב שספג עד אז שישה אירועים חמורים של פגיעות. מבקשים ממני שאבוא לדבר. באתי ודיברתי על אחיזתנו בארץ ישראל וזכותנו על הארץ. בלילה אני שומע שהגברת דינה זילבר פונה לשר הביטחון שינזוף בי על איך שאני מתנהל ומשתתף בהפגנה בלתי חוקית".

"אם זילבר רוצה היא יכולה לפנות אלי. הטענות שלה הן כלפי 'חזון דוד', והעצרת הייתה במרחק של 50-60 מטרים משם. האירוע אורגן על ידי ראש המועצה, מלאכי לוינגר, וכוחות הביטחון היו מסביב ושמרו על הסדר והגנו על המשתתפים. להערכתי היו שם כ-1500-2000 איש.

''אני ממש לא מבין את הדבר הזה. מפתיע בעיניי ששר הביטחון, שמכיר אותי, לא מתקשר כדי לברר את הדברים. האמירות שנאמרו בתקשורת מטעמו לא היו במקום והן לא מקובלות. לא אסכים להיות ילד הכאפות של מישהו. זה לא יקרה".

באשר לעורכת הדין זילבר אומר סגן השר כי בהיותה המשנה ליועמ"ש המינימום הנדרש ממנה כאשת מערכת המשפט זה לשמוע את הסברה השנייה. "שתברר את העובדות לאשורן. אגב, המכתב הודלף לתקשורת ועד לרגע זה לא הגיע אליי. שישלחו אליי עותק מהמכתב כדי שאוכל להתגונן, אבל העבירו אותו ישר לתקשורת".

צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

באשר ליחסיו עם השר יעלון מאז התמנה לסגן השר אומר הרב בן דהן כי "בחמישה החודשים האחרונים הוכחתי את עצמי כמי שאינו איש ריב ומדון, כך היה גם קודם אבל בוודאי מול שר הביטחון. שמרתי על כבודו והתנהגתי בצורה הראויה ביותר, והיו לי רגעים לא קלים. היו הדלפות מאוד לא נעימות מכיוון שר הביטחון כלפיי ולא הגבתי ושמרתי על כבודו".

"שאלו אותי איך אני מתנהל מולו ואמרתי שאני מתנהל בצורה ראויה ומכובדת ואנחנו מנהלים יחסי עבודה תקינים, אבל אני מצפה שהדברים יהיו כך גם מהצד השני. לא ייתכן ששר הביטחון מקבל מכתב ולא שואל אותי מה זה, לא מבקש את תגובתי למכתב כזה. אלו כללי יסוד אלמנטאריים".

עוד נשאל סגן השר אם הוא נפגש עם השר להתנהלות עבודה משותפת סבירה והשיב בחיוב. "אנחנו נפגשים פעם בשבוע בממוצע, יושבים לישיבות עבודה ודנים על נושאים שונים. מתנהלים סדרי עבודה תקינים.

''אני מודה שאני לא שמח מזה ששר הביטחון לא נתן לי את כל הסמכויות שהובטחו בהסכמים הקואליציוניים. העניין מאחוריי אחרי שהמפלגה החליטה שלא לייצר משברים על העניין הזה".

מאחר והזכיר את אותן סמכויות שלא קיבל, קרי את סמכויות המינהל האזרחי, נשאל סגן השר אם החלטת יעלון שלא לאפשר לו לקבל לידיו את האחריות הזו לא עשתה עמו חסד שהרי המינהל אחראי בין השאר גם על הריסות בתים ברחבי יהודה ושומרון. סגן השר מודה שיש משהו בדבר, אך מיד מוסיף כי "מהצד השני המינהל האזרחי אמור גם לסייע להתיישבות והייתי שמח לסייע עוד יותר בבניית תשתיות נרחבות, בהקלה בחוקים ועוד. אני עוסק בכך אבל עם פחות סמכות מכפי שהייתי מצפה שיהיו לי".