הפרדת האתיופים בגיבוש צנחנים - "ניתן לתקן"

מנכ"ל כפר הנוער 'הודיות' מעריך כי הגיבוש לצנחנים בו הופרדו בני העדה האתיופית מקומם אך ניתן לתקן את המשקעים שהוא מותיר בנקל.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט"ז בחשון תשע"ו

הפרדת האתיופים בגיבוש צנחנים - "ניתן לתקן"-ערוץ 7
מחאת יוצאי אתיופיה
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 התייחס אלי שטיין, מנכ"ל כפר הנוער הודיות שמחצית מהלומדים בו הם מבני העדה האתיופית, לדיווח ב'ידיעות אחרונות' על אודות הפרדתם של צעירים בני העדה מצעירים אחרים במהלך גיבוש צנחנים.

"אני מופתע מאוד", אומר שטיין על האירוע ומעיר כי אינו בטוח שאכן האירוע התרחש ברמה שהוא פורסם בעיתון. מדבריו עולה חשש שמא מדובר בתקרית הרבה פחות משמעותית מכפי שאפשר לשער. "אין לי מושג אם זה קרה אם זה נכתב", הוא אומר ומעלה בדבריו אפשרות שמא מדובר בקבוצה של צעירים בני העדה שהגיעו לגיבוש יחדיו ומשום כך היה מי שכלל אותם בקבוצה אחת.

"אני מופתע כי יש לנו תלמידים בצנחנים. לפני חודש ביקר אצלנו בוגר שהוא קצין בחטיבה. אני עצמי הייתי בצנחנים", הוא מוסיף ובאשר להיות האירוע הזה מדגם מייצג של אירועים נוספים בהם נפגעים יוצאי העדה אומר שטיין כי הוא "פסול לעדות", כלשונו "כי בכפר שלנו מחצית מהמתחנכים הם מיוצאי העדה והם עם ישראלים ועם יוצאי גלויות אחרות. כל הכפר חוגג יחד את הסיגד שיחול עוד מעט. אנחנו מתחברים למורשת של כל אחד ואחד לכן מהמקום שלי אני מופתע מאוד, בעיקר שאירוע כזה קורה אחרי שסף הרגישות שלנו עלה בתקופה האחרונה".

כשנשאל אם חניכי כפר הנוער שלו שמעו על האירוע ואם כבר הגיבו, הוא מציין כי הוא עצמו טרם פגש אותם ולהערכתו הם עדיין לא נחשפו לסיפור כיוון שאת העיתון היומי הם מקבלים רק בשעות הערב, לאחר הלימודים.

עם זה נשאל כיצד הוא מתכוון להגיב בשיחה שיקיים איתם על האירוע, שיחה שבה הם צפויים להעלות תחושות לא נעימות ברמה כזו או אחרת. "אני מבין את אלה שמתמרמרים. מעולם לא שמעתי על קבוצות של אשכנזים או בני עדות המזרח בגיבושים". עם זאת, כאמור, שטיין נזהר מלהטיח אשמה בצבא. 

יצוין כי בתגובה לדיווח בעיתון נמסר מצה"ל כי "כחלק משילוב כלל האוכלוסיות ביחידות השונות בצה"ל ובתוכן בחטיבת הצנחנים מתקיים גיבוש אליו מוזמנים מועמדים ממגוון אוכלוסיות. במקרה המדובר חלוקת הצוותים התבצעה באופן שגוי. החלטה זו אינה מבטאת הלכה למעשה את מדיניות צה"ל באשר לשילובם של בני העדה האתיופית".

שטיין מתייחס לתגובת הצבא הנושא באחריות ברמה גבוהה יותר מכפי שהוא עצמו מטיל על הצבא. "אני גאה בצה"ל שהוא לוקח אחריות ומודה באשמה. כנראה זו טעות של מפקד מקומי וחבל שזה קרה".

בדבריו ציין שטיין את המוטיבציה הגבוהה של בני העדה להמשיך ולהתנדב לצבא ולשורות החברה הישראלית כולה. להערכתו אמנם אירוע שכזה יכול לפגוע ברמת המוטיבציה אבל די יהיה בטיפול קטן, "אקמול", כהגדרתו, כדי לתקן את המעוות.