לביא: שפיר רוצה שקיפות? ומה עם הדילים שלהם?

לביא נגד שפיר: היא רוצה שקיפות אבל מסתירה דילים בין הרצוג לבית היהודי. עוד יגיעו ימים שנבקר את הקיבעון המדיני של נתניהו.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט"ז בחשון תשע"ו

מתעדכנים. ח"כ לביא
מתעדכנים. ח"כ לביא
צילום: פלאש 90

חברת הכנסת סתיו שפיר ממפלגת העבודה הקימה את הוועדה לשקיפות אך במהלך הדיון הראשון של הועדה ספגה ריקושטים לא צפויים מכיוונם של חברי סיעת 'יש עתיד' שהאשימו את מפלגתה בדילים חשאיים עם 'הבית היהודי'.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם חברת הכנסת עליזה לביא מ'יש עתיד', שהובילה את הביקורת על שפיר יחד עם חבריה לסיעה יעל גרמן ומאיר כהן, על הביקורת שהטיחו בשפיר וביו"ר מפלגה, חבר הכנסת הרצוג.

בראשית דבריה בירכה חברת הכנסת לביא על הקמתה של הוועדה אך מיד הבהירה כי כמי שמובילה ועדת שקיפות על חשבו משלם המיסים נדרשת מחברת הכנסת שפיר היושרה לבקר גם את התנהלותה של מפלגתה ולחשוף את הדיל שנרקם בין הבית היהודי למפלגת העבודה.

"מכרו את החטיבה להתיישבות תמורת מינוי יו"ר קק"ל", מתמצתת חברת הכנסת לביא את הדיל שאותו מבקשת מפלגתה לחשוף. לטעמה ללא העסקה לא היה מתאפשר מינוי חבר הכנסת דני עטר ליו"ר הקק"ל. "היא רוצה שקיפות ולכן לא ברור למה היא כעסה כל כך. כל מה שביקשנו זה לחשוף את פרטי ההסכם".

לביא מדגישה כי לא יתכן ששפיר תישא בגאון את דגל הדרישה לשקיפות אך כאשר הדברים מגיעים לענייני מפלגתה שלה היא מעוניינת להותיר את הדברים חשאיים.

"ראינו את ההתנהלות ואת המחירים המכוערים על כספי ציבור במקום הפניית כספים לנושאים חברתיים ואנחנו לא רוצים להיות שותפים לכך", אומרת לביא וקובעת כי "היא (שפיר) ויו"ר המפלגה שלה, הרצוג, עושים קרקס. שינוי השם ל'מחנה הציוני' לא ממרק את כל המעשים שנעשו עד כה".

לביא מציינת כי לאחר הסערה שהתחוללה בדיון הודיעה לה חברת הכנסת ספיר כי בכוונתה לדרוש גם מהמפלגה שלה שקיפות והבהרות באשר לסיכומים סביב בחירת יו"ר הקק"ל והחטיבה להתיישבות ובכוונתה לכנס דיון ממוקד בסוגיה זו.

באשר לעצם העניין של החטיבה להתיישבות אומרת לביא כי לטעמה "הנושא הזה צריך להיות מוסדר בבסיס התקציב", ובהקשר זה היא קובעת כי "לא יכול להיות מצב שבו ילד אחד יקבל יותר מילד אחר, שנדע ממה עתידו של ילד מיד כשהוא נולד. בוא נחלק את התקציב בצורה שווה. ילדיי לומדים בחינוך הממ"ד שלא פנה למוסדות עם ועדות קבלה. כולם צריכים לקבל שווה בשווה, ודי לדילים המכוערים הללו. אני שמחה להיות חברה במפלגה ללא תקציבים מפלגתיים".

לקראת סוף דבריה נשאלה לביא אודות התנהלותו של יו"ר מפלגתה, חבר הכנסת לפיד, באחרונה כאשר יצא למסע הסברה בו תקף חזיתית את התקשורת הבינלאומית על אופן סיקור ההסלמה הביטחונית בישראל. לביא משבחת את פעילותו זו של לפיד שלדבריה עשה את מה שמתבקש מכל ישראלי, התגייסות הסברתית בתקשורת וברשתות החברתיות על מנת להציג את מקומה האמיתי של ישראל בסערה הנוכחית. "אנחנו עדים לסיקור המסולף וחסר האחריות של התקשורת העולמית. זה סיפור מעוות וראש המפלגה שלי נרתם כדי לעזור". כשנשאלה אודות הביקורת המדינית פוליטית שאינה נשמעת כעת מכיוונו של לפיד לעבר ראש הממשלה, אומרת לביא כי גם שעתה של הביקורת הזו תגיע שכן "הקיבעון לא יוכל להמשיך. סביבנו מדינות משתנות וצריך לראות את הויכוח בין הערבים לערבים. זה הויכוח האמיתי – סונים ושיעים, וכדאי שנייצר דיאלוג להביא שקט לאזור הזה".

עוד נשאלה אודות השמועות שמפיצים אנשי מפלגת העבודה ולפיהן מתקרב לפיד לממשלת נתניהו. לביא ממליצה לחזור ולהיזכר במהלכיו של חבר הכנסת הרצוג כאשר זגזג בדרכו, כן או לא, לממשלת נתניהו. לגבי מפלגתה שלה היא אומרת כי במציאות בה הממשלה פוסעת בדרך לביטול השוויון בנטל אין סיכוי לחבירה פוליטית שכזו.