השופט: להחמיר מעצר מנהלי? תציגו ראיות

השופט אוהד גורדון דחה את בקשת המשטרה לשלוח למעצר בית מלא נער שחשוד בארבע הפרות של צו אלוף. עו"ד בן גביר: המשטרה אובססיבית.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"ג בחשון תשע"ו

השופט: להחמיר מעצר מנהלי? תציגו ראיות-ערוץ 7
עו"ד איתמר בן גביר
צילום: Miriam Alster/Flash90

התביעה המשטרתית הגישה כתב אישום נגד פעיל ימין תושב מעלה אדומים בטענה שהפר בארבע הזדמנויות שונות את צו האלוף המנהלי שהורה לו לשהות בשעות החשיכה בביתו.

עו"ד איתמר בן גביר, פרקליטו של העצור, טען בדיון כי אין ראיות נגד הקטין מאחר והמשטרה לא צירפה לכתב האישום את שני השוטרים שמהווים עדים מרכזיים בתיק.

עוד הציג עו"ד בן גביר פסיקה ולפיה גם מי שמפר תנאים לא יוחמרו תנאיו בשנית באם מדובר בהפרה טכנית. כמו כן נטען כי המשטרה לא הביאה את החומר שבבסיס הצו כך שלא ייתכן ששופט יקבע מסוכנות על בסיס צו כאשר הוא מעולם לא ראה את החומר המהווה את התשתית לכך. 

שופט בית משפט השלום בירושלים, ד"ר אוהד גרודון, הורה לשחרר את הקטין ובלבד שלא יפר את הצו המנהלי שהוצא לו וקבע בין היתר כי אינו יכול לקבל את טענות השב"כ "בדבר מסוכנות המשיב מבלי לעיין בחומר הראיות שכלל לא הוצג לו".

עוד קבע השופט, "כידוע חומר מודיעיני אינו קביל בהליך הפלילי והגם שניתן להידרש לו בהליך המעצר, לבחינת עוצמת העילה הרי שהמשקל המיוחס לו מטבע הדברים הוא מוגבל, קל וחומר כאשר המשטרה אף לא הציגה את המידע בפני בית המשפט". 

השופט גורדון קבע עוד כי המשטרה לא הציגה חומר המראה כי הנער ביצע את ההפרות לצורך ביצוע עבירות מן הסוג שלמניעתו הוצא צו האלוף. "לפי החומר הקיים מדובר במקרה אחד בו שהה הנאשם סמוך לחניית ביתו, מקרה שני בו נסע עם אביו לסייע לסבתו ומקרה שלישי בו לא נענו קריאות שוטר לפתוח את הדלת ומאן דהוא מסר כי המשפחה נסעה".

בן גביר מסר בתגובה, "יש להצטער על אובססיביות היתר של המשטרה והפרקליטות בעניינים של המורחקים המנהליים. במקרה דנן מרוב להיטות המשטרה שכחה אפילו לצרף את עדי התביעה הנכונים לכתב האישום אך מכל מקום, טוב עשה בית המשפט שדחה בקשת המשטרה להותיר את מרשי במעצר בית מלא

"המשטרה צריכה להבין שבית המשפט לא אמור לשמש חותמת גומי לצווי האלוף. כאשר שופט לא רואה את החומר עליו מושתת הצו יש כאן בעייתיות רבה", הוסיף בן גביר.