ייבדק חשד לתמיכה בטרור נגד התיאטרון. אורטל (שלישית משמאל) בפגישה עם שרת התרבות מירי רגב
ייבדק חשד לתמיכה בטרור נגד התיאטרון. אורטל (שלישית משמאל) בפגישה עם שרת התרבות מירי רגבאורטל תמם

ועדת התמיכות של עיריית חיפה נמנעה מלאשר היום (שני) את החזרת תיקצובו של התיאטרון השנוי במחלוקת, תיאטרון אל מידאן.

על פי ההחלטה שהתקבלה בדיון המיוחד שקיימה הוועדה אחר הצהרים, הדיון בסוגיית תקצובו של התיאטרון תידחה לעוד חודש. במהלך החודש, כך מקווים בחיפה, תושלם בדיקת משרד המשפטים ומשרד התרבות בנוגע לסוגיית זכאותו של התיאטרון לחידוש התקציב.

אורטל תמם, אחייניתו של משה תמם הי"ד, חייל צה"ל שנחטף ונרצח בידי המחבל שבהשראת כתביו נכתב המחזה 'הזמן המקביל' שהועלה באל מידאן, סיפרה בצהריים לערוץ 7 כי למשפחתה נודע רק באקראי על כוונת עיריית חיפה לאשרר את החזרת תקצובו של התיאטרון, מהלך אותו הגדירה כמחטף.

עוד סיפרה אורטל תמם כי לקראת הדיו שהתקיים היום שיגר יועצו של ראש עיריית חיפה מכתב לחברי ועדת התמיכות ובו ביקש מהם להצביע בהתאם לעמדת היועמ"ש של עיריית חיפה המצדד בהחזרת התיקצוב.

החלטתו זו של היועץ המשפטי, הסבירה תמם, התקבלה בניגוד להתחייבותה הקודמת של העירייה ולפיה לא יושב התיצוב לתיאטרון כל עוד לא תושלם בדיקת זכאותו ותיפקודו על ידי אנשי משרד המשפטים ואנשי משרד התרבות.

מאז נודע דבר הישיבה המתוכננת להיום, סיפרה אורטל תמם, שיגרו בני משפחתה לחברי הועדה הוכחות לכך שהתיאטרון משמש אכסניה לאירועים מעודדי טרור ותומכי ארגוני טרור. במקביל ביקשו אנשי ארגון נפגעי הטרור 'אלמגור' מחברי הועדה להמתין עד לשובו של שר הפנים לארץ, מאחר וגם הוא אמור להיות בין המכריעים בסוגיית מעמדו וזכאותו של התיאטרון לתקציב.

כאמור, לפי שעה נדחתה ההכרעה בסוגיה. יושב ראש ועדת התמיכות בעיריית חיפה, אריה בליטנטל, דיווח על ההחלטה ליו״ר 'אלמגור', מאיר אינדור וזה מסר בתגובה כי הארגון בראשו הוא עומד מרוצה מההחלטה על אף שאינה קבלה של מלוא דרישותיו, היינו החלטה על ביטול מוחלט של התיקצוב העירוני לתיאטרון.

״גם אם לא השגנו סגירת תיאטרון ותקציביו לתמיד, טוב עשו אנשי הוועדה שדחו את ההחלטה ולא פעלו תחת אקדח ברקה של ארגון 'עדאללה׳, הארגון למען המחבלים״, אמר אינדור.

ב'אלמגור' מוסיפים על דברי אינדור ואומרים כי "משפחת תמם של החייל משה תמם שנחטף ונרצח עברה עוד שלב קשה בהתמודדות עם מות יקירם, אבל המאבק שלהם מוסיף כבוד לא רק ליקירם אלא לכבוד האומה כולה ולהגנת תושביה בפני הטרור״.

מדוברות עיריית חיפה נמסר על הפרשה כולה: "ועדת התמיכות המקצועית של עיריית חיפה העבירה את המלצתה לוועדת המשנה בזאת הלשון: "הועדה ממליצה להעביר את התקציב לעמותה. הועדה מבקשת להשלים את הבירור העובדתי מול העמותה ולקבוע בהתאם את שיעור הקנס שיקוזז מהתמיכה בשנה הבאה. באשר לכספי התמיכה, הועדה ממליצה להעביר תוך שהיא מדגישה את האיסור על העמותה להשכיר את האולם לגורם שלישי אלא באישור מועצת העיר וע"פ המלצה של ועדת התמיכות". לאחר דיון ארוך ומעמיק בוועדת המשנה התקיימה הצבעה על נוסחי ההמלצות. סגן ראש העיר, ד"ר סוהיל אסעד, וחבר מועצת העיר בועז גור החליטו לאמץ את המלצתה של ועדת התמיכות המקצועית במלואה. יתר חברי ועדת המשנה (רוב) תמכו בעיכוב ההמלצה ע"פ הנוסח הנ"ל: "ועדת המשנה סבורה כי אין בידיה מספיק נתונים לקבל היום החלטה וכי יש מקום להמתין, בין השאר, להמלצת משרד התרבות ולבדיקות שנעשו על ידו ולכן מבקשת הועדה לדחות את הדיון לקבלת החלטה בחודש נוסף".

עוד נמסר כי "שתי ההמלצות יובאו בפני מועצת העיר בישיבתה הקרובה ביום השלישי הבא. החלטת ועדת המשנה תובא לאישור מועצת העיר. בכל מקרה ישיבת מועצת העיר תתקיים לאחר הדיון בביהמ"ש ביום חמישי".