מתוך הכנס
מתוך הכנס צילום: יוזמת ז'נבה

בכירים בתנועת ש"ס השתתפו באחרונה בעוד כנס של יוזמת ז'נבה, הפעם בבודפשט. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם אחד מהם, עורך הדין שחר בקשי, חבר המועצה הדתית מטעם ש"ס בתל אביב, שסיפר על המפגש ועל התובנות שקיבל ממנו.

בראשית דבריו מציין עו"ד בקשי כי במהלך האירוע נפגשו המשתתפים עם אישים מהרש"פ, "חלקם היו בעבר בתפקידים רשמיים והיו בעלי השפעה". הוא מציין כי אין מדובר באנשים בעלי יכולת החלטה אלא בעלי השפעה ברחוב הפלסטיני.

"אנחנו לא המחליטים, אבל באנו לשמעו את הצד השני", הוא מספר. "הייתי בהלם מוחלט. מדובר באנשים מבוגרים שעברו הרבה ועדיין מתעסקים בעניין הזה, ולמרות זאת הם נשבעו לנו שהם הבינו שישראל קיבלה החלטה לכבוש את הר הבית. אני מנסה ללכת אחורה ומחפש סממן כלשהו שיעיד שזו כוונתנו. מתברר שהצד השני מאמין בדבר הזה כמו שהוא מאמין במה שכתוב בקוראן".

"לקח לנו הרבה זמן להסביר את האיסור ההלכתי", אומר עו"ד בקשי ומספר כי בשיחתו עם הפלסטינים, אמר להם באופן ישיר כי על פי האמונה היהודית "הם לא יהיו שם לנצח ושייבנה שם בית המקדש. אמרתי להם שהם ייעלמו משם כשבית המקדש ייבנה". עוד הוא מספר כי הטיח בבני שיחו, שבעוד עם ישראל מצפה לניהול העולם בידי הקב"ה "אצלם נוטלים את החוק לידיים".

עוד מוסיף בקשי ומספר כי הדוברים הגיעו להסכמה בדבר הצורך לחדול מההסתה שבבתי הספר. "הם אמרו שהרש"פ עושה ככל יכולתה", הוא מספר, ומוסיף שהפלסטינים הציגו את תכנית הלימודים שלהם, וטענו כי בספרי הלימוד שבאחריותם אין הסתה וכי האיחוד האירופי הוא המממן הגדול של הדפסת הספרים הללו. כך שאם למישהו יש תלונות על תוכן הלימוד ניתן להפנותן אל האירופים".

"הם יודעים שאני ימני ולא מאמין לאף מילה שלהם ולא מאמין שיהיה שלום אם הם לא יתפסו את עצמם בידיים", אומר בקשי אך מוסיף כי במהלך השיחה נחשף למצוקות שמטרידות את הפלסטינים, גם אם הם עצמם אשמים במצב כפי שהוא סבור.

בין השאר תיארו הפלסטינים במפגש מציאות שבה תלמידים צריכים לעבור דרך פרצה בגדר כדי להגיע לבית ספר ואת המעבר עליהם לעשות ברבע שעה מסוימת בכל בוקר ומי שאיחר לא יוכל להגיע לבית הספר באותו יום. "ברור לי שזה באשמת הפלשתינים, אבל צריך לראות איך מורידים לחץ. התחושה שלהם היא שאין עם מי לדבר ולכן הם מאבדים את הרחוב".

עוד הוא מספר כי בשיחה העיר ואמר לצד הפלסטיני כי לפי שעה בעל הבית הישראלי לא השתגע בתגובותיו לאלימות, אך אם יוחלט "להשתגע" הרי ש"אז הם יהיו מסכנים". עוד ציין באוזניהם כי התנהלות הפלשתינים ממזערת ומעלימה את השמאל הישראלי שאינו יכול להוכיח את צדקת דרכו אל מול האלימות וההסלמה.

"היה מפגש מרתק. יוזמת ז'נבה ידעו לשמור על ניטראליות. לא הפעילו עלינו לחץ לקבל את הדעות שלהם. היו שיחות ברמה מאוד גבוהה. קיבלנו מפות והסברים על מה שחשוב ביטחונית ועל מה ישראל מוכנה לוותר", הוא מספר.

עו"ד בקשי נשאל כיצד מתיישב בעיניו שיח על נכונות לשלום כאשר בכל פעם בה הגיעו מנהיגי הרש"פ לרגע החתימה הם ברחו מהכרעה ובלבד שלא יצטרכו לחתום על קץ הסכסוך.

בקשי משיב ומספר כי הטענה עלתה בשיחה ו"הם טוענים שזו אחיזת עיניים. מה שברק הציע זה לא את הר הבית". הוא מספר כי טען בפניהם שציפי לבני קיבלה מנדט לטפל רק בעניין שלהם, ויכולה הייתה לומר שהיא מתקדמת אבל ביבי עוצר אותה אך לא עשתה זאת. "הם טוענים שלא היה כלום". גם לגבי הסכמות אולמרט ביטלו הפלשתינים את הטיעונים, ואמרו "הדברים לא התרחשו כפי שהוצגו לישראלים".

הוא גם ספר על חוברת שהוצגה בפני הצד הישראלי של הכנס ובה מתווה לשלום שאבו מאזן נתן לו את הסכמתו ומדובר במתווה הקרוב לזה שמוצג על ידי אנשי 'יוזמת ז'נבה', קרי הקו הירוק למעט שינויי גבול קלים. "כשאני רואה את החוברת הזו אני מנסה להבין איפה זה נתקע".

עוד סיפר כי במהלך השיחה עלתה הצעה להקים צוות שחבריו מיוצאי עדות המזרח ודווקא מהם, המכירים את המנטאליות הערבית, יבוא המתווה האפשרי לשלום.

בקשי ממשיך ומשבח את אנשי 'יוזמת ז'נבה' והתנהלותם. "עשיתי סיור עם 'יוזמת ז'נבה' הברוכה והבנתי את הגבולות ואת המחלוקת. יש שם הרבה אלופים ותתי אלופים. צריך לתת ריספקט לאנשים ששירתו בצבא", הוא אומר וכשהוא נשאל כיצד הוא מגדיר את עצמו שוב ושוב כאיש ימין ועם זאת נכון לחלוקת הארץ והקמת מדינה פלסטינית בליבה. לדבריו על אף עמדותיו הימניות הוא סבור ש"צריך לדבר על האלטרנטיבה. אני ימני, אבל צריך למצוא איזושהי נוסחה".

"הם אמרו שצריך לשחרר את המחבלים. אמרתי להם שצריך היה להרוג רוצח של תינוקת ולא לשחרר. הטלתי עליהם פצצה כשאמרתי שאם אדע שאני מקבל שלום אמיתי הייתי מוכן לשחרר את אותו רוצח למדינה אחרת. אם הוא יישאר בכלא יש עוד נרצחים שיירצחו בגלל הטרור הזה. הראיתי להם בכך שהחברה הישראלית חפצה בשלום", הוא אומר ומזכיר את פסיקת הרב עובדיה יוסף בדבר חשיבות שלום אמת ככזה שלמענו ניתן לוותר על שטח, ובלבד שיהיה זה שלום אמיתי שיביא לקץ הסכסוך.

לאור שורת אירועים שארגנו אנשי 'יוזמת ז'נבה' לאנשי ש"ס נשאל עו"ד בקשי אם הכוונת האירועים והמפגשים דווקא לאנשי ש"ס מגיעה דווקא משום הכבוד שהם חשים כלפי אנשי צבא ואולי משום התמימות שלהם בעניינים מדיניים וביטחוניים, הם נכונים יותר להכיל את עמדות השמאל ולנוע מהימין אל המרכז ומשם לעבר העמדות השמאליות.

בקשי משיב ואומר כי לא הגיע לסמינר בשליחותו של אריה דרעי או דמות פוליטית אחרת. "אני אדם פרטי שלא הוזמן כנציג ש"ס אלא כאדם חרדי ואז התברר שאני איש ש"ס". לזאת הוא מוסיף ומציין כי באירועי 'יוזמת ז'נבה' משתתפים גם אנשי ליכוד וגם חובשי כיפות סרוגות, גם אם לא מ'הבית היהודי', כאלה המבקשים לשמוע וללמוד על המתרחש בשטח ובצד השני.

עם זאת הוא קורא לכל באי הכנסים הללו להיזהר ולא להיסחף אחר עמדות שמאליות או ימניות של מארגני כל כנס באשר הוא, אלא להגיע כדי ללמוד ולקבל מידע שלא היה מוכר, ובכך לגבש ולעצב עמדה עצמית ואישית.