צביעת דירה
צביעת דירהצילום: 123rf

צביעת הבית, כמוה כמערכת יחסים כושלת. אנחנו מכירים, מתרשמים, מלטפים ולבסוף תופסים את הראש בשתי ידיים ומסרבים להאמין ששוב נפלנו שדודים: הצבע כבר לא אהוב כבעבר, סדקים וקילופים מעטרים את הקיר, והגרוע מכל, אין שום וואטספ דרכו ניתן להודיע על פרידה.

שוב נצטרך לקבל הצעת מחיר ושוב נהפוך את הבית לאתר בניה ורק חשבון הבנק שלנו ינפנף באצבעו וילעג. כדי להימנע מהחלטות שגויות, מצבעים שלא יצאו צדיקים ומשברון כיס ולב, ריכזנו את כל מה שאתם צריכים לדעת תחת קורת גת אחת.

לשרלטנים יש קרניים

"מה, לחתום על חוזה עם צבעי ?" שואלים כולם כמופתעים. אז כן, הכינו תרופה למכה! חוזה בין הצבעי ללקוח יעשה את העבודה ובכל תרחיש אפשרי בו הצבעי יסטה מהתנאים שסוכמו, תוכלו להפנות אותו לסעיף המתאים בחוזה.

שימו לב כי אתם מציינים בחוזה את מכסת הזמן המקסימלית לביצוע העבודה, אתם הרי לא רוצים לגור באתר בניה למשך חודש. דרשו תיאור מפורט ככל שניתן על סוג הצבע, מספר השכבות, מילוי חורים, תיקון נזקים ומי יישא בתוצאות נזקי צבע אפשריים.  צבעי שיודע לבצע את עבודתו לא יחשוש להעלות את הדברים על הכתב, והנה לכם דרך ראשונה לוודא שמדובר בצבעי מקצועי ואמין.

לשרלטנים יש קרניים, ואלו רבותיי, החיישנים שאמורים להפעיל את הנורות האדומות בראשכם: קרה ונתנו לכם הצעת מחיר מדויקת בטלפון, סיכויים טובים שנפלתם על שרלטן. עובדה היא - לא ניתן באמת לאמוד את היקף העבודה מבלי להיות נוכח במקום.

בא השרלטן והציע לבצע שכבת צבע אחת? קחו בחשבון שמהר מאוד תפגשו אותו שוב. צביעה לטווח ארוך דורשת שתיים או שלוש שכבות לפחות. בקשו לדעת בכמה שכבות צבע יצבעו הקירות ובכמה תקרת הבית. רבים מהצבעים מחריגים את גג הבית ומבקשים עליו תוספת מחיר. על כן סגרו מראש את השירות לפרטי פרטים.

זכרו, שרלטנים אומנם אינם יודעים לצבוע בית כיאה, אך הם יודעים היטב כיצד להיות שרלטנים.

אחריות ותהליך העבודה

רוב הצבעים – וודאי אלו הטובים – יציעו לכם אחריות למספר חודשים מרגע סיום העבודה. יחד עם זאת, במקרים רבים נוצרים סדקים וקילופים שצורמים לעין. שימו לב שהאחריות תכלול נזקים שנעשו אך ורק עקב צביעה רשלנית ולא עקב בעיות מבנה כדוגמת נזקים שנגרמים מחדירת מים, או סדקים במבנים ישנים. במקרים אלה, הצבעי לא יוכל לשאת באחריות.

בנוסף, חשוב מאוד לוודא טרם חתימת החוזה כי הצבעי מתמקד בפרויקט אחד – מקום הצביעה שלכם - ולא נע בין מספר פרויקטים. שאם לא כן, אתם עלולים למצוא את עצמכם בבלגן שנראה כנצח ושיגרום לכם להתגעגע למצבה של הדירה קודם תחילת עבודות הצבע. תוכלו לדרוש מהצבעי שהות של לפחות שמונה שעות יומיות.

אם כבר התרשמתם מהצבעי שלכם והחלטתם שהוא זה שישהה בביתכם בימים הקרובים, שני דברים שכדאי לכם לדעת: א. דאגו להסדיר על מי חלה האחריות להכין את הבית לצביעה ולסדר את הבלגן שנוצר בתום העבודה. רוב הצבעים יטילו את המשימה עליכם ולכן היערכו בהתאם. ב. על פי רוב תדרשו לשלם מקדמה בסך שלושים אחוזים מהמחיר המלא. גם כאן, היערכו בהתאם.

צביעת דירה
צביעת דירה123rf

זה לא הצבעי, זה הצבע

עבודת צבע איכותית נמדדת לפי מקצועיות הצבעי ואיכות הצבע. לכן, לאחר שבחרתם את הצבעי, עליכם לבחור את סוג הצבע שבו תצבעו את דירתכם.

ישנן משפחות צבע רבות וההבדלים ביניהן גדולים מאוד, כדוגמת משפחת ה"סיד סינתטי" או "הצבעים הפלסטיים" לעומת משפחת הצבעים "האקריליים".

הצבעים האקריליים – הרחיצים כפי שנהוג לקרוא להם הודות לאפשרות להסיר מהם לכלוך באמצעות מטלית לחה, הם היקרים והטובים ביותר לעומת הצבעים הפלסטיים המכילים דבק פולימרי. אם אתם מעוניינים לצבוע משטחי מתכת או עץ, תזדקקו לשקול חלופות שונות מאחר שלצד צבעים אטומים שאינם מבוססי מים – כדוגמת צבעי שמן למיניהם, קיימים כיום צבעים ידידותיים מבוססי מים שמדיפים מעט ריח ומומלצים מאוד לשימוש.

כך או כך, בדקו היטב עם הצבעי מה סוג הצבע בו הוא משתמש והחליטו בהתאם לתקציבכם.

לעיתים קרובות, יגרמו נזקים לצבע כתוצאה מהתיישנות או כתוצאה מלכלוך הקיר שנגרם בשוגג, אם מדובר בילדים או אפילו כיסא שהשתפשף בקיר. לכן, נכון יהיה מצדכם לרשום את מק"ט הצבע המדויק ואת שם החברה על מנת שבהמשך תוכלו להשיגו בקלות. אך שימו לב, כל הכתוב נכון במידה והמותג שרשום על פח הצבע אכן משקף את תכולתו. לצערנו, לא מעט מהשרלטנים מערבבים סוגי צבעים זולים בפחי צבע של מותגים. לתשומת לבכם.

כמה עולה לצבוע דירה?

וכמה עולה לקנות דירה? נו, אי אפשר באמת לענות על כך. המחירים משתנים לפי מספר רב של פרמטרים ביניהם: מהו גודל הדירה, האם הדירה מאוכלסת או מוכנה לעבודה, האם נדרשים תיקונים ואם כן, אילו תיקונים וכמה הם מורכבים.

מי יסדר את הבית לפני העבודה ובסיומה, ותופתעו לקרוא, אבל אפילו המיקום משפיע. המחיר לצביעת דירה בין המרכז לצפון והדרום, עלול להגיע לפערים של מאות שקלים ולעיתים אף לאלפי שקלים, כאשר המחיר הממוצע לצביעת דירת שלושה חדרים, מאוכלסת בגודל של מאה מ"ר, בממוצע תעלה בסביבות 4,000 ₪ בעוד דירת חמישה חדרים, מאוכלסת בגודל של מאה ועשרים מ"ר עלולה להגיע גם ל- 7,000 ₪. צביעת דלת, חלון, משקופים ורהיטי קבע אינם נכללים במחיר ונדרשת תוספת במחיר של מאות שקלים.

בכל מקרה, את הצעת המחיר האמתית והנכונה תוכלו לקבל רק כשבעל המקצוע יגיע לביתכם.

לצבוע את הדירה בחורף, כן או לא?

לכל מטבע שני צדדים וגם לזה. צביעת הדירה בחורף, בניגוד לחודשי הקיץ ולמסת העבודה שלפני פסח, עשויה להוזיל משמעותית את העלויות. הביקוש קטן, ההיצע נותר בעינו, הצבעים להוטים לקבל עבודות ורק אתם יכולים להרוויח מכך.

מאידך, כאשר מדובר בעבודות צבע חיצוניות, הטבע עשוי לומר את דברו והעבודה – בשל פגעי מזג האוויר - עלולה להיפסק, להיגרר ולהימשך זמן רב מדי ביחס לזמן שהוערך תחילה. כמובן שבמצבים כאלה צריך להמתין לתנאי מזג אויר מתאימים להמשך העבודה.

אז האם החורף הוא זמן נכון לצבוע דירה? תלוי את מי שואלים, הארנק או הנוחות.

אחרית דבר

תשקיעו! צביעת דירה, מעבר לעלויות הרבות הכרוכות בה, גובלת בלא מעט כאבי ראש, צורך בארגון הדירה לפני ואחרי ושינוי השגרה השוטפת בביתכם מכורך הנסיבות.

עשו שיעורי בית, שאלו את האנשים הקרובים לכם באיזה צבעי הם נעזרו, והאם הם מרוצים. בדקו את סוג הצבע המתאים לביתכם ותמיד תמיד תבקשו לחתום על חוזה. בהצלחה.

הכתבה באדיבות "סילבס צבעים"